
Zamów bezpłatny katalog z najlepszymi projektami domów na ostatni rok.
Mostek termiczny to taka specyficzna „dziura” w izolacji budynku. To miejsce, przez które ciepło z mieszkania ulatuje w powietrze. Warto wiedzieć, jak powstają takie mostki termiczne podczas tworzenia konstrukcji budowlanej oraz w jaki sposób sobie z nimi… poradzić!
Mostek termiczny powstaje w przegrodach budowlanych. Jest on po prostu… niepożądanym elementem takiej przegrody. Mostek termiczny posiada niskie przewodzenie ciepła, a więc zezwala na jego uciekanie z budynku. Rezultat posiadania mostków termicznych widoczny jest najmocniej , gdy zachodzi spora różnica temperatur między tą w budynku, a panującą na zewnątrz. Takie mostki termiczne pojawiają się wówczas np. w łączeniu ściany ze stropem. Bardzo często w mostku dochodzi do skraplania się wilgoci z powietrza. Czy to ma swoje konsekwencje? Oczywiście! Wówczas obszar wokół może się zbyt mocno nawilżyć, a stąd już krótka droga do pojawienia się… grzybów!
Można wyróżnić aż dwa rodzaje mostków termicznych. Są to zatem mostki:
• liniowe – należą do bardziej kłopotliwych. Często można zauważyć je np. w miejscu, gdzie balkon przecina zewnętrzną ścianę. Przez utworzone podłużne pasmo łatwo ucieka wówczas ciepło.
• punktowe – pojawiają się przez mocujące elementy, jak kotwy stalowe.
W przypadku przyczyn powstawania mostków termicznych możemy mówić o:
Do najczęstszych miejsc, gdzie mostki termiczne się pojawiają, należą:
W miejscach takich, jak okno, mostki termiczne pojawiają się naturalnie. Problemem jest, że nie da się ich w pełni zlikwidować, gdyż trzeba by było zamurować… ściany. Oczywiście, w takich miejscach skutecznym sposobem na usunięcie mostka będzie prawidłowa obróbka wokół okna. Zamontuj podokienniki, by pozbyć się mostków – takie często pojawiają się w dzisiejszych, nowoczesnym budownictwie. Nie da się ukryć, że dawniej osadzano okna nieco głębiej – dziś już tego się nie robi, stąd częste mostki termiczne. Możesz wykonać też np. ocieplenie ościeży i wykorzystać w tym celu materiał termoizolacyjny, posiadający choć minimalny współczynnik przewodności cieplnej. Wiadomo – im grubszy materiał, tym mniejsza szansa na mostek termiczny!
Jedną z metod może okazać się także termowizja. Warto wykonywać zdjęcia termowizyjne, aby dokładnie móc zobaczyć rozkład cieplny wybranego elementu konstrukcji budowlanej. Dzięki termowizji możesz dojrzeć, skąd ucieka ciepło!
Warto pamiętać o jeszcze trzech punktach, skąd ucieka ciepło. Weź zatem pod uwagę również: