Image

Jeżeli chcesz mieć w domu dekoracyjne płytki, warto będzie zainwestować w takie, które dopasują się do Twojego wnętrza. Zastanawiasz się, jakiego rodzaju płytki dekoracyjne możesz mieć w mieszkaniu? A może nie wiesz, jakie materiały będą najlepsze? Chcesz wiedzieć, czy istnieją kafelki imitujące naturalne materiały? Zapoznaj się z naszym artykułem na temat płytek dekoracyjnych, aby rozwiać wszelakie wątpliwości!

A może by tak położyć… płytki gipsowe?

Płytki gipsowe wyróżniają się tym, że dzięki nim można wznieść w domu mur, jednak bez konieczności… wyburzania ścian. Kafelki gipsowe najczęściej są podobne do kamienia, cegły bądź nawet drewna. Są one eleganckie, proste w zamontowaniu oraz dopasowujące się niemal do każdego wnętrza. Aktualnie ceni je się nawet bardziej, jak ceramiczne płytki (gresowe). Mało tego, takiego rodzaju płytki wcale nie wymagają położenia między nimi fug, zatem nie musisz przed ich zamocowaniem do ściany wypełniać nieużytków, ale też nie musisz ich specjalnie mierzyć czy nawet oddzielać charakterystycznymi „krzyżykami”. Przy gipsowych płytkach dekoracyjnych jest to po prostu… zbędne.

Dodatkowo, niestraszne będą im także przybrudzenia, przypadkowe zachlapanie np. zaprawą bądź złe dobranie fug do położonych kafelek (a, niestety, często tak się właśnie zdarza). Kafelki gipsowe są bowiem sprzedawane zazwyczaj w barwie białej, której to Ty będziesz mógł nadać wybrany kolor!

Spróbuj kamienia dekoracyjnego, imitującego naturalny kamień!

Doskonałą odmianą gipsowej płytki będzie też kamień dekoracyjny – wygląda on niemal tak samo, jak ozdobny! Jeżeli posiadasz w domu gładkie ściany, to możesz takim kamieniem pokryć całą ich powierzchnię bądź tylko te fragmenty, na jakich Ci najbardziej zależy (np. kominek). Kamień dekoracyjny jest prosty w położeniu, ponieważ nie wymaga on spoinowania bądź zachowywania wymierzonych odległości – jak to jest w przypadku prawdziwego kamienia. Dekoracyjne płytki z kamienia łatwo się tnie, a to ze względu na jego niewielką grubość. Możesz zakupić kafelki zarówno proste, jak i narożnikowe, co przekłada się na łatwość w jego układaniu.

Jeżeli chcesz więc zastąpić np. gres czy materiały naturalne (jak właśnie kamień), dekoracyjny kamień na ścianę będzie idealny. Kafelki tego typu nadadzą każdemu mieszkaniu ciepła i elegancji. Ozdobny kamień świetnie pasować będzie do wnętrz zarówno rustykalnych, jak i stylizowanych na ekologiczne bądź prowansalskie. Kamienne płytki mnie tylko będą świetnie wyglądać, ale i stanowić wysokiej jakości materiał. Mało tego, z niezwykłą łatwością można taki kamień wyczyścić. Kafelki imitujące naturalny kamień prezentują się zawsze oryginalnie, podkreślając klimat każdego wnętrza.

Płytki marmurowe w mieszkaniu

Marmur zazwyczaj wiąże się z jednym – elegancją! Pęknięcia i niezwykłe kolory i wzory marmuru sprawiają, że materiał ten zyskał sobie wielu zwolenników. Oczywiście, prawdziwy marmur jest szalenie drogi i nie każdego będzie na niego stać. Ceny marmuru oscylują bowiem od 400 do nawet… 1000 zł/m2! Zatem warto będzie postawić na jego… imitację! Płytki marmurowe nie są tak trudne w pielęgnacji, jak tradycyjny marmur, który dodatkowo wymaga również dość częstej impregnacji. Naturalny marmur nie sprawdza się również w miejscach często używanych przez ludzi, jak przedpokój –niestety, ale takie miejsca są narażone na zarysowania i zabrudzenia, a nawet… pęknięcia.

Jeżeli chcesz uzyskać piękną ozdobę mieszkania, jednak nie chcesz wydawać zbyt wielu rodzinnego budżetu na naturalny marmur, zastanów się nad płytkami marmurowymi, które są bardzo do marmuru podobne. Nie dość, że dzięki nim wnętrze nabierze charakteru, to nie będziesz musiał ich impregnować. Zatem, warto będzie rozważyć właśnie tę opcję.

Płytki ceglane jako forma ozdoby mieszkania

Płytki ceglane są dość nowoczesnym elementem aranżacji, jakie podkreślą klimat każdego mieszkania. Jak pewnie się orientujesz, naturalna cegła nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Otóż, sporo kosztuje, a także ciężko jest ją ułożyć w jakąkolwiek kompozycję. No chyba, że zatrudnisz specjalistę, który mógłby się tym zająć profesjonalnie – wiadomo jednak, że to generuje dodatkowe koszty. Naturalna cegła wymaga impregnacji i dbania o nią dość mocno i często. Warto więc będzie postawić na imitację cegieł, jaką są… ceglane płytki. Nie dość, że są praktyczne i nieco bardziej estetyczne, to i łatwe w położeniu.

W sklepach z glazurą znajdziesz płytki ceglane w wielu kolorach oraz wzorach, a więc dopasujesz je bez problemu do każdego mieszkania. Dzięki takim płytkom ściana w wybranym miejscu domu będzie wyglądać bardzo szykownie przez nawet kilka lub nawet… kilkanaście lat. Mało tego, wcale nie będziesz musiał zmieniać jej koloru, aby zachowała swoją klasę. Płytki imitujące cegłę nie powinny się rysować i brudzić. Czas, jaki należy poświęcać na impregnację takich kafelek oraz czyszczenie ich, zmniejsza się. Płytki ceglane to zatem oszczędność nie tylko pieniędzy , ale i Twojego cennego… czasu!