Stawianie domów jednorodzinnych z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Dzięki sprzyjającym warunkom ekonomicznym, ludzie chętniej decydują się projekty domów jednorodzinnych. Bydgoszcz to miejsce w Polsce, gdzie ostatnio wybudowano naprawdę dużą ilość domów jednorodzinnych. Jakie są czynniki, które sprzyjają budowie domów jednorodzinnych w województwie kujawsko-pomorskim?

Co sprzyja budowaniu domów jednorodzinnych w Bydgoszczy?

W Bydgoszczy z roku na rok przybywa ludzi. Młode rodziny decydują się więc coraz częściej na budowanie domów jednorodzinnych, inwestując w coraz to nowocześniejsze projekty domów. Bydgoszcz wykazuje większe zapotrzebowanie na stawianie domów jednorodzinnych, a zainteresowanie nimi jest widoczne bardziej, niż w poprzednim roku. W Bydgoszczy coraz lepsza jest praca, a zarobki stopniowo wzrastają. Koniunktura sprzyja więc osiąganiu zdolności kredytowej, również przez młode rodziny. W dodatku, oprocentowanie kredytów hipotecznych ostatnio zmalało, co tylko zmotywowało mieszkańców do budowania wymarzonych domów.

Mieszkańców Bydgoszczy stać dziś nie tylko na mieszkanie w bloku, ale i w domu jednorodzinnym – piętrowym, parterowym czy w zabudowie bliźniaczej. Jednak nie tylko zdolność kredytowa ma wpływ na większą chęć budowania. Domy jednorodzinne w Bydgoszczy przeżywają swój rozkwit również ze względu na korzystne czynniki, sprzyjające ich budowie. Na przestrzeni lat uprościło się chociażby Prawo budowlane, zreformowany został system planowania przestrzennego, a rząd zaangażował się w promowanie budowy domów ekologicznych.

Moda na domy ekologiczne

W województwie kujawsko-pomorskim można również odnotować wzrost zainteresowania ekologicznymi projektami domów. Bydgoszcz może pochwalić się coraz większą ilością energooszczędnych, ekologicznych budynków, które są wykańczane pod klucz. Mieszkańcy chętnie kupują również domy w stanie deweloperskim. Takie domy okazują się dziś bowiem lepszym rozwiązaniem, niż wynajmowanie czy kupowanie mieszkania. Projekt domu można dopasować do oczekiwań i potrzeb domowników, co cenią sobie mieszkańcy Bydgoszczy.

Ekologiczne projekty domów w Bydgoszczy stawiane są jednak nie tylko ze względu na obecnie panujące trendy architektoniczne. Dzięki nim mieszkańcy mogą bowiem efektywniej eksploatować wnętrze domu, co przyczynia się do sporych oszczędności – niekiedy większych, niż użytkowanie dużego pod względem m2 mieszkania w bloku, zwłaszcza w centrum miasta. Dodatkowo, do domów tego typu często dochodzą różne dofinansowania, dzięki którym można wybudować je taniej. W Polsce mamy np. program dopłat do domów energooszczędnych, czyli ekologicznych właśnie. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Bydgoszczy coraz chętniej decydują się na tego typu projekty domów.

Program „Czyste powietrze”, a budowa domu w Bydgoszczy

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wybudować dom w Bydgoszczy. Projekty domów można bowiem uzupełnić tu o złożenie wniosku w ramach programu rządowego „Czyste powietrze” – powstałego z inicjatywy Ministerstwa Środowiska i sfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ludzie chcą dziś żyć w zgodzie z naturą, przez co starają się zmniejszać bądź całkowicie unikać emisji pyłów do atmosfery. Dlaczego zatem, budując dom jednorodzinny, nie wesprzeć się specjalnym programem rządowym? Program ten ma przecież na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, powodowanych przez eksploatowanie domów jednorodzinnych.

Warto, decydując się na projekt domu w Bydgoszczy, skorzystać z możliwości dofinansowania nowych źródeł ciepła czy termomodernizacji budynku. Program skierowany jest do osób fizycznych, którzy są właścicielami domu jednorodzinnego bądź właśnie uzyskali zgodę na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego.