Ciepłe, letnie wieczory na tarasie, z ulubioną książką i lampką wina w ręku. Czy może być coś przyjemniejszego? Taras to miejsce, w którym, zwłaszcza w sezonie, bardzo często odpoczywamy, jemy rodzinne kolacje, spotykamy się z przyjaciółmi. Jest dla nas drugim salonem, do którego przenosimy życie towarzyskie. Poświęćmy trochę uwagi na jego wykończenie i aranżację, a później cieszmy się pięknym otoczeniem i przyrodą na wyciągnięcie ręki!

Podobnie jak w przypadku balkonu, budowę tarasu planujemy już na etapie projektowania - możemy go znaleźć na przykład w projekcie domu ANDALUZJA. To dobry czas na podjęcie najważniejszych decyzji dotyczących umiejscowienia, wykorzystanych materiałów – później może być już za późno na zmiany. Oba wymienione czynniki mocno się ze sobą łączą. Przy wybieraniu materiałów zwróćmy uwagę na położenie naszego tarasu. Jeśli znajdzie się po stronie południowej musimy przygotować się na to, że może się mocno nagrzewać. Nie każde tworzywo sprawdzi się w takich warunkach. Zaczynając od podłogi, płytki ceramiczne czy kamień będą akumulować ciepło. Rozgrzana powierzchnia nie każdemu odpowiada – na pewno nie przypadnie do gustu miłośnikom chodzenia po tarasie bez butów. Płytki mają również tendencję do pękania, dodatkowo są śliskie, co niesie ze sobą ryzyko wypadków.

Odpowiednim materiałem w tym przypadku może okazać się drewno. Jest najbardziej efektowne i eleganckie. Daje poczucie jeszcze większego kontaktu przyrodą. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, impregnacji. Położenie ma też wpływ na wybór mebli. Wybierajmy te, które nie zniekształcą się i nie popękają pod wpływem wysokich temperatur.

Warto pomyśleć o ochronie przed słońcem. Stałe zadaszenie może zabierać zbyt dużo światła, szczególnie, gdy przy tarasie znajduje się pomieszczenie. Alternatywą są rozkładane parasole lub markizy.

Stylowa aranżacja umili wieczory spędzone na tarasie

Jeżeli natomiast taras znajdzie w części północnej przygotujmy się na nieco chłodniejszy klimat. Wybierajmy materiały podłogowe i meble, które nie ulegną zawilgoceniu. Dobrze sprawdzą się te z tworzyw sztucznych. Ilość i rozmiar mebli dopasowujemy do wielkości tarasu. Jeśli mamy większą przestrzeń, do podstawowego kompletu stolika i krzeseł możemy dodać leżanki czy huśtawkę.

Gdy nie mamy ogrodu warto zadbać o roślinność wokół. Tutaj również powinniśmy zwrócić uwagę na rośliny, którym nie przeszkadza niedobór światła.

Poza meblami i roślinami klimat stworzą dodatki. Kompozycje z kamieni i piasku, poduszki w energetyzujących kolorach, wbite w ziemię latarenki czy rozwieszone u góry lampiony sprawią, że taras nabierze wyjątkowego charakteru.