Czy łazienka z oknem to dobry pomysł? Nie jest ono niezbędne do funkcjonowania tego pomieszczenia, ale z kilku powodów warto je mieć. Decyzję o tym czy nasza łazienka będzie lub nie będzie posiadała okna należy podjąć jak najszybciej – od razu przy wyborze projektu domu. Przed ostatecznym wyborem warto jednak poznać plusy i minusy tego rozwiązania.

Zalety okna w łazience

Główną zaletą jest przede wszystkim możliwość skutecznej wentylacji. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje specyficzne środowisko – każdego dnia pojawia się w nim wilgoć. Gdy znajduje się w niej okno można wietrzyć pomieszczenie, co zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, które często pojawiają się w łazienkach. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo domowników. Kolejną zaletą jest naturalne doświetlanie pomieszczenia w ciągu dnia. Jak wiadomo sztuczne światło nie może równać się z tym naturalnym. W efekcie takie rozwiązanie przekłada się na niższe rachunki za prąd. Okno może dodatkowo powiększyć optycznie niewielką łazienkę i sprawić, że będzie ona wyglądać bardziej atrakcyjnie.

Wady okna w łazience

Jak każde rozwiązanie, okno w łazience ma nie tylko zalety, ale również wady. Przy wyborze projektu domu warto wziąć pod uwagę dostęp do łazienki przez osoby trzecie. Dotyczy to zarówno włamań, jak i mniejszej prywatności, dlatego w przypadku łazienki wystawionej „na widok” należy dokupić odpowiednie osłony okienne.

W przypadku mniejszych łazienek okno może optycznie powiększyć przestrzeń, jednak może ono również przeszkadzać w urządzeniu pomieszczenia. Należy wówczas zastanowić się, jak umeblować przestrzeń, by okno było łatwo dostępne.

Jeśli dom, na który się decydujemy ma łazienkę z widokiem na piękny ogród (sprawdź projekt Andaluzja) , warto postawić na duże przeszklenia. Okna w łazience zajmujące prawie całą ścianę zmieniają łazienkę w salon kąpielowy, który jest idealną przestrzenią do relaksu.