Coraz częściej mówi się o alternatywnych źródłach energii. Dziś, już chyba każdy ma świadomość że sposób ogrzewania domu wpływa na nasze środowisko.To, na jakie ogrzewanie się zdecydujemy, ma także duży wpływ na koszty użytkowania domu. Pompa ciepła cieszy się coraz większym zainteresowaniem i w odróżnieniu od pieca na paliwo stałe bardzo łatwo wygospodarować w domu idealne miejsce na pompę ciepła.

Kilka słów na temat pompy ciepła

Pompy ciepła nie emitują spalin i dzięki temu nie mają negatywnego wpływu na środowisko jak inne źródła ciepła, które bazują właśnie na spalaniu. Niestety, aby kupić pompę ciepła i ją zainstalować, trzeba wydać trochę więcej pieniędzy niż na tradycyne sposoby ogrzewania domu. Właśnie to stanowi problem dla wielu z nas. Jednak, jeżeli projekty domów jednorodzinnych uwzględniają zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania domu, możemy być pewni naszego komfortu w nadchodzących latach. A to dlatego, że będziemy praktycznie zwolnieni z obsługiwania urządzenia. Pompa ciepła, pomimo wysokiej ceny samego urządzenia, gwarantuje naprawdę bardzo niskie koszty eksploatacji. Nie musimy kupować, a do tego przechowywać oleju, czy składować drewna lub ekogroszku. Nie jest nam potrzebny komin, a nawet nie jest nam też potrzebna kotłownia! W jej miejscu możemy urządzić garderobę, spiżarnię albo po prostu pomieszczenie gospodarcze. Pompa ciepła nie musi być zainstalowana w osobnym pomieszczeniu. Co więcej - możesz umieścić ją niemal w dowolnym miejcu! 

Pompa ciepła – gdzie ją zainstalować?

Zanim zaczniesz montować pompę ciepła, warto wziąć pod uwagę:

  • wymiary urządzenia,
  • współpracującą z pompą ciepła instalację,
  • komfortowe dojście do głównych podzespołów – to ważne, gdyby przypadkowo doszło do awarii pompy ciepła,
  • głośność pracy pompy ciepła – zwróć uwagę na ten parametr, zwłaszcza w przypadku powietrznej pompy ciepła.

Nie zapomnij również o tym, że wymiennik pompy ciepła instalowany powinien być na zewnątrz. Pozostałe elementy pompy możesz umieścić chociażby w:

  • holu
  • schowku pod schodami
  • pomieszczeniu znajdującym się na strychu
Jeżeli chciałbyś umieścić pompę ciepła w jednym z właśnie tych pomieszczeń, warto zdecydować się na szczególny rodzaj urządzenia, jakim jest kompaktowa pompa ciepła. Dlaczego? Otóż, wszystkie elementy owej pompy – czyli naczynie wzbiorcze, zawory i pompy obiegowe – są zamknięte w jednolitej i estetycznej obudowie.

Odpowiednie wymiary pompy ciepła

Jeżeli chodzi o wymiary pompy ciepła, to wynikają one przede wszystkim z mocy urządzenia oraz z tego, jakie wytyczne wskazał nam w instrukcji producent. Wytyczne wymiarów pompy ciepła wskazują wówczas na odległości, które trzeba zachować od ścian bądź pozostałych elementów wyposażanie danego miejsca, w jakim będzie stała pompa ciepła.

Dom bez komina?

W tym momencie warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Pompa ciepła nie posiada paleniska, zatem nie będzie narzucać wymagań przeciwpożarowych bądź tych, które dotyczą wentylacji (jak to bywa np. w kotłach grzewczych). Spaliny nie są odprowadzane, zatem budowanie komina też nie jest koniecznością. Konieczne nie jest również uzależnianie prac od działania mechanicznej wentylacji bądź kuchennego okapu – a tak bywa w przypadku kotłów tradycyjnych, z otwartą komorą spalania. Same zalety, prawda?

Głośność pompy ciepła

Jeżeli chcesz wybrać doskonałe miejsce na montaż pompy ciepła powietrze-woda, zwróć uwagę przede wszystkim na to, jakie są odgłosy pracy urządzenia. Zwłaszcza wówczas, gdy pompa musi zostać ustawiona blisko okien domu parterowego czy szeregowego – ze względu na dość ograniczony teren zewnętrzny na jej zainstalowanie. Pomyśl o tym koniecznie, gdy pompa ma znajdować się niedaleko sypialni! Urządzenie nie może wydmuchiwać powietrza w kierunku ściany domu, ani nie powinno utrudniać swobodnego przepływania powietrza. Dlatego pompa ciepła nie może zostać umieszczona w zagłębieniu, ponieważ jej efektywność i wydajność znacznie się zmniejszy!

Nie zapomnij, że..

Pod żadnym pozorem pomp ciepła nie powinno się ustawiać w miejscach, w jakich występuje wysoka wilgotność. Przez instalację przepływa bowiem duża ilość zimnego powietrza. Pomieszczenie, w którym będzie stała pompa ciepła, powinno być suche i chłodne, a także posiadać sprawnie działając wentylację. Nie można o tym zapomnieć. 

Pompa ciepła = dobry wybór

 Jak widać, jest trochę informacji do zapamiętania. Taka ilość nowych danych może na początku przerażać, ale zalety, których pompa ciepła ma naprawdę dużo wynagrodzą nam zarówno jej koszt i początkową niepewność. Pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne, bezobsługowe i ekonomiczne, w związku z niskimi kosztami użytkowania. Nie ulega wątpliwościom, że dom z pompą ciepła to przyszłość.