mur, ogrodzenie

Ogrodzenia murowane bardzo często stanowi solidną oraz trwałą ozdobę wielu posesji nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – wyglądając przy tym elegancko, a jednocześnie niezwykle stabilnie osłaniając zabudowę całego terenu. Z jakich materiałów można wykonać murowane ogrodzenie wokół posesji oraz ile kosztuje takiego typu płot? Dowiesz się z poniższego artykułu!

Fundamenty ogrodzenia murowanego – z czego najczęściej są robione?

Materiałami, jakie najczęściej tworzą fundament murowanego ogrodzenia, są:

 • cegły – jest to materiał, jaki dość szybko murszeje. Żeby się jednak tak nie działo, należy go wcześniej odpowiednio zabezpieczyć. Niestety, tynkowanie ogrodzenia na cegłach zajmuje dość dużo czasu i nie każdemu chce się to robić. Jeżeli jednak już zdecydujesz się na nie, warto będzie wykorzystać w tym celu słupki silikatowe lub wykonane z klinkieru zwieńczenia fundamentu. Możesz także zdecydować się na podmurówkę wykonaną z cegieł.
 • kamienie – konstrukcja z nich utworzona jest wytrzymała na wszelakie uszkodzenia mechaniczne, zatem na pewno posłuży przez wiele kolejnych lat. Jedynym minusem jest cena takich fundamentów (zwłaszcza z kamienia polnego bądź otoczaków). Kamień można łączyć z zaprawą cementową. Mury stawiane z kamieni mogą być:
  • rzędowe,
  • cyklopowe,
  • warstwowe,
  • dzikie,
  • ciosane.

Jak wygląda nowoczesne ogrodzenie murowane?

Jednym z najbardziej współczesnych ogrodzeń murowanych są te stworzone z cegieł elewacyjnych, czyli klinkierowych. Ogrodzenie klinkierowe jest nieco cieńsze niż tradycyjna cegła (między 6 a 21 mm). Po ułożeniu w całość wygląda jednak zupełnie tak samo, jak ona! Wzornictwo klinkieru jest jednak już nieco inne – zazwyczaj gładkie bądź o bardzo wyrazistej fakturze. Niegdyś ogrodzeniem murowanym były wyłącznie czerwone bloczki, z kolei dziś można stawiać je w wielu kolorach: brązie, szarości, bieli lub innych, bardziej wymyślnych barwach. Bez problemu można dziś wybrać odpowiedni kolor spoiny, a także fakturę cegieł (np. ręcznie formowana lub ryflowana).

Ogrodzenie murowane może być lite jednak najważniejsze jest to, aby przy w środku zostały one odpowiednio uzbrojone (np. prętami 10 mm) oraz połączone strzemionami (ok. 4 mm średnicy każde). Odstępy między prętami powinny wynosić minimum 15 cm i zostać uzupełnione betonem. Jeżeli chcesz postawić same bloki betonowe, możesz pokusić się o wiele dowolnych wymiarów – oczywiście zależnie od tego, jakie są dostępne u danego producent bloków betonowych. Standardowy wymiar cegieł aktualnie wynosi 250 x 120 x 65 mm.

Co jeszcze powinno znajdować się w ogrodzeniu murowanym, by je wzmocnić?

Najlepiej, jeżeli murowane ogrodzenie dopasowane jest do konstrukcji całego budynku, a także do otoczenia (np. ogrodzenie z otoczaków świetnie komponuje się z krajobrazem górskim). Każde ogrodzenie powinno zostać zamocowane na fundamencie przynajmniej 10 cm nad powierzchnią ziemi. Bardzo często między murowaną częścią a łączącym ją fundamentem trzeba wyłożyć poziomą izolację – ma ona za zadanie nie dopuścić wody z gruntu do ogrodzenia. Konieczna jest także dylatacja co ok. 10 m (szczeliny między przęsłami a fundamentem). Wynika to z faktu, że brak dylatacji może doprowadzić nawet do… pęknięcia ogrodzenia murowanego!

Ogrodzenie wykonane z kamienia naturalnego

Jeżeli chodzi o trwałość takiego ogrodzenia, podobne jest ono do metalowego. Zdecydowanie jednak wygląda od niego bardziej oryginalnie. Najczęściej podmurówkę do niego wykonuje się z:

 • piaskowca,
 • wapienia,
 • granitu.

Całość konstrukcji wykonywana jest bardzo podobnie, jak w przypadku ogrodzenia klinkierowanego. Potrzebna jednak będzie specjalna zaprawa do kamienia oraz konieczność impregnacji. Jeżeli jednak nie możesz pozwolić sobie na kamień naturalny (nie da się ukryć, że jest on dość kosztowny), możesz zdecydować się na tańszą wersję w postaci np. ręcznie formowanych cegieł lub… okładziny betonowej z płytek. Nie ma większego problemu z przyklejeniem jej na zaprawę.

Jak to jest z tynkowaniem?

Najtańszą opcją będzie tynk cementowy. Możesz także zdecydować się na tynk cementowo-wapienny, który następnie pomalujesz farbą. Doskonała będzie ta silikonowa, ponieważ zmniejsza ona wnikanie wody w murowane ogrodzenie. Bardzo popularne jest fakturowanie tynku na tzw. „baranka” bądź „kornika” – dzięki czemu dopasujesz tynk do całości elewacji.
Ile kosztują niezbędne materiały do budowy takiego ogrodzenia?

Koszt ogrodzenia murowanego zależy przede wszystkim od materiałów, jakie zostaną użyte pod fundament. Najdroższe rozwiązanie to oczywiście kamienie. Przykładowo, kamień polny to od 50 zł / tonę, granit od 200 do nawet 1500 zł / tonę, a piaskowiec od 120 do 1000 zł / tonę. Najbardziej optymalnym wariantem będzie oczywiście ogrodzenie betonowe (bloczki łupane lite od 2 do 20 zł / element), z kolei najniższe koszta generują tradycyjne cegły. Ich cena wynosi od 0,5 – 2 zł / szt. (zwykła). Jeżeli jednak zdecydujesz się na cegłę silikatową bądź klinkierową, cena wzrośnie do ok. 1 – 3 zł / szt.