Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzą goście oraz idealnym miejscem do przechowywania. Jest to wizytówka naszego domu, dlatego o to miejsce powinniśmy szczególnie się zatroszczyć. Przedpokój powinien być atrakcyjnie urządzone oraz funkcjonalny. Nawet przy małym, wąskim pomieszczeniu można wygospodarować sporo miejsce na przechowywanie. 

Przede wszystkim zaplanuj

Zanim zdecydujemy się na kupno szaf warto pomierzyć przedpokój. Pamiętajmy, aby meble nie znajdowały się na ścieżkach komunikacyjnych. Sprawdźmy w którą stronę otwierają się drzwi od innych pomieszczeń, aby nie obijały mebli i nie przeszkadzały w użytkowaniu. Wielkość mebli powinna współgrać z wielkością przedpokoju. Przy małym pomieszczeniu zrezygnujmy z dużych szaf. Jeśli w przedpokoju znajduje się wnęka z licznikami to warto wykorzystać tę przestrzeń i zabudować ją. Dzięki temu zakryjemy liczniki i zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania.

Funkcjonalne meble w przedpokoju

Aranżacja przedpokoju powinna pasować do stylu domu. Co więcej, to pomieszczenie powinno współgrać kolorystycznie z innymi pokojami. W przedpokojach zazwyczaj nie ma okien, dlatego pamiętajmy, aby zdecydować się na jasne kolory ścian. Jeśli dysponujecie wąskim przedpokojem, warto na ścianach zawiesić lustra, które optycznie powiększą przestrzeń.
Bardzo ważne jest, aby przemyśleć, ile potrzebujemy szaf, komód do przechowywania. Szafy rozsuwane powinny mieć różnej wysokości półki, aby można było przechowywać większe rzeczy takie jak np. odkurzacz, deskę do prasowania. Zastanówmy się jakie rzeczy, sprzęty, ubrania będziemy chcieli tam pochować. Jeśli w projekcie domu nie jest przewidziana garderoba lub pomieszczenie gospodarcze to pamiętajmy, że przedpokój powinien mieć dużo szaf i schowków, aby pomieścić np. odzież sezonową, buty, sprzęt sprzątający. Meble powinny być funkcjonalne i pojemne. Zamiast małej kanapy lepszym rozwiązaniem będzie skrzynia z poduszkami lub ławka z półką na dole. Dzięki temu zyskamy przestrzeń do siedzenia oraz przechowywania. Przy wysokich wnętrzach sprawdzą się półki ścienne zamontowane nad drzwiami, komodą. Pamiętajmy, aby wykorzystać jak najwięcej wolnej przestrzeni w tym pomieszczeniu. Do kartonów lub pojemników włóżcie przedmioty i ubrania, z których korzystacie sezonowo lub okazjonalnie. W przedpokoju nie może zabraknąć stojącego wieszaka, szafki na buty, lustra, wycieraczki. Warto wyposażyć to pomieszczenie w parasolnik, w którym będziemy mogli przechowywać swoje parasole oraz gości.

Funkcjonalnie i dekoracyjnie

Po umeblowaniu przedpokoju i pochowaniu wszystkich przedmiotów można przystąpić do dekoracji. Pamiętajmy, żeby dekoracyjne bibeloty i akcesoria były atrakcyjne oraz użyteczne. Otwarte szafki i regały w przedpokoju wyposażmy w kolorowe ozdobne pudełka. Na ścianie można zrobić rodzinną galerię zdjęć i zawiesić zdjęcia. Alternatywą do zdjęć mogą być obrazy. Na ścianie można powiesić zegar, szkatułkę na klucze. Pamiętajmy o stylowych lampach, które ozdobią i rozświetlą wnętrze. Lampę stojącą można umieścić na komodach, szafkach i postawić w kącie, aby nadawała klimat. Styl lamp powinien pasować do stylu przedpokoju.