Małe mieszkanie czy też dom nie muszą być przeszkodą w aranżacji wnętrz. Trzeba jedynie odpowiednio wszystko zaplanować. Pierwszym kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę, gdy zastanawiamy się jak urządzić mały pokój, jest funkcjonalność. Urządzenia przeznaczone dla takiej przestrzeni muszą być przede wszystkim wielozadaniowe. Przykładowo, wybierając meble do małego pokoju warto rozważyć rozwiązania typu 2w1, np. łóżko z wmontowanymi szufladami lub rozkładany stolik.

Równie dobrze sprawdzą się tu zabudowane meble. Wkomponują się w wystrój pokoju, a dodatkowo pozwolą na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Szafy oraz drzwi wejściowe powinny mieć system przesuwny – nie będzie już potrzebne miejsce do otwierania i zamykania. Dobrze jest powstrzymać się od rozkładania rzeczy na meblach. Duża ilość przedmiotów sprawia, że pomieszczenie wydaje się jeszcze mniejsze. Kluczem do sukcesu jest minimalizm.

Biel i pastele nadadzą świeżości i optycznie powiększą pokój

Nieocenioną rolę odgrywa również światło. Słoneczne promienie, w połączeniu z jasnymi kolorami ścian dają wrażenie optycznie większej przestrzeni (podobny efekt uzyskamy przy pomocy luster). Czasami warto się zastanowić, czy nie wyburzyć ścian, tworząc otwarte pomieszczenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie aneksu kuchennego, jadalni i pokoju dziennego, tak jak  zostało to zaprojektowane w przypadku domu Jacek wersja A. Idealnie sprawdzają się również duże okna tarasowe lub przeszklone drzwi (zabieg ten również został zastosowany w projekcie domu Jacek). Jeśli nie mamy możliwości wpuszczenia światła dziennego, powinno się zadbać o jak najlepsze doświetlenie pomieszczeń (najlepiej więcej, niż jedno źródło światła). W przypadku małych, ale wysokich pokoi interesującym pomysłem jest antresola. Jej rola nie musi się ograniczać jedynie do sypialni. Równie dobrze sprawdzi się jako miejsce do pracy czy nauki.

Jak widać, rozwiązań architektonicznych jest mnóstwo. Wbrew pozorom, niewielka powierzchnia daje ogromne możliwości. Wystarczy jedynie odrobina wyobraźni i pomysłu na jej odpowiednie zagospodarowanie.