pompa ciepła

Pompy ciepła są źródłami energii, jakie uznaje się za odnawialne. Dlaczego? Otóż część ciepła, jaką dostarczają do domu, czerpią zwyczajnie z otoczenia. Mało tego, nie są drogie w użytkowaniu, a ich wydajność potrafi być większa od poboru elektrycznej energii do nawet… pięciu razy! Co jeszcze powinieneś wiedzieć o pompach ciepła oraz jaki może być szacunkowy koszt instalacji?

W jaki sposób wygląda i działa pompa ciepła?

Pompa jest swoim wyglądem podobna nieco do lodówki bądź kotła grzewczego – zresztą, również służy ona do ogrzewania w mieszkaniu zarówno temperatury mieszkania, jak i wody użytkowej. Aby działać w sposób prawidłowy, wykorzystuje ona ciepło z otoczenia – a następnie przepompowuje je za pomocą przemian termodynamicznych ze źródeł o temperaturze niższej, jak cieplejszy ośrodek (grunt, powietrze czy też woda). A więc, pompa ciepła nie wytwarza, ale przekazuje je z dolnego do górnego źródła (zazwyczaj wody, jaka krąży w instalacji grzewczej). Warto wspomnieć, że pompa zasilana jest za pomocą energii elektrycznej.

Skąd pompa czerpie ciepło?

Główne źródła są trzy – powietrze, grunt oraz woda. Oczywiście to, na jaką pompę się zdecydujesz, zależeć będzie od rozmiaru posiadanej działki (czy gruntu), strefy klimatycznej w której mieszkasz oraz… pojemności Twojego portfela.

Najprostsza w instalacji jest pompa ciepła, która czerpie ciepło z powietrza. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że efektywność jej będzie spadać, gdy na dworze zacznie robić się zimno – a przecież wtedy trzeba grzać powierzchnię domu najczęściej! Spadek temperatury powietrza oznacza większe zużycie energii elektrycznej przez pompę, aby wytworzyła ona ciepło. A co, jeżeli przyjdą duże mrozy? No cóż, wówczas pompa może… przestać pracować. Wówczas koszta ogrzewania wzrosną kolosalnie, a już na pewno będą podobne, jak podczas ogrzewania domu prostym grzejnikiem elektrycznym. Pompa ciepła czerpiąca z powietrza będzie jednak pracować ekonomicznie, gdy temperatura na zewnątrz będzie umiarkowana – koszta ogrzewania spadną wówczas mniej więcej o połowę, jak grzejąc elektrycznymi grzejnikami.

Pompa ciepła kontra woda

Pompa ciepła czerpiąca z wody będzie korzystać zazwyczaj z tej gruntowej – jej temperatura wynosi zimą od 8 do 10 stopni, dlatego też to bardzo dobre źródło dolne. Aby jednak móc w ten sposób pozyskiwać za jej pomocą ciepło, potrzebna będzie Ci studnia czerpna oraz zrzutowa – z jednej czerpać musisz wodę by pompa mogła „wziąć” ciepło, a do drugiej odprowadzać wodę. Masz dostęp do zbiornika wodnego typu staw? Nie musisz więc wiercić żadnej studni! Tam temperatura zimą na pewno nie spadnie poniżej 8 stopni, zatem pompa będzie sprawnie działać i pobierać ciepło. Pamiętaj jednak, że tego typu pompy są dość ciężkie w użytkowaniu – wodę trzeba bowiem filtrować i wymieniać elementy instalacji, jakie ją transportują. Zatem… to dość drogi „biznes”.

Ciepło pozyskiwane z ziemi

Temperatura gruntu na głębokości 1,5 m zazwyczaj waha się między 0-8 st. C, więc pompa może dzięki temu sprawnie pracować. Jeśli zastosujesz do tego wymienniki gruntowe tworzące sondy (najlepiej na głębokim odwiercie), zapewnisz jej jeszcze bardziej korzystne parametry pracy! Pamiętaj przy tym, że sondy pionowe zapewnią stabilność pomp w całym okresie grzewczym – a tego poziome wymienniki nie są w stanie gwarantować! Niestety, ale za sondy pionowe trzeba też o wiele więcej… zapłacić.
W instalacji tego typu pomp ciepła najtrudniej jest wykonać gruntowny wymiennik – to od jego doboru i montażu zależeć będzie, jak bardzo ekonomiczna będzie praca pompy ciepła. Zazwyczaj wymienniki robi się z miedzianych bądź elastycznych rur z tworzywa sztucznego, a układa się je w formie spirali bądź w jednej czy dwóch płaszczyznach. Trzeba je też umieścić dość głęboko – bo w takim miejscu, gdzie temperatura gruntu będzie najwyższa.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Na jej koszt składa się nie tylko wybrana pompa, ale również cena instalacji górnego oraz dolnego źródła wraz z rozrusznikiem i eksploatacją! Dodatkowo, doliczyć trzeba będzie do sumy różne dodatkowe zasobniki, jak czujniki temperatury pokojowej czy też wyciszające. Posiadasz jednorodzinny dom? A więc spokojnie możesz wydać na całość instalacji pompy ponad… 25 000zł! Oczywiście, wszystko zależeć będzie również od tego, jakiego rodzaju będzie to pompa – powietrzna, gruntowa czy też wodna.

O czym należy pamiętać przed wyborem pompy?

Zanim zdecydujesz się na konkretną pompę zastanów się, skąd będzie jej najlepiej czerpać ciepło i je oddawać. Pamiętaj, że nie ma jednego dobrego rozwiązania dla wszystkich – każdy budynek potrzebuje bowiem dobrania pompy indywidualnie. Ważne są zatem również:

  • projekt,
  • moc pompy,
  • analiza termiczna z danymi o stratach cieplnych w budynku,
  • powierzchnia materiału użytego do budowy domu,
  • rozmieszczenie otworów drzwiowych i okien.

Właśnie dlatego zaleca się zlecenie instalacji pompy ciepła… fachowcom. Może się bowiem okazać, że lepsze będzie dla Ciebie zainstalowanie np. kilku pomp cieplnych o słabszej mocy, jak… jednej z dużą mocą!