Funkcjonalna i przestronna kuchnia to marzenie każdej Pani domu (oraz oczywiście Pana). Brak miejsca do przygotowywania posiłków, mała przestrzeń pomiędzy wyspą a szafkami może zamienić przyjemność gotowania w nielubiany obowiązek. Jak sprawić, by nawet mała kuchnia była funkcjonalna? Planowanie tego pomieszczenia na etapie projektu domu będzie dobrym rozwiązaniem. Kluczem jest również działanie zgodnie z planem! Poznajcie nasze wskazówki.
Czy metraż jest wystarczający?
Nie każdy projekt będzie pasował do naszej kuchni. Wszystko zależy od jej wielkości, usytuowania okien, drzwi. Dlatego przed planowaniem rozmieszczenia mebli, upewnij się, jakim metrażem dysponujesz. Jeśli projekt zakłada zdecydowanie za małą kuchnię, pomyśl o przeniesieniu jej w inne miejsce lub o wyburzeniu ścian, jeśli jest to oczywiście możliwe. Sprawdzonym sposobem jest połączenie kuchni z salonem (tak jak w tym projekcie). Dzięki temu pomieszczenie zyskuje dodatkowy metraż. Jeśli jednak nie można wyburzyć ścian lub chcesz mieć zamkniętą kuchnię, pamiętaj o jasnych kolorach, lekkiej zabudowie oraz oświetleniu. Dzięki temu optycznie powiększysz pomieszczenie.
Kolory i podłogi
Niezależnie od trendów warto postawić na kolory, które odpowiadają domownikom. Magazyny wnętrzarskie powinny stanowić inspirację, ale warto ostateczną decyzję dostosować do preferencji lokatorów. Wybór materiału na ścianę pod blatem jest trudny, ale bardzo ważny. To jedno z najbardziej newralgicznych miejsc w tym pomieszczeniu. Dlatego materiał powinien być odporny na parę wodną, tłuste plamy oraz wysokie temperatury. To miejsce zwraca wszystkich uwagę, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie położenie mozaiki, cegły, szklanego panelu, płytek w geometryczne wzory. Pamiętajmy, aby zadbać o prawidłowe zabezpieczenie materiału, aby zdobił kuchnię.
Podłoga w otwartej kuchni na salon powinna harmonijnie łączyć się z kolorem, materiałem i wzorem podłogi w pokoju gościnnym. W przypadku mniejszego metrażu ciekawym rozwiązaniem będzie położenie jednolitej podłogi w obu pomieszczeniach.
Jak meble wpływają na ergonomię kuchni?
Kolor i wzór frontów powinniśmy wybrać pod koniec planowania kuchni. Z punktu widzenia ergonomii kuchni najważniejszy będzie układ zabudowy meblowej. Kuchnie dzieli się na jednorzędowe, dwurzędowe, w kształcie liter L,U,G oraz z wyspą. Układ powinien być dopasowany do naszego stylu życia, wielkości rodziny. Planowanie kuchni zgodnie z zasadami ergonomii zagwarantuje nam, że będzie ona funkcjonalna i w pełni dopasowana do naszych potrzeb. Zgodnie z tymi zasadami należy podzielić kuchnię na 5 stref roboczych, podążając zgodnie ze wskazówkami zegara: strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków, gotowania, pieczenia. Dodatkowo trzy najważniejsze sprzęty czyli kuchenka, lodówka i zlewozmywak powinny tworzyć trójkąt równoboczny. Dzięki temu gotowanie i przyrządzanie posiłków będzie komfortowe.
Jak sprawić, by nawet mała kuchnia była funkcjonalna? Nasze wskazówki przydadzą się podczas urządzania każdego rodzaju kuchni.