Podczas planowania budowy koniecznie należy przemyśleć kwestie finansowe. Bardzo ważne jest, żeby na samym początku określić budżet, jaki mamy zamiar przeznaczyć na budowę. Jak zaplanować wydatki, aby później nie dać się zaskoczyć? Na te kwestie musisz zwrócić szczególną uwagę.

KOSZTORYS BUDOWY DOMU

W projekcie nie znajdziesz informacji o kwocie, jaką będziesz musiał przeznaczyć na wybudowanie domu. Na pewno będą je mieć wyszczególnione biura, które zajmują się sprzedażą gotowych projektów. Przy tworzonych w pracowniach projektach zazwyczaj są wypisane przypuszczalne koszty budowy (stan zamknięty). Są one wyliczane wg średniej rynkowej. Dzięki temu możesz porównać ze sobą projekty pod względem przewidywanych kosztów budowy. Pamiętaj, aby sprawdzić, z jakiego okresu pochodzą wyliczenia – średnia rynkowa się zmienia! Znając koszt stanu surowego – oszacujesz koszty innych etapów budowy swojego domu. Różnice pojawiają się zazwyczaj w kosztach wykończenia domu – zależnie od standardu, jaki chcesz w budynku uzyskać. 

UWAGA! Orientacyjny koszt budowy nie uwzględnia wielu aspektów, między innymi:

 • wykonania przyłączy zewnętrznych,
 • adaptacji projektu,
 • wynagrodzenia ekipy budowlanej.

Pomimo tego, projekt domu może być podstawą do wycenienia materiałów czy oszacowania kosztów na podstawie cenników z Internetu.

BUDOWA DOMU - CENA ZA M2 

Cena za jeden metr kwadratowy zależna jest od czynników takich, jak:

 • standard budowy i wykończenia budynku
 • wykończenie budynku
 • lokalizacja, w zależności od regionu
 • kształt budynku - im bardziej skomplikowany, tym większy będzie koszt jego wybudowania,
 • wielkość domu - wbrew pozorom, w mniejszym obiekcie często należy użyć więcej konstrukcyjnych elementów

PODDASZE CZY PIĘTRO? 

Co do zasady za piętro znajdujące się pod dachem płaskim zapłacisz mniej niż za poddasze ukryte pod dachem ze spadem. Jeśli jednak marzysz o domu z poddaszem, pamiętaj, żeby porównać powierzchnię użytkową z powierzchnią podłogi (tzw. powierzchnia netto). Im bardziej bryła domu będzie bowiem urozmaicona (włącznie z kształtem dachu), tym bardziej te dwie wielkości będą się od siebie różnić.

CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH 

Z roku na rok rosną ceny działek. Z tego powodu wydaje się nam, że budowa domu także kosztuje coraz więcej pieniędzy. W rzeczywistości ceny materiałów budowlanych prawie się nie zmieniają. A jeżeli już, to są to niewielkie zmiany – w granicach od 1 do 3% rocznie. Rzecz jasna, bywają wyjątki od reguły. Wynikają one z globalnej sytuacji na rynku. Na przykład, kiedy okresowo jest popyt na dane materiały - ich ceny są windowane w punktach sprzedaży. Tym samym wydłuża się termin oczekiwania na te materiały. Gdy ruch jest mniejszy, łatwiej będzie trafić na promocję. Można też szukać materiałów przez Internet – należy wówczas pamiętać, aby sprawdzić cenę wysyłki. 

OCIEPLENIE BUDYNKU 

Nie da się ukryć, że zwiększenie grubości ocieplenia na pewno podniesie koszt wykończenia budynku. Termoizolację warto zatem wybierać racjonalnie. Zwróć głównie uwagę na grubość płyt i współczynnik lambda.Czasem warto dopłacić i wybrać materiał ociepleniowy o lepszej izolacyjności – tak, żeby ściany domu nie były zbyt grube. Dzięki temu, możesz bowiem oszczędzić na wielkości swojego domu.

JAK BUDOWAĆ TANIEJ?

Jeśli chcesz zbudować swój dom możliwie tanio - postaw na powszechnie znane technologie, łatwo dostępne materiały i tradycyjne rozwiązania. Im prostsza forma domu, tym tańsza będzie jego budowa. Pamiętaj, że skomplikowana bryła to nie tylko więcej materiałów, ale też droższa robocizna! Unikaj też zbędnych metrów. Tańszy będzie dom o prostej, zwartej bryle. Dodatkowe pokoje, łazienki gościnne lub antresole wygenerują wyższe koszty nie tylko samej budowy, ale także utrzymania domu. Oszczędne budowanie to takie bez przerw – oczywiście poza przerwami technologicznymi, które są niezbędne. Dlatego budowę trzeba zacząć planować już sezon wcześniej. To czas na:

 • wybór projektu,
 • załatwienie formalności,
 • znalezienie i umówienie dobrej ekipy budowlanej.

OD CZEGO ZALEŻY KOSZT ELEWACJI DOMU?

Najpopularniejsze elewacje to ściany dwuwarstwowe, w których mur jest ocieplony od zewnątrz styropianem bądź wełną mineralną. Całość jest wykończona tynkiem cienkowarstwowym lub okładziną drewnianą albo drewnopodobną. Do tych prac wykorzystuje się zestawy produktów, nazywane systemem ociepleń. Koszt wykończenia elewacji to koszt wykonania wszystkich tych warstw. Szacuje się, że stanowi on około 11% kosztów budowy. Najtańszym wykończeniem jest tynk mineralny, ale trwalszy jest tynk silikonowy. Elewacja drewniana lub kamienna to droższe rozwiązanie (szczególnie granit). Na podobnym poziomie cenowym są elewacje murowane z cegieł. Najtrwalsze, ale i najkosztowniejsze jest wykończenie elewacji cegłą klinkierową. Materiały do niej mogą bowiem być dziesięć razy droższe niż tynk! Dwukrotnie droższa będzie też robocizna.

SYSTEMY OGRZEWANIA

Najkorzystniej będzie wyposażyć dom w grzejniki elektryczne. Można je bowiem kupić już za ok. 200 zł za sztukę. Jeśli zaś zdecydujesz na ogrzewanie elektryczne, elektryczny kominek czy też wolnostojący piec na drewno, najpierw wydasz trochę więcej (często powyżej 3 tys. zł), ale z czasem uda się Ci w ten sposób obniżyć koszty eksploatacji za energię. Drewno to bowiem najtańsze paliwo, z jakiego wytwarza się ciepło. Przemyśl również kwestię inwestowania w instalacje energooszczędne. Na zysk będziesz musiał chwilę poczekać, ale zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może sprawić, że koszt ogrzewania domu będzie o 20% niższy od tego z wentylacją naturalną. Musisz jednak wiedzieć, że za instalację będziesz musiał zapłacić ok. 10 tys. zł więcej! Stosując z kolei np. kolektory słoneczne, możesz obniżyć koszt ciepłej wody o połowę. Jednak, zestaw solarny to wydatek rzędu co najmniej 8 tys. zł. Wybór systemu ogrzewania to jedna z najtrudniejszych decyzji.

A TO NIE WSZYSTKO 

Przed Tobą wcale nie małe wydatki – związane z instalacjami sanitarnymi. Jakie instalacje należy podpiąć? Konieczne instalacje w domu to:

 • instalacja wodna,
 • instalacja kanalizacyjna,
 • instalacja grzewcza,
 • wentylacja mechaniczna.

Instalacje sanitarne to ok. 20% udziału w całkowitych kosztach budowy domu. Tańsze już będą instalacje elektryczne i teletechniczne. Rzecz jasna, nie można zapomnieć również o urządzeniu i wyposażeniu domu! To ostatnia kwestia, ale również wymagająca sporego nakładu finansowego. Przemyśl więc, jaki sprzęt chcesz kupić, szukając alternatyw i porównując ceny w sklepach stacjonarnych oraz w Internecie. Często zapominamy, jak wiele prac trzeba wykonać przed zamieszkaniem w nowym budynku. Zanim się wprowadzisz, czeka Cię przecież jeszcze wykończenie domu – m.in. tynkowanie, malowanie, układanie kafelek i podłóg. Tego rodzaju koszty trudno zamknąć w jakichkolwiek ramach, ponieważ zależą od preferencji i gustu przyszłych lokatorów. 

O CZYM JESZCZE PAMIĘTAĆ PODCZAS BUDOWY DOMU? 

 • Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje i zobowiązania, zastanów się na czym najbardziej Ci zależy – oszczędzaj na tym co oceniasz jako mniej ważne.
 • Zwróć uwagę na to, co zawiera (lub nie) kosztorys budowy. Nie zapomnij, że ceny rynkowe są zmienne.
 • Pamiętaj, że czasem warto wydać więcej na początku, by inwestycja zwróciła się i pozwoliła oszczędzać w przyszłości. 
 • Korzystaj z popularnych i powszechnie stosowanych rozwiązań.