Image

Jeżeli chcesz postawić swój własny dom, bardzo ważną kwestią będzie ocieplenie w nim… dachu! Jeżeli będzie on bowiem nieszczelny, może z mieszkania ulatniać się aż ¼ ciepła! Warto zatem wiedzieć, jak prawidłowo ocieplić dach, żeby poczuć się bezpiecznie, komfortowo i… nie przerazić się zbyt wysokimi rachunkami za ogrzewanie!

Wełna mineralna – którą z nich ocieplić dach?

Najbardziej pożądanym materiałem, jakim aktualnie ociepla się dachy w wolnostojących domach, jest wełna mineralna. To wysokiej jakości izolator zarówno termiczny, jak i… akustyczny. Charakteryzuje się szczelnością i sprężystością, dokładnie wypełniając każdą przestrzeń dachową. Mało tego, nie jest to materiał łatwopalny, zatem żaden ogień nie będzie wełnie straszny! Jeżeli chcesz zdecydować się na tego rodzaju ocieplenie, warto będzie rozejrzeć się za średnio twardą i możliwie sprężystą wełną. Najczęściej kupowane rodzaje wełny to:

  1. szklana – wykonana z kwarcowego piasku oraz szklanej stłuczki,
  2. skalna – najczęściej utworzona z dolomitu, bazaltu, kruszywa wapiennego, skały gabro bądź mineralnych brykietów.Wełnę mineralną z powodzeniem możesz zastosować na płytach wykładanych między krokwiami i pod nimi, a także w matach. Pamiętaj, że lepszym izolatorem tym przypadku będzie wełna szklana, która dodatkowo jest bardziej odporna na ogień czy też odkształcanie.

Czego nie można pominąć podczas zakupu ocieplenia dachu?

Przede wszystkim, musisz być w stanie wybrany materiał umieścić między poszczególnymi elementami konstrukcji dachu. Materiał powinien wypełnić każdą szczelinę, a także przylegać dość mocno do całości szkieletu. Jego zadaniem będzie także dotarcie go każdego załamania i narożnika, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będzie on w stanie zapewnić dobrej izolacji – a już zwłaszcza przed chłodniejszymi dniami. Ważne jest, by wybierać materiały możliwie dobrej i wysokiej jakości, ponieważ minimalizuje się tym samym ryzyko pojawienia się niepożądanych luk, czyli termicznych mostków.

Nie decyduj się na izolację twardą, bo ją jest bardzo ciężko ułożyć. O wiele lepszą opcją są sprężyste materiały, które łatwo dopasować i wypełnić nimi szczeliny (jak wełna mineralna, pianka lub styropian). Możesz w tym celu zdecydować się np. na płytę styropianową, służącą do ocieplania dachu. Wykonane są one z grafitowego polistyrenu, będącego bardzo elastycznym.

Co będzie tańsze – wełna mineralna czy pianka poliuretanowa?

Jeżeli chodzi o piankę, na rynku dostępne są aktualnie dwa popularne typy – zamknięto-komórkowa i otwarto-komórkowa, przy czym dach ociepla się zazwyczaj przy użyciu tej drugiej. Należy jednak pamiętać o tym, że pianka ta nie może być cieńsza, jak 20 cm – dzięki temu unikniesz przypadkowego pojawienia się mostków termicznych!

Zastanawiasz się, który materiał jest bardziej opłacalny? Otóż, za wełnę mineralną w macie zapłacisz od 18-50 zł / m2, a w płycie 20-34 zł/m2. Ocieplenie pianką poliuretanową będzie już niestety nieco droższe, jak wełną mineralną. Izolacja dachu otwarto-komórkową pianką to koszt ok. 55 zł / m2, z kolei za zamknięto-komórkową zapłacisz już między 140 a 160 zł / m2.

Metoda wdmuchiwania celulozy – co to takiego?

To nic innego, jak jeden ze sposobów ocieplania dachu. Możesz np. zdecydować się na materiał pozyskany z recyklingu (celuloza), który nasączony zostaje odpowiednio dobranymi związkami chemicznymi – musi bowiem być odporny na ogień bądź wilgoć, a dzięki dopasowanym związkom chemicznym staje się to możliwe! To dobry materiał na wypełnianie luk np. po wełnie mineralnej, jaka odpadła. Do wdmuchiwania celulozy konieczne jest jednak posiadanie specjalnej maszyny wyposażonej w przewód, jakiego końcówki będą podawać granulat pod ciśnieniem.

Oczywiście, wcześniej musisz upewnić się co do szczelności konstrukcji dachu, siły nasłonecznienia na co dzień, przebiegu wentylacji w budynku, a także stopnia nachylenia dachu. Pamiętaj, że im on będzie mniejszy, tym niższe będzie ryzyko jego zawilgocenia! W takim przypadku warto będzie mieć kamerę termowizyjną, która pomoże ustalić wszystkie potrzebne dane do ocieplenia dachu za pomocą metody wdmuchiwania celulozy.

Jak grube powinno być ocieplenie dachu?

Taka warstwa powinna być możliwie jak najgrubsza – dzięki temu ryzyko mostków termicznych spadnie, a izolacja będzie znacznie pewniejsza. Grubość, jaką się zaleca, to od 20 do 30 cm. Najlepiej ocieplać dach… warstwami:

  • warstwa 1 – układa się ją pomiędzy elementami konstrukcji. Jeżeli stosujesz połacie zabezpieczone wysoko paroprzepuszczalną folią, warstwa izolacyjna musi być mniejsza od wysokości krokwi o 1-2 cm. W przypadku folii nisko paroprzepuszczalnej będzie to 3-6 cm.
  • warstwa 2 – po zsumowaniu obu warstw musi wyjść zalecana grubość, czyli do 30 cm. Druga warstwa jest bardzo ważna, bo zasłania ona elementy konstrukcji, jakie wykazują mniejszy stopień izolacji. Druga warstwa pozwala również pozbyć się mostków termicznych.

Zatem… jak ocieplić dach?

  1. Na samym początku zmierz odległość między krokwiami, czyli tzw. rozstaw. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio przyciąć wybrany przez siebie materiał na ocieplenie dachu (wełnę mineralną czy piankę).
  2. Teraz dopasuj materiał do konstrukcji – odcinki muszą być szersze od odległości między krokwiami o przynajmniej 2 centymetry.
  3. Pierwszą warstwę ułóż poprzez wciśnięcie jej, jednocześnie zwracając uwagę na to, by pianka (bądź wełna) przylegała nie tylko do siebie, ale też do całej konstrukcji szkieletu dachu.
  4. Do krokwi przymocuj stalowy ruszt, aby później przykręcić tam nośne profile. W listwach powinieneś umieścić resztki materiału izolacyjnego, by stanowiły podparcie dla pierwszej warstwy. Muszą tez zapewnić ocieplenie drugiej warstwy. Wówczas należy ułożyć pod krokwiami drugą warstwę izolacyjną i za jej pomocą usunąć mostki termiczne, jeżeli się takie pojawiły.
  5. Pozostało zamontować folię, jeżeli planujesz budować np. łazienkę czy WC na poddaszu. Jeśli będzie to jednak sypialnia czy inne „suche” pomieszczenie, możesz od razu mocować panele lub płyty kartonowo-gipsowe!