Podjazd jest bardzo ważną częścią posesji, ponieważ jest wizytówką domu. Nawierzchnia wokół posesji to inwestycja na lata, dlatego należy dobrze zastanowić się nad jej wykonaniem. Podjazd powinien współgrać z domem, tworzyć integralną część z otoczeniem. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas planowania i budowania podjazdu, aby cieszył oko domowników i służył przez wiele lat? 

Z czego wykonać podjazd?

Materiał, z którego wykonany jest podjazd powinien być odporny na zabrudzenia oraz wytrzymały na obciążenie ruchu kołowego. Jeśli chcemy, aby posłużył on nam na lata, warto go zrobić z trwałych materiałów. Na rynku dostępne są różne materiały, z których można wykonać trwały podjazd np. klinkier, kostki kamienne, betonowe. Wymienione materiały łatwo się układa, w prosty sposób można naprawić lub zdemontować ich fragment.

Kotki (czy kostki? :D) kamienne wykonane są z twardych skał magmowych lub z kwarcytów. Są odporne na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych. Nawierzchnia z kostki kamiennej ma niepowtarzalny wygląd i pełni również funkcje dekoracyjne. Można z niej układać wzory o różnej fakturze oraz kolorowe mozaiki. Kolor pojazdu powinien nawiązywać do projektu i elewacji budynku. Kostka betonowa w porównaniu z kamienną jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych, ale za to tańsza. Na rynku dostępne są kostki betonowe w stonowanej kolorystyce, imitujące bruk, kamień lub o oryginalnych kształtach. Klinkier jest wytrzymały na nacisk, odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Ten materiał cechuje się wysoką odpornością na poślizg, a jego powierzchnia pomimo upływu czasu nie ulega wygładzeniu. Elementy klinkierowe dostępne są na rynku zazwyczaj w odcieniach czerwieni i brązu. Przy podjeździe z klinkieru warto stworzyć wyspę zieleni lub wąski pas z roślinnością, który ożywi nawierzchnię.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na zaparkowanie jednego samochodu potrzebujemy około 2,5 x 5m powierzchni. Wielkość podjazdu powinna być uzależniona od wielkości posesji, kształtu działki i odległości od ogrodzenia. Elementy tworzące nawierzchnię powinny mieć co najmniej 6 cm grubości (w przypadku podjazdu do samochodów osobowych). Ważnym elementem ułatwiającym odpływ wody są spadki nawierzchni, o których trzeba pamiętać podczas budowy. Co więcej, podjazd powinien mieć 20 – 30 cm podbudowę wykonaną z tłucznia lub ze żwiru. Aby zapobiec rozchodzeniu się elementów nawierzchni, warto ułożyć krawężniki na podkładzie betonowym. Zaimpregnowanie podjazdu z kostki pomoże w utrzymaniu czystości i ochroni nawierzchnię przed zanieczyszczeniami. Duża kostka pasuje do dużej powierzchni, mała do małej. Na jasnych barwach plamy z oleju i ślady opon będą bardziej widoczne, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie podjazd w ciemniejszym kolorze.