Wybudować dom jednorodzinny to jedno. Co jednak, kiedy ma być on z… garażem? Projekty domów sugerują wkomponowanie ich w obiekt, dobudowanie obok od frontu lub po boku, a także umiejscowienie garażu pod domem lub w zupełnie… osobnym budynku. Z jakiej strony najlepiej będzie umieścić garaż w projekcie domu? Podpowiadamy!

Garaż a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego musimy pamiętać o tym, że trzeba mieć gdzie zaparkować swoje auto. Każdej zmotoryzowanej rodzinie przyda się przecież postojowe miejsce na samochód – właśnie dlatego warto zdecydować się na projekt domu z garażem. Zresztą, rozwiązanie to często nakazuje plan zagospodarowania przestrzennego, jaki wręcz sugeruje postawienie garażu przy budynku – aby nie blokować ulicy czy też ze względu na warunki zabudowy.

Nawiązując do powyższego planu zagospodarowania przestrzeni, przepisy często określają także wielkość czynnego biologicznie terenu nieutwardzonego, gdzie rozwijać powinna się… roślinność. Dlatego też ograniczają one powierzchnię zabudowy z uwagi na: roślinność, dojścia, dojazdy do posesji i w pozostałe miejsca miasta / wsi.

Pamiętaj o tym, by zostawić zatem więcej miejsca na ogród. Ewentualnie, zdecyduj się na projekt domu jednorodzinnego z garażem o niewielkich wymiarach działki – to pośrednie, ale też najbardziej optymalne rozwiązanie.

Garaż – jaki będzie najlepszy?

W projekcie domu zazwyczaj mamy do wyboru dwa rodzaje garaży:

  • garaż jednostanowiskowy,
  • garaż dwustanowiskowy.

Tylko od Ciebie zależy, na jaki z nich się zdecydujesz. Myśl przy tym o potrzebach swojej rodziny oraz o tym, ile miejsca potrzebować będziesz m.in. na rowery czy też narzędzia ogrodnicze lub motoryzacyjne sprzęty. Nawet, kiedy nie posiadasz dwóch aut, warto wówczas rozważyć większą powierzchnię garażu. Dzięki niemu, zyskasz więcej przestrzeni na sprzęt, jaki ciężko przechowywać w domu. Możesz zdecydować się na garaż:

  1. dobudowany z boku – aby taki mieć, należy posiadać większą działkę, zapewniającą swobodny wjazd do garażu. Jeżeli będziesz chciał w projekcie mieć garaż dwustanowiskowy pamiętaj o tym, że po przesunięciu bramy musisz mieć zapewnione miejsce na wjazd od drogi. Świetną opcją jest także poddasze nad garażem – możesz bowiem wykorzystać je na cele mieszkalne lub schowek, dostępny z pozycji garażu! W jakim przypadku garaż z boku domu będzie równie dobrym rozwiązaniem? Otóż wtedy, gdy planujesz budowę domu bliźniaczego!
  2. dobudowany od frontu – jeżeli masz do zagospodarowania wąską działkę, to wówczas garaż dobudowany od frontu będzie optymalnym rozwiązaniem. Będzie on oddzielał bowiem mieszkalną część od drogi, a to spora zaleta zwłaszcza, gdy Twój dom będzie sąsiadował z głośną ulicą. Możesz poprosić architekta o zaplanowanie tarasu czy też zadaszenia nad jego wystającym fragmentem, jakie będzie pasowało do części głównej domu.
  3. garaż wolnostojący – zanim podejmiesz ostateczną decyzję pomyśl nad tym, czy w ogóle będziesz miał wystarczająco dużo miejsca na tego typu garaż. Dojazd do wolnostojącego garażu nie może być kłopotliwy. Możesz spokojnie zbudować go w wybranym miejscu działki i to nawet w… linii ogrodzenia! Oczywiście, jeżeli miejskie przepisy nie mówią inaczej. To, co przeważa w garażu wolnostojącym, to jego własna konstrukcja. Należy jednak pamiętać, aby elewacja była stworzona z identycznych materiałów, jak w domu – wówczas garaż nie będzie odbiegał od całego projektu domu!