energia odnawialna

OZE są to inaczej odnawialne źródła energii – instalacje, jakie wykorzystują je do np. ogrzewania wody w mieszkaniach. Całe szczęście, coraz więcej pojawia się tego typu odnawialnych źródeł w polskich domach! Dlaczego warto zainwestować w OZE i co można dzięki nim zyskać? Wyjaśniamy!

Po co stosować odnawialne źródła energii?

Nie da się ukryć, ze korzystanie z OZE wiąże się z naprawdę wieloma korzyściami. Dzięki tego typu odnawialnym źródłom energii możemy bowiem znacznie lepiej oddziaływać na nasze środowisko – a to przełoży się na przyjemniejsze i o wiele zdrowsze życie w okolicy, w jakiej mieszkamy. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że problem smogu jest w dzisiejszych czasach dość powszechny – a już zwłaszcza nasila się on zimą. Dopiero od niedawna ludzie zaczynają sobie uświadamiać, jakie zagrożenia niesie za sobą owy smog! Pyły, jakie zawiera, z łatwością przenikają nie tylko do układu oddechowego, ale także do krwi człowieka – co może spowodować pojawienie się raka lub zwiększyć ryzyko arytmii serca i astmy. Ze smogiem żartów… nie ma!

Jednymi z wielu winowajców, odpowiedzialnych za tworzenie się smogu, są chociażby stare kotły na paliwo stałe. Oprócz tego, wina leży również po stronie ludzi palących w kotłach złej jakości opałem czy palenie dosłownie wszystkim, co wpadnie im… w ręce – a więc w ruch idzie nie tylko drewno, ale też zaległe śmieci i plastik! Właśnie dlatego dobrym sposobem na walkę z eliminacją smogu z atmosfery jest oszczędzanie zasobów, jakie daje nam… Ziemia. Coraz bardziej powszechne stało się także zastępowanie „kopciuchów” (kotłów na stałe paliwo) właśnie OZE! Jak wiadomo, złoża węgla bądź gazu są organiczne – a więc, zostaną wyczerpane czy prędzej, czy później. Może i nie za „naszej kadencji”, jednak zwyczajnie musimy myśleć o naszych potomkach. Bo kto, jak nie my, może teraz ograniczyć degradację środowiska i to, jak zużywamy jego zasoby?

Czy taka inwestycja jest opłacalna?

Energię, jaką możemy czerpać ze źródeł odnawialnych, potrafimy wykorzystywać od krótkiego czasu. Technologia OZE jednak stale się rozwija, a dla wielu ludzi staje się to zwyczajnie… opłacalne. Można bowiem skorzystać z programu dotacji na zainwestowanie w odnawialne źródła energii, jak np. ekologiczne piece (np. na ekogroszek). Więc inwestycja w OZE już wcale nie jest tak strasznie kosztowna!

Jeżeli zainstalowanie odnawialnych źródeł energii zostanie przez Ciebie prawidłowo zaplanowane i będziesz potrafił dostosować się do warunków lokalnych, to inwestycja na pewno zwróci się Tobie już po kilku latach. Później z kolei będzie przynosić wymierne zyski. Właśnie dlatego coraz więcej osób (nie tylko tych zamożnych!) decyduje się zastąpić niezbyt ekonomiczne metody odnawialnymi źródłami energii. Mało tego, zainteresowanie OZE ciągle... wzrasta!

Które źródła odnawialne można zainstalować w mieszkaniu?

Instalacje, jakie najbardziej rzucają się w oczy w polskich mieszkaniach, montowane są na dachach – tak, mowa o panelach fotowoltaicznych oraz kolektorach słonecznych. Dzięki panelom fotowoltaicznym można zamienić energię słoneczną w elektryczną – przez co zasilić można każdy sprzęt elektryczny w domu. Kolektory słoneczne zaś wykorzystują promienie słońca do tego, by podgrzać wodę użytkową w mieszkaniu – a więc, pomogą zasilić grzejniki. Zarówno panele, jak i kolektory będą służyć zdecydowanie najlepiej w tych miejscach na świecie, gdzie słońce świeci przez większość dni w roku – jednak i w Polsce okazuje się to znakomite rozwiązanie. Równie popularne są pompy ciepła, jakie – zależnie od tego, jaki typ wybierzesz – potrafią pobrać ciepło z: powietrza, gruntu, wody.

Następnie ciepło to wykorzystują do ogrzania użytkowej wody i mieszkania zimą, a także do ochłodzenia pomieszczeń podczas upałów.

Ekologiczne spalanie, czyli… czym palić w kotle?

Do instalacji, jakie wykorzystują odnawialne źródła energii, zaliczają się także niektóre kotły. Nie ma przecież reguły, że trzeba w nich palić wyłącznie gazem czy węglem! Wystarczy bowiem wykorzystać do tego celu biomasę składającą się z drewna opałowego bądź peletu produkowanego z trocin drewnianych. Dzięki biomasie, jaką palić można ekologicznie w kotłach:

  • zmniejszamy zawartość szkodliwych składników w powietrzu (jak siarkę),
  • zmniejszamy wydzielanie się dwutlenku węgla.

Zatem, powinniśmy naprawdę mocno zastanowić się, zanim zaczniemy spalać plastik czy śmieci w domu. Tym sposobem przyczyniamy się do zbliżającej się katastrofy globalnej – bez odpowiedniej reakcji ludzi nie ma mowy, że będziemy żyć w czystym i pozbawionym toksycznych substancji środowisku!