Image

Podczas domu z poddaszem warto zwrócić uwagę na to, aby wykonany został odpowiedni otwór w stropie. Dzięki niemu możesz bowiem umieścić schody, doprowadzające domowników na wyższe piętro. A może chcesz zamontować nowe schody i powiększyć pod nie już istniejący otwór w stropie? Wszystko… da się zrobić! Podpowiemy, jak zaplanować oraz zrobić otwór w stopie!

Otwór w stropie – co trzeba wiedzieć?

Jeżeli Twój dom jednorodzinny ma zostać przebudowany, często może okazać się konieczne przeniesienie w nim także schodów. Aby jednak móc to zrobić, otwór w stopie również wymaga zmiany. Bardzo często wiąże się to z wstawieniem dodatkowych podpór czy podciągów. Każdy nowy element konstrukcyjny będzie dociążał pozostawione fragmenty stropu i ścian, jakie go podpierają. Aby w ogóle móc przeprowadzić taką przebudowę, warto zlecić projekt domu profesjonalnemu projektantowi. Tam samo z pracą przy wycinaniu otworu – lepiej, żeby zajęli się tym fachowcy. Odpowiednio zadbają oni o zabezpieczenie terenu – niestety, samodzielne „kombinowanie” może grozić nawet… zawaleniem się części stropu!

Jaka powinna być wielkość otworu w stropie?

Najlepiej, by otwór na schody odpowiadał powierzchni schodów w poziomym rzucie. A więc, zależy to głównie od typu schodów, jakie mają prowadzić na poddasze w domu piętrowym. Jeśli ma być to wysokość ponad 3 metry – ponieważ właśnie taką wysokość mają zazwyczaj przeciętnie kondygnacje mieszkalne ze stropem – potrzeba będzie około 17 stopni o wysokości ok. 18 cm. Pamiętaj, że każdy stopień musi być w stanie zmieścić stopę – zatem, wygodna szerokość to między 27 a 30 cm jednego. Stopień nie powinien być wyższy niż 19 cm oraz węższy, jak 22 cm. Trzeba pamiętać głównie o wygodzie wchodzenia i schodzenia – zwłaszcza starszych osób i dzieci.

Długość schodów powinna wynosić zatem łącznie ok. 460 cm. Szerokość biegu, jaka będzie wygodna, to zaś ok. 90 cm. Otwór powinien być oczywiście nieco szerszy – gdy schodzimy w dół, potrzebujemy bowiem więcej miejsca (w stosunku do wzrostu). Musi to uwzględniać odległość od stopnia do krawędzi stopu, jaka powinna wynosić ok. 200 cm. Rzecz jasna, większość zależy od kąta nachylenia schodów.
Możesz zmniejszyć powierzchnię, jaką zajmują schody, gdy zdecydujesz się na schody okrągłe bądź zabiegowe.

A co z konstrukcją stropu?

W projekcie domu z poddaszem trzeba przewidzieć miejsce na schody. Zanim jednak to nastąpi, należy znać rodzaj stropu i układ konstrukcji budynku. Do umiejscowienia stropu potrzebne są informacje co do tego, na jakich ścianach żebra stropu lub główne belki się… opierają. A może strop jest betonową płytą? Warto więc wiedzieć, jak wygląda jego zbrojenie! Rodzaj stropu opisany jest dziś dokładnie w każdym projekcie domu.

Warto schody usytuować zgodnie z tym, jak biegną główne belki w stropie – wówczas można uniknąć budowania słupów czy ściany wspartej na fundamencie.

Jak wygląda otwór w belkowym stropie?

Najczęściej spotykanym stropem jest belkowy – głównie w starych domach. Stworzony jest z dwuteowników stalowych, jakie są wypełnione związanymi zaprawą cegłami. Między cegłami znajduje się zaś stalowe wzmocnienie bądź pręty zbrojeniowe. Schody do takiego stropu trzeba zaplanować tak, żeby biegły równolegle do belek. Gdy usuniesz cegły z pola między belkami sąsiednimi, z powodzeniem wstawisz tam schody.

Otwór ma mieć mniejszą szerokość, jak rozstaw belek? Podeprzeć należy wówczas ceglany fragment z przyciętą bednarką. Podparcie możne stanowić belka drewniana albo stalowa, wsparta przy schodach na słupkach oraz na ścianie (z drugiej strony). Podparcie możesz elegancko wkomponować w nowo zaprojektowane schody bądź ukryć w grubości płyty (np. dzięki stalowego ceownikowi).

Otwór ma być szerszy, niż rozstaw belek? Wówczas należy przyciąć belkę stropową! Należy ją podeprzeć na wymianie stalowej, gdzie obciążenie będzie przekazywane albo na słupy, albo na ściany. Elementy stalowe należy zespawać ze stropowymi belkami. Chcesz tam urządzić poddasze użytkowe? A więc, warto będzie wzmocnić strop, np. dzięki dospawaniu do istniejących już belek… dodatkowych profili.

Pamiętaj, że…

W belkowym stropie drewnianym wycięcie oraz zaprojektowanie stropu nie jest trudne. Konstrukcja takiego stropu jest bowiem dobrze widoczna i zazwyczaj łatwo dostępna. Należy jednak zawsze sprawdzić stan elementów stropu i zwrócić uwagę na mocowanie w ścianach czy korozję! Oceń też nośność belek, jakie przyjmują obciążenie. W razie potrzeby, zleć ich wzmocnienie profesjonalnej ekipie remontowej, jaka specjalizuje się w konstrukcjach dachowych!