Image

Co stanowi istotny element całości schodów wewnętrznych? Rzecz jasna, są to… poręcze! Dlaczego właśnie one? Otóż, poręcze odpowiadają za podkreślenie konstrukcji schodów. Mało tego, nadają im charakter i ułatwiają codzienne korzystanie ze schodów. Na jakie poręcze warto będzie zwrócić szczególną uwagę? Dowiesz się z poniższego artykułu!

O czym warto pamiętać przy zakupie poręczy do schodów wewnętrznych?

Najważniejsze jest to, aby poręcz była praktyczna oraz możliwie wygodna w użytkowaniu. Musi być również odpowiednio wygładzona – zapewni to wówczas wygodę korzystania z niej. Oczywiście, powinna zostać także profesjonalnie zamocowana do ściany. Może to być również montaż do balustrady – w zależności od preferowanego rodzaju schodów. Pamiętaj, że poręcz musi być jednak przede wszystkim… stabilna. Musisz bowiem móc swobodnie opierać się o poręcz, kiedy będziesz wchodził na schody bądź z nich schodził.

Trzeba również zwrócić uwagę na domowników oraz ich potrzeby. Skup się głównie na tych najmłodszych oraz najstarszych – poręcze muszą zapewniać im bezpieczeństwo i komfort korzystania ze schodów Postaraj się również dobrać je do schodów, jakie posiadasz w mieszkaniu. Pamiętaj, że np. schody drewniane będą wymagały zupełnie innej poręczy, jak szklane czy tez metalowe.

Jakie mamy rodzaje poręczy?

Najbardziej popularne na rynku są:

  • poręcze drewniane – są nieco mniej trwałe od metalowych, o których pomówimy za chwilę. Ich plusem jest jednak fakt, że odnajdą się w każdej aranżacji pomieszczenia. Możesz zdecydować się na poręcze z drewna dębowego, bukowego, sosnowego, jesionowego bądź egzotycznego. Bardzo popularną firmą, jaka produkuje drewniane poręcze, jest Kornik.
  • poręcze metalowe – pasują zwłaszcza do nowoczesnych aranżacji. Dzięki nim ozdobisz przestronne pomieszczenia, jednocześnie podkreślając jego współczesny design. Metal dobrze komponuje się ze szkłem, np. przy schodach zakręconych. Poręcze mogą być wykonane z aluminium, stali, miedzi lub mosiądzu.

Jakie propozycje producentów poręczy metalowych warto znać?

Na rynku wyróżnić można kilka firm, jakie produkują poręcze metalowe. Wśród nich znajduje się:

  • producent poręczy metalowych Dolle – poręcze wytwarzane są głównie z aluminium. Są one tak solidnie wyprodukowane, że nawet amator montażu nie będzie miał problemu z szybkim oraz stabilnym zamocowaniem ich np. do balustrady. Producent proponuje różnego rodzaju poręcze, jednak najbardziej rozchwytywane są obecnie te malowane proszkowo – zwłaszcza w kolorze antracytowym.
Image
  • producent poręczy metalowych Knap – poręcze tworzone są głównie ze stali nierdzewnej (szczotkowanej). Dzięki temu zawsze wyglądają nieskazitelnie, nawet po upływie kilku lat. Odnajdą się nie tylko w nowoczesnych aranżacjach, ale i tych… tradycyjnych! Dzięki materiałowi, z jakich je wytworzono, są odporne na niezbyt estetyczne ślady (jak odciski palców).

Które poręcze do schodów będą lepsze – drewniane czy metalowe?

Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki styl preferujesz. Pamiętaj, że nie można jednak skupiać się wyłącznie na wizualnych aspektach poręczy. Wiadomo, jeżeli zdecydujesz się np. na metalową poręcz do szklanych schodów, to najlepiej dopełni ona całość konstrukcji. Jednocześnie będzie bardzo urokliwą oprawą szklanych schodów. Należy jednak pamiętać o tym, że poręcz do wewnętrznych schodów musi być… praktyczna! Poza tym, powinna zostać dobrze obrobiona, aby łatwo można było się jej chwycić. Poręcz do schodów wewnętrznych musi być również bezpieczna – niezależnie od tego, czy jest z metalu czy też z drewna.

Nie da się ukryć, że najbardziej łagodnym i naturalnym dopełnieniem aranżacji pomieszczenia są poręcze drewniane. Taką poręcz łatwo jest obrobić. Ludzie decydują się na nie również ze względu na ich naturalne pochodzenie oraz fakt, że można malować je na dosłownie każdy kolor – a tym samym, dopasować do każdego wnętrza. Jednak na korzyść metalowych poręczy przemawia ich trwałość oraz różnorodność w formie. Metalowe poręcze najczęściej wykańczane są malowaniem, grawerowaniem, polerowaniem, a czasem są nawet… żłobione. Dodatkowo, metal wygląda nieco lepiej przy współczesnych aranżacjach mieszkań – a już zwłaszcza w dużej przestrzeni. Jak widzisz, wiele zależy zatem nie tylko od osobistych preferencji, ale też od posiadanego wnętrza.

O czym nie można zapomnieć podczas kupna poręczy?

Nie ma różnicy, na jakie poręcze finalnie padnie Twój wybór. Ważne jednak, aby bezwzględnie pamiętać o możliwie wysokiej jakości ich wykonania – niezależnie od tego, czy jest to metal, czy też drewno. Tylko solidnie wykonana i przymocowana poręcz będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom, a także ułatwi codzienne korzystanie ze schodów. Dobrze dobrane poręcze staną się równocześnie elementem całości przestrzeni domowej – należy więc o tym pamiętać podczas ich doboru. Nie zapominaj, że materiałów, kolorów czy też kształtów poręczy na rynku jest aktualnie naprawdę wiele. Czy jest zatem jakiś ogranicznik w wyborze? Owszem! Jest to tylko Twoja… wyobraźnia!