fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne są to inaczej słoneczne baterie. Czasami myli się je ze słonecznymi kolektorami, chociaż to zupełnie dwie różne instalacje. Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest wyłącznie zamiana słonecznej energii w energię elektryczną. Co warto więc o nich wiedzieć oraz czy inwestycja w panele fotowoltaiczne może się… opłacić? O wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu!

Na czym dokładnie polega fotowoltaika?

Fotowoltaika jest to inaczej przetwarzanie światła słonecznego na elektryczną energię. Jak dokładnie powstaje zjawisko wytwarzania prądu w ten sposób? Otóż, naświetlane zostaje fotoogniwo, jakie zawiera krzem – wówczas między górną i dolną warstwą pojawia się napięcie, przekraczające w pojedynczym ogniwie minimalnie nieco ponad 0,5 V. Wówczas takie ogniwo może wytworzyć średnio ok. 2 W mocy. Aby napięcie i moc ogniwa można było uzyskać większe, łączy się je szeregowo bądź równolegle – to są właśnie tzw. fotowoltaiczne moduły, które w mocy szczytowej osiągają między 30 a 120 Wp (watt peak – moc szczytowa).

Panel fotowoltaiczny a kolektor

Jego moduły znajdują się w ochronnej obudowie, a połączone są panelami w większe zespoły. Panele zamocowane są na konstrukcjach mocujących, razem z okablowaniem – wówczas zwane są kolektorami fotowoltaicznymi. Panele fotowoltaiczne są to zaś mniejsze systemy od kolektorów, bo mogą być zwyczajnie… pojedynczą sztuką panelu. Dzięki temu, że są montowane jako systemy niezależne, wykazujące moc do kilka megawatów, stosować je można w naprawdę różnych warunkach.

Moduły oraz panele produkowane są w różnej wielkości. Mogą być zintegrowane z dachami bądź fasadami poszczególnych budynków, a także wykazywać szczególne właściwości – np. odporność na korozję od słonej wody morskiej czy też transparentne, pełniące funkcję… okna! Właśnie z tego też względu powinno się każdy panel fotowoltaiczny projektować indywidualnie oraz pod potrzeby danego klienta.

Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych?

Już na samym początku należy zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne czerpią energię ze słońca, zatem instalować trzeba je na dachu posesji. Prawdą jest, że taka instalacja ze spokojem może stać się głównym źródłem… prądu. Jeżeli panele fotowoltaiczne będą dobrze zainstalowane, to z powodzeniem zaspokoją zapotrzebowanie na prąd w przeciętnym, polskim domu. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań co do zasilania przez fotowoltaiczne panele np. telewizora, pralki, lodówki bądź innych domowych sprzętów RTV i AGD. Oczywiście, w podobny sposób panele fotowoltaiczne dostarczyć również mogą prąd konieczny do oświetlenia domowego.
Mało tego, jeżeli nie uda się wykorzystać prądu, z powodzeniem możesz go sprzedać do… zakładu energetycznego! Pamiętaj, że energia jaką czerpie się z paneli największa będzie latem, a najmniejsza zimą. Właśnie dlatego bardzo prawdopodobne będzie, że latem zwyczajnie nie dasz rady wytracić całej energii, jaka wówczas zostanie wyprodukowana. Jeżeli więc dobierzesz pod swój dom odpowiednią wielkość instalacji, możesz nie zapłacić za prąd wcale – a nawet na tym prądzie nieco… zarobić! Co ważne, do jego odsprzedaży wcale nie będzie konieczne prowadzenie swojej firmy.

Montaż paneli fotowoltaicznych – czy jest trudny?

Montaż instalacji fotowoltaicznej wcale nie jest aż tak skomplikowanym zadaniem, jakby to mogło się wydawać. Żeby mieć takie panele w domu, nie musisz wcale wzmacniać dachu – o ile jest projektowany na wyższych obciążeniach, niż mają same panele. Musisz zapewnić im powierzchnię na dachu taką, jaka będzie niezacieniona – wówczas będą działały efektownie. Nie masz zbyt dużego dachu na ustawienie konstrukcji? A więc możesz postawić konstrukcję również… na niezacienionym gruncie! Mało tego, do instalacji urządzeń fotowoltaicznych nie trzeba żadnej papierologii – oczywiście pod warunkiem, że mają one do 40 kW.

Czy panele fotowoltaiczne to opłacalna inwestycja?

Oczywiście, panele fotowoltaiczne nie należą do najtańszych rozwiązań. Aby inwestycja w nie się opłaciła, musi upłynąć przynajmniej kilka lat od ich zainstalowania. Właśnie dlatego lepszym rozwiązaniem jest kupno paneli słonecznych za granicą – będzie taniej, chociaż przez to prawdopodobnie… nie otrzymasz na nie gwarancji.

Zastanawiasz się, ile tak właściwie trzeba wydać pieniędzy na panele fotowoltaiczne? Wszystko zależy od tego, ile chcesz ich położyć oraz jaka moc paneli fotowoltaicznych Cię interesuje. Jeżeli chcesz mieć instalację o szczytowej mocy pojedynczego panelu 250 Wp, to kosztować one będą ok. 700 zł / sztukę. W zależności więc od tego, ile sztuk paneli będziesz potrzebować, taki będzie łączny koszt samych paneli (np. 20 paneli = ok. 14000 zł). Rzecz jasna, do tego dochodzi inwerter (falownik), kosztujący ok. 5 tysięcy złotych – to on umożliwia zmianę parametrów prądu płynącego do poszczególnych urządzeń w domu. Kolejne kilka tysięcy złotych to mocowanie paneli, przewody, akcesoria i oczywiście montaż fotowoltaicznej instalacji. Zazwyczaj koszt całości wahać się będzie między 20 a 30 tysięcy złotych.

Pamiętaj, że decydując się na instalację o mocy umiarkowanej, możesz spożytkować ją bez akumulowania w ok. 30 %. Wówczas zwrot nakładów może być znacznie dłuższy! Warto więc, aby oddawać nadwyżki energii do sieci – wtedy będziesz otrzymywać upust w opłatach za energię, która będzie pobierana z niej. Takie rozwiązanie pozwoli Ci na zwrot kosztów wydanych na zakup paneli fotowoltaicznych, który nastąpi maksymalnie do 10 lat. Jak widzisz, inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna. Zwrot kosztów to tylko kwestia… czasu!