Każdego roku odnotowuje się coraz częstsze stawianie domów jednorodzinnych przez mieszkańców Łodzi. Koniunktura sprzyja budowaniu wymarzonych projektów domów, więc w Łodzi i na przedmieściach łódzkiego miasta zrobiło się ich stosunkowo więcej, niż w ostatnich latach. Co wpływa na budowanie się nowych domów jednorodzinnych w Łodzi?

Sprzyjająca sytuacja ekonomiczna w Łodzi

Wiele młodych rodzin decyduje się dziś nie na mieszkania w bloku, a na indywidualne projekty domów. Łódź to jedno z kilku miast w naszym kraju, gdzie odnotowano duży wzrost liczy wybudowanych domów jednorodzinnych. Przyczynia się do tego głównie sprzyjająca sytuacja ekonomiczna, która pozwala młodym rodzinom rozpoczęcie rodzinnego życia w wymarzonym domu jednorodzinnym. Oprocentowanie kredytów hipotecznych oraz wiążąca się z tym zdolność kredytowa sprawiają, że łatwiej jest dziś młodym rodzinom z Łodzi wybudować dom.

Bardzo często mieszkańcy odchodzą od mieszkania w głośnym centrum miasta i decydują się zamieszkać w spokojniejszej okolicy, stawiając na nowoczesne projekty domów. Łódź w ostatnich latach przeżywa swój rozkwit, jeżeli chodzi o stawianie domów jednorodzinnych.

Rządowe dofinansowania do nowoczesnych projektów domów

Mieszkańcy miasta Łódź swoje projekty domów mogą podpiąć również pod program rządowy, który nazywa się „Czyste powietrze”. Ma on na celu zmniejszyć bądź całkowicie uniknąć emisji pyłów i zanieczyszczeń, jakie wprowadzają do atmosfery domy jednorodzinne. Budując ekologiczny dom, można więc skupić się dzięki programowi na jego prawidłowej termomodernizacji i zakupie np. nowego pieca ekologicznego. Dzięki programowi można również wymienić stolarkę okienną czy drzwiową, a także zainstalować np. kolektory słoneczne. Łodzianie mogą więc tym sposobem wspomóc ochronę środowiska, ale też zwiększyć swój domowy budżet – dzięki oszczędnościom, jakie zapewniają nowoczesne domy ekologiczne.

Program skierowany jest do osób fizycznych, które są już właścicielami domu jednorodzinnego, bądź którzy nabyli już projekt domu w Łodzi i uzyskali zgodę na rozpoczęcie budowy wymarzonego domu. Maksymalny koszt dotacji może wynieść nawet 53 tysiące. Jeśli jednak kwota zostanie przekroczona, może być ona dofinansowana w formie pożyczki. Minimalny koszt kwalifikujący do projektu to 7 tysięcy złotych. Realizacja programu trwać będzie do 2029 roku.

Dlaczego mieszkańcy Łodzi decydują się na projekty domów ekologicznych?

Dom ekologiczny nie jest tylko panującym trendem architektonicznym. Ekologiczne projekty domów w Łodzi wybierane są coraz chętniej głównie ze względu na fakt, że jesteśmy świadomi środowiska i naszej obecnej w nim sytuacji. Domy ekologiczne są nieruchomościami przyjaznymi środowisku. Dodatkowo, młode rodziny szukają dziś rożnych sposobów na oszczędności. Dom ekologiczny minimalizuje koszta związane z eksploatowaniem go, w dodatku korzystniej oddziałując na otoczenie – a zatem, sprzyja zdrowiu domowników.

Domy ekologiczne są energooszczędne – ilość zużywanej energii jest stosunkowo niższa do np. domów starszej daty. Ekologiczne projekty domów w Łodzi mają też wysoką izolacyjność ciepła i wentylację mechaniczną, co jednocześnie zapewnia odzyskiwanie ciepła, które ucieka z domu. Poza tym, ekologiczne budynki pozwalają odzyskiwać energię z otoczenia – a więc, podczas korzystania z np. paneli fotowoltaicznych bądź kolektorów słonecznych. Trend na ekologiczny styl życia połączony z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi? Mieszkańcy Łodzi zdecydowanie wiedzą, w jakie projekty domów warto zainwestować!