Budowanie domów jednorodzinnych od kilku lat przeżywa rozkwit. Dobra koniunktura w budownictwie sprawia, że ludzie coraz częściej decydują się na projekty domów jednorodzinnych. Lublin jest jednym z tych miejsc w Polsce, gdzie buduje się ich najwięcej. Dlaczego? Spróbujemy wyjaśnić!

Czynniki sprzyjające budowie domów jednorodzinnych

Ludzie z roku na rok coraz chętniej decydują się na budowę domów jednorodzinnych. Jednym z polskich miast, w których budowanie domów obecnie przeżywa swój rozkwit, jest chociażby Lublin. Projekty domów pojawiają się w mieście coraz liczniej głównie ze względu na korzystne czynniki, które sprzyjają budowie. Wśród nich wymienić można:

  • reformę systemu planowania przestrzennego,
  • coraz większą popularność technologii prefabrykowanej,
  • uproszczenie Prawa budowlanego,
  • zaangażowanie rządu w promowanie budowy domów ekologicznych,
  • uwolnienie terenów rolnych pod zabudowę (również w miastach).

Oprócz tego, dobra koniunkturę –  czyli pozytywne warunki ekonomiczne – zawdzięcza się w dużej mierze najniższym stopom procentowym, jakie odnotować można w historii budownictwa. Narodowy Bank Polski oszacował, że w kolejnych latach obecny poziom stóp procentowych powinien się utrzymać. A więc, oprocentowanie kredytów hipotecznych będzie wciąż stosunkowo niskie. Mieszkańcy miasta Lublin projekty domów kupują zatem  o wiele chętniej, niż miało to miejsce w poprzednich latach.

Nowe projekty domów. Lublin i potrzeby mieszkańców

Budowanie domów jednorodzinnych stanowi wyzwanie zwłaszcza, że to inwestycja na całe życie. Jednak w dzisiejszych czasach inwestowanie w dom okazuje się bardziej korzystne, niż wynajmowanie czy nawet kupowanie mieszkania. Projekt domu można dopasować bowiem do oczekiwań i potrzeb domowników, co w mieszkaniu w bloku nie jest tak jednoznaczne i łatwe. Właśnie dlatego mieszkańcy Lublina projekty domów wybierają coraz chętniej, niż gotowe mieszkania.

Dziś budowanie stało się prostsze, ale też bardziej korzystne finansowo. Istnieje bowiem mnóstwo możliwości, a także opcje dofinansowania do budowy czy remontu domu. I tak, od 2021 roku (wg. Dyrektywy Unii Europejskiej) nowe budynki mają mieć niemal zerowe zużycie energii – co wpisuje się nie tylko w trend, ale i ochronę środowiska. W tym celu, powstają rozwiązania oferujące dofinansowanie do tego typu inwestycji. W Polsce mamy np. program dopłat do domów energooszczędnych – skierowany do osób fizycznych, budujących domy jednorodzinne. Dotacja może wynieść od kilku do nawet 50 tysięcy złotych (najwięcej w przypadku domów pasywnych).

Budowa domu jednorodzinnego w Lublinie

Ludzi przybywa, więc buduje się coraz więcej domów jednorodzinnych w Lublinie. Zapotrzebowanie na projekty domów jest większe, niż w poprzednim roku. W Lublinie jest coraz lepsza praca, a ludzie coraz więcej zarabiają, dzięki temu osiągając zdolność kredytową. Mieszkańców stać więc nie tylko na własne mieszkanie w bloku, ale i dom jednorodzinny. W Lublinie powstają np. osiedla domów jednorodzinnych, których wcześniej tu nie było – o nowoczesnej architekturze, otoczone zielenią. Jednak nie tylko zdolność kredytowa ma wpływ na większą chęć budowania. Wiele zmieni się również w ramach ustawy Prawa budowlanego, co motywuje ludzi do budowania domów jednorodzinnych:

  • możliwe będzie szybsze przygotowywanie dokumentacji projektowej, jeżeli chodzi o uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę,
  • sprawniejsze będzie uzyskiwanie zgód w zakresie odstępstw od przepisów techniczni-budowlanych,
  • zapewnienie stabilności procesu budowlanego (określenie terminów),
  • wprowadzenie jasnych reguł co do uzyskiwania warunków przyłączenia np. do sieci elektroenergetycznej czy wodno-kanalizacyjnej.
Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Lublina coraz chętniej decydują się na projekty domów. Lublin to miasto, gdzie pojawiają się w związku z tym coraz nowocześniejsze realizacje – o wpisującym się w trendy architektoniczne minimalistycznym charakterze, ale też klasyczne projekty domów. Chętnie zaproponujemy dla Państwa taki projekt domu, który będzie najbardziej korzystny i odpowiadający nie tylko trendom, ale i Państwa wymaganiom.