Dofinansowania na fotowoltaikę z programu „Mój Prąd” do tej pory cieszyły się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem wśród inwestorów. Wiele osób zastanawia się jednak, czy program kontynuowany będzie też w 2021 roku. Inwestorów chętnych na ekologiczne rozwiązania nie brakuje. Postaramy się wyjaśnić kwestię, dotyczącą programu „Mój Prąd” w 2021 roku.

Program „Mój Prąd” w 2021 roku – czy będzie kontynuowany?

Wraz z końcem 2020 roku zakończył się II nabór wniosków do programu „Mój Prąd”, umożliwiającego pozyskanie dofinansowania na fotowoltaikę – czyli np. zamontowanie paneli słonecznych w projekcie domu jednorodzinnego. Program cieszył się tak dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, że zdecydowano się kontynuować go również w bieżącym roku. Nabór do programu ruszy w pierwszej połowie 2021 roku i jest to już potwierdzona informacja.

Rzeczywistym terminem rozpoczęciem inwestycji w fotowoltaikę będzie data opłacenia pierwszej faktury za zakup (np. paneli słonecznych), czyli pierwszego kosztu kwalifikowanego w programie. Oznacza więc to dla nowych inwestorów, iż chętni na instalację paneli słonecznych – deklarujący chęć uczestnictwa w terminie od końca II naboru do ogłoszenia III naboru w programie „Mój Prąd” – muszą ubiegać się o dotację dotyczącą nowego już naboru.

Co w przypadku, gdy wniosek złożony został przed końcem terminu II naboru?

Jeżeli wniosek został złożony poprawnie do końca terminu naboru, będzie on na pewno rozpatrzony. Dotacja zostanie przyznana, jednak wyłącznie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Jeśli wniosek będzie zawierał jakiekolwiek błędy, nie zostanie on przekazany do III naboru programu. Zatem, trzeba będzie składać go ponownie, w nowym terminie.

„Mój Prąd” w 2020 roku wspierał nie tylko inwestorów, ale i całą branżę energetyki słonecznej podczas pandemii koronawirusa – wtedy, gdy importowanie towarów z Chin zostało ograniczone. Dzięki programowi osiągnięto spore rezultaty, o czym świadczą wyniki z września 2020 roku. Z programu skorzystało wówczas ponad 131 tysięcy Polaków. Właśnie dlatego, że łączna moc fotowoltaiki dzięki programowi wyniosła 730 MW (wnosząc przyjazną energię dla środowiska w postaci ok. 730 GWh), „Mój Prąd’ będzie kontynuowany również w tym roku. Na razie nie są jednak jasne szczegóły, a prace nad programem wciąż trwają.

Jak zostanie rozszerzony program „Mój Prąd”? Ile będzie dofinansowania?

Przy okazji nowego naboru do programu, zostanie on rozszerzony również o inne ekorozwiązania, które będą związane z fotowoltaiką w projektach domów jednorodzinnych. Tak więc, w poczet programu wpiszą się również pompy ciepła (alternatywa dla kotłów na paliwo stałe), przydomowe ładowarki do samochodów elektrycznych czy też lokalne magazyny zabezpieczające systemy OZE.

W poprzednim roku dotacja wynosiła nawet do 5000 zł / gospodarstwo domowe. Jak będzie to wyglądało w 2021 roku? Na razie prowadzone są prace analityczne, a program jest wciąż kształtowany. Mimo, że będzie kontynuowany, na razie nie ma konkretów co do kwoty na dofinansowanie fotowoltaiki. Trzeba więc czekać na informacje oficjalne, dotyczące projektu „Mój Prąd” w 2021 roku. Zakłada się, że będzie to koniec marca.