Niezależnie od tego, czy zamieszkasz w „bliźniaku”, szeregowcu czy domu jednorodzinnym, zakup okien to bardzo ważny etap. Dobrej jakości okna to podstawa! Dzięki nim zapewnisz domownikom odpowiednią temperaturę, bezpieczeństwo, a także ciszę. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania okien?

RODZAJ I SYTUACJA BUDYNKU

Po pierwsze, należy pamiętać o tym, że inny rodzaj okien montuje się w wieżowcu, inny w kamiennicy czy a jeszcze inny w domku jednorodzinnym pod lasem. W domu nad morzem okna będą zupełnie inne niż w górach czy środkowej części kraju. Rodzaj budynku i jego położenie to ważna sprawa, jeżeli chodzi o zakup okien!

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Warto oczywiście zwrócić uwagę na to, jaki współczynnik przenikania ciepła będzie posiadało okno. Im mniejszy będzie ten parametr, tym lepiej. Będzie to bowiem świadczyć o dobrej termoizolacyjności i spowoduje zatrzymanie ciepła w domu, kiedy na dworze będzie chłodniej. Dzięki tego rodzaju oknom można utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu i płacić mniejsze rachunki! Pamiętaj więc o parametrze Uw – współczynniku przenikania ciepła!

Według przepisów budowlanych, w nowych budynkach należy montować okna o współczynniku Uw nie większym niż 1,1 W / m2. Okna dachowe z kolei mogą mieć do 1,3 W / m2. Warto zwrócić też uwagę na ramę okien – powinna mieć ona przynajmniej 80 mm grubości, aby zapewnić ciepło.

SZCZELNOŚĆ

Okno musi być na tyle szczelne, żeby mogło zapewnić ochronę przez przewiewem. Ten parametr wyraża poziom szczelności, a raczej przepuszczalności powietrza – wyraża się go w klasach od 1 do 4. W domach (zarówno jednorodzinnych, jak i w blokach) poleca się, by montować okna w najwyższej klasie, czyli czwartej. Jeżeli chcesz poprawić termoizolacyjność okien, możesz zamontować w nich większą liczbę uszczelek – np. trzy, a nie tylko dwie, jak w tradycyjnych oknach. 

Uwaga! Nie zapomnij o prawidłowej wentylacji mieszkania. Jeśli nie posiadasz wentylacji mechanicznej? Koniecznie zainwestuj w okna z nawiewnikami okiennymi. Dzięki nim będziesz mógł doprowadzać do pomieszczenia niezbędną ilość świeżego powietrza!

WODOSZCZELNOŚĆ

To ważna sprawa – jeżeli okna będą wodoszczelne, to wówczas nie będą przeciekać, gdy spadnie ulewa. Aby określić wodoszczelność, stosuje się klasę między 1A a 9A. Ostatnia wartość oznacza, że nie dostanie się do mieszkania woda nawet wtedy, gdy prędkość wiatru przekracza 100 km / h. Jeszcze lepsze klasy wodoszczelności to te z przedrostkiem „E” – np. klasa E 800 zapewnia nieprzemakanie okien przy wietrze ponad… 130 km / h!

WIATROSZCZELNOŚĆ

Aby na oknie nie pojawiły się pęknięcia czy wgniecenia, warto mieć je solidnie wykonane. Współczynnik odporności na obciążenia wiatrem określają literki od A do C (wielkość ugięcia ramy), ale też cyfry od 1 do 5 (wartość ciśnienia).  Najmniej trwała jest klasa A1. Najlepsza klasa – C – posiada oznaczenie 5C – wówczas okno nie powinno uszkodzić się nawet podczas wiatru o prędkości 200 km/h!

AKUSTYKA

To ważny parametr, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Współczynnik tłumienia hałasu w oknach oznacza się jako Rw. A jego wartość wyrażana jest w decybelach (dB). Im wyższa, tym lepiej -  okna będą chronić przez dźwiękiem z zewnątrz. W spokojnej dzielnicy wystarczy Rw 30-32 dB. Jednak już w głośniejszych miejscach (centrum miasta) najlepsze będą okna o Rw powyżej 40 dB.

ZABEZPIECZENIA ANTYWŁAMANIOWE

Jeżeli posiadasz dom jednorodzinny, okna antywłamaniowe są bardzo potrzebne. Warto zwrócić wtedy uwagę na odpowiednie wzmocnienie okien, które uniemożliwi bądź przynajmniej utrudni włamanie się do mieszkania. Niezbędne do zabezpieczenia w oknie będą:

- okucie antywyważeniowe – po zamknięciu okno zarygluje się samodzielnie, 

- szyba antywłamaniowa – trudno jest ją wybić, ponieważ składa się z przynajmniej dwóch sklejonych ze sobą tafli szkła,

- zamykana na klucz klamka – uniemożliwi otworzenie okna bez użycia odpowiedniego klucza.

ZAMÓWIENIE OKIEN

Czas oczekiwania na okna wynosi zazwyczaj od 4 do 8 tygodni. Z tego względu radzimy, aby złożyć zamówienie z odpowiednim wyprzedzeniem. Doświadczenie mówi też, że pomiar otworów okiennych (a także drzwiowych) powinien mieć miejsce dopiero po wymurowaniu ostatniego okna na poddaszu lub na piętrze. Gdy tylko to się stanie, powinniśmy wezwać przedstawiciela sklepu lub producenta okien. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pomiar został wykonany poprawnie.  

Uwaga! Nie zamawiaj gotowych okien i drzwi na podstawie projektu. Pomiary wykonuj „na żywo”. Dzięki temu, jeśli murarz popełni pomyłkę, okna dostosujesz do rzeczywistego otworu. Oczywiście - wykonany otwór okienny powinien odpowiadać temu z projektu, jednak musimy pamiętać, że nawet najlepszym fachowcom zdarzają się błędy. Bądźmy przygotowani na każdą ewentualność.

ODPOWIEDNI MONTAŻ

Aby okna pełniły swoją funkcję i zachowały właściwości, należy je nie tylko odpowiednio zamówić, ale również poprawnie zamontować! Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania wykwalifikowanej, profesjonalnej ekipie, która porządnie zamontuje okna w mieszkaniu. Lepiej powierzyć pracę fachowcom i mieć pewność, że okno będzie pełniło swoją funkcję!