Projektowanie domu to czas planowania przestrzeni oraz lokowania drzwi i okien. W dużej łazience o wiele łatwiej ulokować okno niż w małej. Istnieje jednak wiele argumentów przemawiających za tym, że warto zdecydować się na okno, nawet w małej łazience.

 Łazienka jest miejscem, w którym każdy spędza dużo czasu. Pomieszczenie bez okna generuje wyższe rachunki za prąd, ponieważ bez względu na porę dnia światło musi być zapalone. Umieszczenie okna w łazience spowoduje, że przez większość czasu włączanie światła nie będzie konieczne. Naturalne doświetlenie jest zdrową alternatywą dla sztucznego oświetlenia, a co najważniejsze – nic nie kosztuje. Umieszczenie okna pozwoli zaoszczędzić prąd i pieniądze. Oszczędność to nie jedyna zaleta naturalnego światła. Warto zwrócić uwagę na to, że światło słoneczne wpływa korzystnie na nastrój. Łazienka jest miejscem codziennej pielęgnacji, higieny oraz odpoczynku. Unikanie szkodliwych czynników zewnętrznych, do których światło sztuczne również się wlicza, to gwarancja lepszego samopoczucia. Ponadto światło słoneczne ociepla pomieszczenie, a więc można zyskać dodatkowe ogrzewanie bez ponoszenia kosztów.

Lepsza wentylacja pomieszczenia

Kolejnym, kluczowym czynnikiem, który przemawia za tym, by w łazience umieścić okno, jest wentylacja. W małych pomieszczeniach trudno utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza. Wilgoć szybko gromadzi się na ścianach, lustrach oraz meblach. Środowisko sanitarne sprzyja tworzeniu się pleśni i grzybów. Jeśli nie ma możliwości wietrzenia łazienki, znacznie trudniej utrzymać w niej zdrowe i bezpieczne warunki. W każdej łazience okno to dodatkowe źródło wentylacji, dzięki któremu łatwo zminimalizować ryzyko zachorowania wywołanego bakteriami i grzybami.

Dodatkowa powierzchnia użytkowa

Umieszczając okno w małej łazience można wykorzystać parapet, jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Na parapecie można umieścić najpotrzebniejsze rzeczy, które powinny być w zasięgu ręki. Parapet może oczywiście spełniać swoją najpopularniejszą funkcję – można na nim ustawić rośliny, które dodatkowo będą filtrować powietrze oraz chłonąć wilgoć.

Mała przestrzeń a okno

Jeżeli w łazience brakuje miejsca na klasyczne okno, warto pomyśleć o oknach mniejszych gabarytów, które będzie można umieścić pod sufitem. Takie okno nie zabierze przestrzeni na ścianie, natomiast nadal będzie pełnić funkcję dodatkowej wentylacji. Okno w małej łazience to również sposób na optyczne zwiększenie przestrzeni. Warto podjąć decyzję o umieszczeniu okna w łazience, ponieważ dzięki temu można zadbać o bardziej higieniczne warunki w pomieszczeniu.