ogrzewanie

Źródło ciepła, jakim jest pompa-powietrze, można wykorzystać w dosłownie każdej chwili. Trudniejsze może się to okazać jedynie zimą, kiedy na dworze panuje często temperatura ujemna. Jak mimo wszystko można maksymalnie wykorzystać właściwości pompy ciepła typu powietrze-woda? Ważne będzie oczywiście wstępne rozpoznanie właściwości pompy ciepła powietrze-woda. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, aby móc wydajnie korzystać z tego typu urządzenia o dowolnej porze roku!

Jak to naprawdę jest z pompą ciepła typu powietrze-woda?

Pompy ciepła tego typu nie wymagają zainstalowania w nich dolnego źródła ciepła – chyba jako jedyne ze wszystkich takich urządzeń na rynku. Dlaczego tak jest? Otóż, ciepło powietrza i wody znajduje się zwyczajnie… wokół nas. A więc, jest gotowe od razu do użycia. Jednak co zrobić, żeby ogrzewać mieszkanie efektywnie nie tylko wiosną i latem, ale też… mroźną zimą? Wystarczy znać odpowiednie parametry pompy, a także specyfikę górnego i szczytowego źródła ciepła. No cóż, w skali roku tych zimnych dni z ujemną temperaturą wcale nie ma aż tak wiele w Polsce, zatem efektywność pompy ciepła powietrze-woda powinna być rocznie… zadowalająca. Oczywiście pod warunkiem, że dopasujesz ją odpowiednio pod instalację grzewczą w swoim domu.

Górne i szczytowe źródło ciepła

Pompa ciepła najbardziej lubi niską temperaturę zasilania instalacji grzewczej. Właśnie dlatego system ogrzewania podłogowego bądź ściennego wykorzystywany jest najczęściej jako źródło ciepła górne. Ciepło, jakie wytwarza pompa, może zasilać również instalację grzewczą z grzejnikami – jednak będzie to mniej efektywne, jak np. ogrzewanie płaszczyznowe. Pamiętać też trzeba, żeby dobrać grzejniki z możliwie niskimi parametrami pracy – co przekłada się jednak też na… większe wydatki. Zatem niskie parametry pracy to większe wymiary, jak i koszta zakupu.

Instalacja pompy powietrze-woda powinna zostać uzupełniona o źródło szczytowe – to dzięki niemu można dostarczyć do mieszkania odpowiednią ilość ciepła nawet, gdy na dworze będą panowały silne mrozy. Najczęściej dziś jest to elektryczna grzałka (droższa opcja), ale też kocioł olejowy bądź gazowy. Warto dobrać oczywiście samą pompę ciepła i jej grzewczą moc – zależnie od tego, jakie koszta generuje energia wytwarzana przez źródło ciepła szczytowe. Masz grzałkę elektryczną? A więc, moc pompy będzie musiała być większa, jak kotła gazowego.

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Warto wspomnieć, że pompy ciepła tego typu posiadają sprężarki on/off – zatem, będą pracować na pełnych obrotach bądź się wyłączą. Do wyboru są też sprężarki sterowane falownikiem, które posiadają regulowaną moc. Moc grzewcza sprężarek zależeć będzie od tego, jaka będzie temperatura górnych oraz dolnych źródeł ciepła. Dolnym źródłem powietrza zazwyczaj będzie zewnętrzne powietrze – więc im będzie zimniej na dworze, tym mniejsza będzie moc grzewcza pompy powietrze-woda. Z kolei górnym źródłem ciepła jest instalacja grzewcza w mieszkaniu – temperatura w nim będzie mieć największy wpływ na całą pracę pompy.

Producenci najczęściej wyznaczają krzywe mocy dla poszczególnych wartości temperatury, zazwyczaj po stronie zasilania instalacji i dla całego zakresu temperatury powietrza, jakie zasysa pompa. W dokumentacji technicznej danego urządzenia powinna być dokładnie opisana:

  • moc grzewcza,
  • moc elektryczna,
  • współczynnik efektywności COP.

Zanim zaczniesz oceniać wybrane pompy ciepła, trzeba będzie koniecznie porównać ich współczynniki efektywności COP. Ważna będzie też moc grzewcza zarówno dla temperatury zewnętrznej (granicznej), jak i mocy obliczeniowej budynku. Dzięki temu oszacować możesz wielkość szczytowego źródła ciepła. Na jakiej zasadzie tego dokonać? Otóż, jeżeli w danych technicznych wypisane będzie, że pompa pracuje do temperatury -10 st. C, to będziesz musiał dysponować np. grzałką elektryczną czy kotłem o mocy porównywalnej do mocy obliczeniowej Twojego domu.

Ważna będzie także sama temperatura zasilania instalacji grzewczej – każda pompa ciepła bowiem pracuje zupełnie… inaczej. Może się np. okazać, że pompa która według danych producenta powinna pracować powyżej -15 st. C, faktycznie może to robić – jednak tylko gdy temperatura zasilania jej nie będzie przekraczała… 35 st. C. Nie daj się więc wprowadzić w błąd! Zawsze ostrożnie oceń parametry pracy wybranej pompy ciepła powietrze-woda i postaraj się dopasować ją do temperatury, jaka wymagana jest do zasilania instalacji grzewczej w Twoim mieszkaniu!

Hałas pompy powietrze-woda – skąd się bierze?

Pompa tego typu przetłacza dość duży strumień powietrza. Właśnie ten strumień odpowiada za hałas, który wydobywa się z urządzenia. Wielkość strumienia określana jest:

  • mocą akustyczną – można ją określić jedynie podczas specjalistycznych testów. To właśnie ona informuje o hałasie w pompie i nie jest zależna od warunków panujących na zewnątrz. Można ją odczytać z etykiety energetycznej.
  • ciśnieniem akustycznym – jego wartość zależy od mocy akustycznej i samego otoczenia, a także odległości źródła dźwięku od miejsca pomiaru. Można je zmierzyć decybelomierzem.
  • Warto pamiętać, że poziom hałasu dotyczy akustyki pompy ciepła. Trzeba więc szukać w danych technicznych informacji dotyczącej wybranego modelu urządzenia i jego rzeczywistej maksymalnej wartości hałasu, gdy pracuje z maksymalną mocą, ale też w… trybie nocnym. Zwróć też uwagę na to, że hałas nie zależy wyłącznie od strumienia powietrza, ale też sposobu montażu urządzenia. Jeżeli zostanie zatem niewłaściwie zainstalowane, hałas może być znacznie silniejszy!