W przeciągu ostatnich lat można zauważyć tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o stawianie domów jednorodzinnych w Rzeszowie. Projekty domów cieszą się coraz większą popularnością, a młode rodziny kupują domy chętniej, niż mieszkania w wielorodzinnych blokach. Skąd wynikają te zmiany i dlaczego mieszkańcy Rzeszowa stawiają na spokojny dom jednorodzinny, a nie głośne centrum miasta?

Warunki ekonomiczne, a budowa domu w Rzeszowie

Sytuacja ekonomiczna w województwie podkarpackim uległa poprawie na przestrzeni ostatnich kilku lat. Młodzi ludzie dostają stałą pracę, tym sposobem zwiększając swoją szansę na wykazanie w banku zdolności kredytowej. Dodatkowo, oprocentowanie kredytów hipotecznych zmalało. Przez to, że koniunktura stała się wreszcie sprzyjająca młodym mieszkańcom Rzeszowa, chętniej decydują się oni na gotowe projekty domów. Rzeszów to miejsce, w którym zapotrzebowanie na stawianie jednorodzinnych domów parterowych, piętrowych i bliźniaczych cieszy się ogromnym powodzeniem.

Dziś mieszkańcy Rzeszowa chętniej stawiają na budowę wymarzonego domu jednorodzinnego, niż mieszkanie w bloku. Młode rodziny powiększają się i chcą zapewnić swoim pociechom godne warunki życia. Okazuje się jednak, że cena mieszkania w centrum Rzeszowa często przewyższa cenę budowy domu na obrzeżach miasta. Do większej ilości budowanych domów przyczyniają się więc nie tylko korzystne czynniki ekonomiczne, ale i niższa projektów domów w Rzeszowie oraz chęć ucieczki od gwaru miasta i zgiełku.

Dofinansowanie budowy domu jednorodzinnego w Rzeszowie

Regionalny Program Województwa Podkarpackiego przewiduje dofinansowania dla mieszkańców, które dotyczą bardzo różnych projektów rządowych. Dofinansowania dotyczą m.in. wsparcia osób fizycznych, które chcą wybudować w Rzeszowie projekt domu ekologicznego, czyli sprzyjającego środowisku. Rządowe programy dofinansowań wspierają osoby, które chcą zwiększyć ilość energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych – a takie zadanie spełnia właśnie nowoczesny dom energooszczędny.

Jednym z programów jest chociażby „Czyste powietrze” i „Mój prąd”, których zadaniem jest ochrona środowiska i świadomość zachodzących zmian klimatycznych. Dla wielu młodych ludzi coraz bardziej istotnym celem są niższe rachunki za prąd. Dlatego też warto skoncentrować się na termomodernizacji projektu domu w Rzeszowie i skorzystać z programu „Czyste powietrze”. Właściciele domu jednorodzinnego lub te osoby, które otrzymały zgodę na budowę, mogą starać się o dotację w wysokości od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wysokość dofinansowania zależeć będzie jednak od miesięcznego dochodu netto (im mniejszy dochód, tym większe będzie dofinansowanie).

Program realizowany jest do końca 2029 roku. Należy jednak pamiętać o tym, że podpisanie ostatniej umowy na dotację powinno nastąpić maksymalnie do 31 grudnia 2027 roku. Czas na inwestycję nie może być dłuższy, niż 2 lata. Mieszkańcy Rzeszowa mogą składać wnioski w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Program „Mój prąd” jako dofinansowanie do budowy domu

Mieszkańcy Rzeszowa mogą też skorzystać z programu „Mój prąd”, którym dofinansować można budynki jednorodzinne, jeżeli chodzi o montaż baterii słonecznych. Inwestycja w fotowoltaikę cieszy się coraz większą popularnością w Rzeszowie. Projekty domów ekologicznych mogą w ten sposób przyczynić się do redukcji dwutlenku węgla. Posiadacze domów jednorodzinnych mogą postarać się o dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej, o mocy 2-10 kW. Według programu, dofinansowanie może pokryć nawet do 50 % instalacji. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że dofinansowanie udzielane jest jedynie na nowe urządzenia, które zostały wyprodukowane nie później, niż 2 lata przed ich zainstalowaniem.

Wniosek powinno się złożyć już po zakupie i zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej w projekcie domu. W Rzeszowie najlepiej i najbardziej korzystnie będzie postarać się o dwa dofinansowania („Czyste powietrze” i „Mój prąd”) zwłaszcza, że termomodernizacja i fotowoltaika to pokrewne instalacje. Chcąc posiadać dom ekologiczny, oba rozwiązania wydają się rozsądne – zwłaszcza, że w ogromnym stopniu wpływają na ochronę środowiska.