Kominek w salonie to marzenie wielu osób. Znaczenie paleniska doceniamy głównie zimą – kiedy za oknem jest mróz i sypie śnieg, a my siedzimy na kanapie i wpatrujemy się w blask palącego się drewna. Kiedyś kominek miał za zadanie ogrzać pomieszczenia. Nie pełnij on funkcji dekoracyjnej. W każdej izbie stały proste w budowie piece kaflowe. Obecnie można znaleźć kominki utrzymane w starodawnym klimacie oraz nowoczesne. O czym warto pamiętać podczas budowy kominka? Z czego wykonać obudowę do kominka?
Jego wygląd, formę i miejsce należy przemyśleć już na etapie projektowania. Pamiętajmy, że kominek buduje się na lata. Dlatego nie warto ulegać modzie, która szybko przeminie, ale uzależnić wygląd kominka od naszych upodobań. Kominek powinien współgrać ze stylem salonu i domu. Warto podzielić salon na strefy i umieścić go w strefie relaksu i odpoczynku. Warto przemyśleć, jakie meble będę znajdowały się w salonie i kolor oraz wielkość kominka dopasować do nich.
Idealne miejsce na kominek
Kominek powinien znajdować się jak najbliżej komina, dzięki temu rura dymowa będzie miała mało zgięć. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Ogrzewanie kominkowe powinno działać prawidłowo. Nie powinien przeszkadzać on w codziennym funkcjonowaniu, znajdować się w otoczeniu kwiatów doniczkowych, przy sprzęcie elektronicznym. Pod kominkiem i wokół na ścianach nie mogą przebiegać instalacje elektryczne oraz grzewcze. Podłoże powinno być wytrzymałe, o grubości co najmniej 30cm obłożone niepalnym materiałem. Pamiętajmy również o doprowadzeniu świeżego powietrza z zewnątrz. Ponieważ proces spalania wiąże się z dostarczeniem dużej ilości powietrza. Nie zapominajmy o konsultacji z architektem lub konstruktorem. Często przy gotowych projektach domu wskazane jest miejsce, gdzie powinien znajdować się kominek. Przed rozpoczęciem budowy kominka należy dokonać pomiarów, które pozwolą nam określić wartość i moc naszego paleniska.
Obudowa kominka
Warto zadać sobie pytanie, jak często zamierzamy palić w kominku. Jeśli palenisko będzie służyło nam jako alternatywne źródło ciepła wiosną i jesienią, to powinniśmy do obudowy kominka użyć materiałów, które nie plamią się i mają gładką strukturę. Jeśli sporadycznie będziemy z niego korzystać, przy obudowie kominka możemy kierować się głównie jego wyglądem. Bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. Przy ciemnym salonie, z dużą ilością skosów, ciemną podłogą i niedostateczną ilością światła nie powinniśmy zdecydować się na kominek w ciemnej obudowie, ponieważ nie będzie się on wyróżniał oraz pomieszczenie będzie ponure. Do obudowy kominka możemy wykorzystać takie materiały jak: beton, cegła, kamień, kafle. Przy obudowie z betonu warto poddać go impregnacji, żeby powierzchnia była odporna przed zabrudzeniami. Jeśli podobają się Wam starodawne piece, użyjcie kafli kafelkowych do obudowy. Cegła idealnie pasuje do stylu dworkowego, rustykalnego oraz nowoczesnego. Kamienna obudowa może być wykonana z różnych typów cegły. Zaletą tego materiału jest wytrzymałość na wysokie temperatury.