Piec akumulacyjny jest znakomitym rozwiązaniem, jeżeli zamierzasz ogrzewać swój dom jednorodzinny prądem. Pozwala on bowiem znacznie oszczędzić na ogrzewaniu. Jednak, taki piec wcale nie należy do… najtańszych. Dlaczego tak jest? Oto kilka informacji praktycznych, które o piecach akumulacyjnych wiedzieć dziś… wypada!

Piec akumulacyjny – o co z nim chodzi?

Piec akumulacyjny ma za zadanie pobierać energię elektryczną, jednak z dostawy tańszej taryfy energii elektrycznej. Takie piece powinny oddawać ciepło przez resztę godzin dnia. Gdy będziesz się rozliczać z zakładem energetycznym w dwutaryfowym systemie – w dodatku w określonych godzinach w ciągu doby – wówczas energia elektryczna jest tańsza (zwykle w nocy). Piec akumulacyjny będzie się ładował dokładnie… w tym czasie! Później będzie dość długo oddawał ciepło. I to jest cała sztuka oszczędzania na ogrzewaniu – ukryta w tym niepozornym dość urządzeniu! Nic więc dziwnego, że projekty domów parterowych czy np. z poddaszem bardzo chętnie proponują dziś zastosowanie pieców, jako głównego źródła ogrzewania.

Jak jest zbudowany piec akumulacyjny?

Piec posiada metalową obudowę, w środku której znajdują się grzałki elektryczne. Wokół tych grzałek rozmieszczone są elementy akumulujące ciepło. Akumulatory ciepła przeważnie instaluje się w piecu już po osadzeniu go tam, gdzie docelowo powinien się on znajdować.

W jaki sposób akumulacyjny piec oddaje ciepło?

W piec został wbudowany wentylator – właśnie od odpowiada za cyrkulację powietrza w środku urządzenia. Powietrze zatem porządnie ogrzewa się, a jego elementy są owiewane. Następnie ciepło jest wydmuchiwane do pomieszczenia poprzez szpary, jakie znajdujące się w dole pieca (przy metalowej obudowie). Konstrukcja pieca pozwala na mieszanie się chłodnego powietrza z ciepłym – by nie było zbyt gorące.

Podczas montażu pieca akumulacyjnego powinieneś zadbać o dobrą cyrkulację powietrza, zwłaszcza wokół urządzenia. W instrukcji pieca znajdziesz wskazówki odnośnie tego, w jakiej odległości piec powinien zostać umieszczony np. od ściany bądź podłogi.

Jaką moc i wagę mają piece akumulacyjne?

To, ile powinno być elementów akumulujących ciepło, uzależnione jest od pieca i jego… mocy. Im więcej mocy będzie miał piec, tym więcej musi znajdować się tam bloczków gromadzących ciepło. Razem z bloczkami, urządzenie staje się cięższe i większe. Jeśli zdecydujesz się na piec akumulacyjny o mocy ok. 6 kW, będzie on ważył średnio ok. 300 kg. Jak to wygląda z wagą i mocą innych pieców?

  • piec akumulacyjny do 1 kW – od 60 do 90 kg
  • piec akumulacyjny do 2 kW – od 80 do 100 kkh
  • piec akumulacyjny do 4 kW – ok. 200 kg

Jeżeli zaś chodzi o wymiary pieca akumulacyjnego, to zazwyczaj niewiele odbiega on od tradycyjnych grzejników. A więc, piec akumulacyjny ma od 18 cm (statyczny) do 25 cm (dynamiczny). Taki piec możesz albo powiesić na ścianie (gdy jest lżejszy), albo zamontować na podłodze. Aby jednak móc to zrobić prawidłowo, będziesz potrzebować dobrego elektryka z uprawnieniami na montaż pieca akumulacyjnego.

Jak sterować takim piecem?

Za pomocą centralnego sterownika możesz regulować pracę aż kilku urządzeń… w jednym czasie! Sterownik centralny umożliwia uwzględnienie niewykorzystanej energii cieplnej, jaka pozostała w piecu akumulacyjnym. Możesz sterować urządzeniem dzięki termostatowi, jaki montuje się na ścianie bądź w obudowie pieca. Dzięki termostatowi możesz operować pracą pieca tak, aby utrzymywać ustawioną temperaturę w pomieszczeniu.

Piec akumulacyjny zazwyczaj jest wyposażony w sterownik, który umożliwia zaprogramowanie pracy urządzenia w cyklu tygodniowym. No chyba, że zdecydujesz się na jakiś nowoczesny piec akumulacyjny – wówczas możesz zyskać zupełnie inne funkcje, jak np. oszczędne gospodarowanie energią.

Cena pieca akumulacyjnego

Posiadanie pieca akumulacyjnego nie należy do najtańszych. Ceny klarują się mniej więcej następująco:

  • statyczny piec akumulacyjny o mocy do 2 kW – ok. 1000 zł
  • statyczny piec akumulacyjny o mocy do 2,5 kW – ok. 1600 zł
  • dynamiczny piec akumulacyjny o mocy do 1,6 kW – ok. 2000 zł
  • dynamiczny piec akumulacyjny o mocy do 2 kW – ok. 2200 zł
  • dynamiczny piec o mocy do 4 kW – ok. 3000 zł
  • piece akumulacyjne o mocy powyżej 5 kW – od 3500 zł