Pokój dzienny jest wizytówką każdego domu. To właśnie w tym pomieszczeniu gościmy znajomych, odpoczywamy, spędzamy czas z cała rodziną, urządzamy przyjęcia. Salon powinien łączyć kilka funkcji i być przestrzenią, w której odnajdą się mali i starsi domownicy. Jak wykorzystać przestań salonu i stworzyć funkcjonalną przestań? 

Idealne miejsce na kominek

Choć każdy z domowników ma swój pokój, to w salonie spędza się najwięcej czasu. To właśnie w tym pomieszczeniu dzieci bawią się, odrabiają lekcję, oglądają bajki, dorośli czytają książki, pracują przy komputerze, piją kawę, rozmawiają przez telefon, oglądają filmy. Pokój dzienny może nam służyć do relaksu, pracy i zabawy oraz spożywania posiłków. Dlatego warto podzielić salon na kilka stref: wypoczynkową, użytkową, jadalnianą, kuchenną (w przypadku otwartej kuchni). Poszczególne strefy powinny współgrać, łączyć się i nie kolidować ze sobą. W przypadku dużego salonu można zastosować ścianki, które będą oddzielać poszczególne strefy od siebie. Można też zaznaczyć w subtelny sposób podział salonu: kolorem ścian, meblami, podłogą. Pamiętajmy również o zachowaniu porządku. W przypadku wyznaczenia kilku stref nie zapominajmy o funkcji przechowywania. W salonie powinny znaleźć się komody, szafki, kartony, w których będzie można pochować zabawki, gry, nakrycia na stół, sprzęt elektroniczny, pościel dla gości. Warto o funkcji przechowywania pomyśleć na etapie wyznaczania stref i zaplanować rozmieszczenie mebli, aby nie znajdowały się na ścieżkach komunikacyjnych. Zadbajmy również o dobre oświetlenie w salonie, aby można było odrabiać lekcje, czytać książki, pracować przy komputerze.

Strefa wypoczynkowa

Miejsce z kanapą zalicza się do strefy wypoczynkowej i niewątpliwie jest to najważniejszy element salonu. Jeśli pokój dzienny będzie pełnić również funkcję sypialnianą dla gości, warto kupić rozkładaną sofę. Dobrym uzupełnieniem do wygodnej sofy będą fotele (dla dzieci sprawdzą się bujane). Zadbajmy, aby w tej strefie znalazł się regał z książkami. Warto wyposażyć strefę wypoczynku w podnóżki, dużą ilość poduszek i kocyków. Kanapę można ustawić tyłem do kolejnej strefy – strefy użytkowej. W ten sposób ułożona kanapa oddzieli dwie strefy od siebie.

Strefa użytkowa

Z tej części salonu można zrobić mini gabinet lub pokój do pracy. Zadbajmy o to, aby wysokość blatu była dostoswana również do dzieci oraz pamiętajmy o regulowanych krzesłach. W strefie użytkowej mogą znaleźć się kartony z zabawkami, komputer, urządzenie wielofunkcyjne. Wszystkie cenne dokumenty warto po skończonej pracy odkładać w bezpieczne miejsce.

Strefa jadalniana

Najważniejszym elementem tej strefy jest stół. Jego rozmiar powinien być dostosowany do wielkości salonu i potrzeb domowników. Jeśli często organizujecie przyjęcia warto pomyśleć o rozkładanym stole. W tej strefie w komodach i szafkach przechowujcie obrusy, świeczniki, dekoracje na stół, naczynia, szkło oraz wazony. Zadbajmy, aby przy stole znalazły się krzesełka dla dzieci.