Niewielkie projekty domów bardzo często okazują się o wiele rozsądniejszym rozwiązaniem, niż mieszkanie w bloku wielorodzinnym. Co przeważa na korzyść domów wolnostojących? Dlaczego warto skusić się na projekt niewielkiego domu jednorodzinnego?  Rozwiejmy wątpliwości!

Dlaczego warto wybrać projekt małego domu jednorodzinnego?

Po co budować mały dom? Czy to się opłaca?

Oczywiście, że tak! Coraz więcej rodzin decyduje się na projekt małego domu. Dlaczego? Niewielkie działki zazwyczaj położone są w dość atrakcyjnych miejscach i ze względu na to, iż mają niewielką powierzchnię, kosztują mniej. W dzisiejszych czasach rodziny inwestują w domy, które później sprzedają. Czasami też zostawiają je swoim dzieciom w spadku. Jest więc to zawsze lepsza inwestycja, niż mieszkanie wielorodzinne. Można bowiem na niej o wiele korzystniej wypaść w przyszłości.

Czy opłaca się budować mały dom jednorodzinny? Jasne, że tak. Duży dom jest poniekąd problemem, a już zwłaszcza dla młodych rodzin z dziećmi. Duży dom podobnie, jak mały, trzeba przecież ogrzać, wysprzątać i utrzymywać. Niezbyt dobrze przemyślana inwestycja w duży dom niekiedy kończy się też niedokończoną budową. Bo w połowie prac budowlanych okazuje się, że nagle zabrakło finansów na wykończenie inwestycji.

Mały projekt domu jednorodzinnego – jaki to?

Mały dom najczęściej jest to parcela do 110 m2 – czyli wielkością zbliżona do dużego apartamentowca. Warto przejrzeć ofertę z gotowymi projektami małych domów po to by przekonać się, że budowa własnego domu może być o wiele tańsza, niż zakup mieszkania w bloku wielorodzinnym. Poza mniejszymi kosztami w inwestycję, lepszy będzie również komfort użytkowania takiego domu.

W małych domach można, ale nie trzeba budować swojego garażu. Jeżeli chcesz bardzo zaoszczędzić na inwestycji w niewielki dom wolnostojący, nie zaleca się budowania garażu – zajmuje on minimum 18 m2 przy założeniu, że będzie jednostanowiskowy. Możesz za to zdecydować się na dom parterowy lub z poddaszem. Ogromną zaletą niewielkiej działki jest to, że może pomieścić parterowy dom. A to przemawia na ich korzyść, porównując do parceli parterowej, która czasem wymaga większego terenu na budowę.

Oczywiście, wybudowanie małego domu parterowego może być tańsze, niż budowa domu z poddaszem. Jeżeli nie korci Cię wizja posiadania przestrzeni pod dachem, lepiej będzie zdecydować się na parterówkę. Mniej skomplikowanych elementów (jak schody) to mniej prac wykończeniowych. A więc, większe oszczędności.

Mały dom parterowy – czy warto go mieć?

Projekt małego domu – jak go szukać?

Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest dobry projekt małego domu jednorodzinnego. Przede wszystkim, taki dom musi mieć:

  • Zwartą bryłę
  • Prosty układ połaci dachowych
  • Dobrze wydzielone wejście do domu (po środku elewacji)
  • Oszczędną komunikację, a więc przemyślane przejścia między pomieszczeniami
  • Centralnie zlokalizowane schody ( w przypadku domu z poddaszem)
  • Rozdzielone strefy (nocna od dziennej)
  • Umiejętnie zgrupowane pomieszczenia o podobnym przeznaczeniu
  • Kuchnię otwartą na salon

W ten sposób zaprojektowany dom będzie najbardziej odpowiedni do zamieszkania dla każdej młodej rodziny.

Czego lepiej unikać w małych projektach domów?

Oczywiście są też takie elementy w projektach domów, których należy unikać. Mogą one generować pewne niedogodności w eksploatacji budynku. Wystrzegaj się w projekcie małego domu:

  • Braku pomieszczeń pomocniczych (są idealne np. na kocioł / warsztat)
  • Braku dopasowania kuchni do stylu życia oraz ilości domowników
  • Braku miejsca na szafy
  • Otwartego przedsionka lub holu (chyba, że masz gdzie schować ubrania i buty)

Kiedy będziesz oglądał rzuty projektu swojego domu pamiętaj, by robić to bardzo uważnie. Nie jest ważne, ile sypialni czy łazienek będzie w domu – ale fakt, czy w ogóle będą one ustawne. Odpowiednie proporcje są podstawą każdego małego domu jednorodzinnego. Im bardziej będą przybliżone do kwadratu, tym korzystniejsze będzie użytkowanie domu. Pamiętaj też np. o tym, jak mają się otwierać drzwi oraz czy da się rozmieścić odpowiednio wszelakie urządzenia. Dzięki temu, z całą pewnością zamieszkasz w wymarzonym domu, a nie w miejscu niekomfortowym i… trudnym do życia.