Domy średnie o wielkości między 120 a 180 m2 są idealne dla tych domowników, którzy znają już swoje potrzeby. To idealne rozwiązanie dla rodzin, które wolą zamieszkać we własnym domu, jak mieszkać z sąsiadami za ścianą. Wśród projektów domów średnich można przebierać nie tylko między ich rozmiarami, ale też kondygnacjami czy poszczególnymi stylami budynków. Dla kogo dobry będzie średni dom?

Projekty średnich domów – co je wyróżnia?

Średnie domy posiadają optymalną wielkość, jaka będzie dobra dla rodzin powiększających się. Jeżeli kupujesz z partnerką dom jako „świeżo upieczona Młoda Para” i planujecie wspólnie zwiększyć ilość domowników, to projekt domu średniego będzie świetnym rozwiązaniem!

W tego typu budynku można uzyskać o wiele większy komfort użytkowania, jak w domu małym albo w mieszkaniu w bloku. Średni dom pozwala wygodnie żyć, oczywiście z zachowaniem zasad ekonomicznej racjonalności w późniejszym użytkowaniu. Bardzo często średnie domy mają do zaoferowania dość bogaty układ pomieszczeń – a więc, wydzielić w nim można strefę dzienną i nocną, ale też np. dodatkowe pokoje dla gości.

Mało tego, w średniej wielkości budynku mieszkalnym można znaleźć idealną, „szytą na miarę” koncepcję projektową. Zatem, będzie można zadecydować chociażby między domem jednopoziomowym, jak i dwukondygnacyjną przestrzenią z antresolą.

Jakie plusy mają średnie domy?

Z domem średniej wielkości wiąże się wiele pozytywów. Przede wszystkim, taki projekt domu pozwala na uzyskanie przestrzeni osobistej, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu. Zatem, zyskać można na komforcie strefy prywatnej. Oczywiście, średnie domy mają nie tylko takie zalety – dzięki nim można bowiem zbliżyć się do… przyrody! Jeżeli więc cenisz sobie bliskość natury i marzy Ci się picie kawy na własnym tarasie, to warto będzie pomyśleć nad budową właśnie takiego domu. Równie przyjemnie będzie można wykorzystać nieco większą przestrzeń na wspólne, rodzinne grillowanie. Fakt, że w średniej wielkości domu możesz mieć swój kawałek ziemi sprawi, że możesz także zaaranżować w nim własny ogródek!

Oprócz tego, średnie domy umożliwiają także stworzenie kącika zabaw dla dzieci. Nie ma więc większych przeciwwskazań co do tego, by na jego terenie stworzyć plac zabaw albo piaskownicę czy nawet niewielki basen. Dodatkowo, w średnim domu istnieje możliwość samodzielnej regulacji ogrzewania czy wyposażenia dom w kominek! Średnie domy potrzebują nieco większej działki, by mogły zostać wybudowane. A o takie działki raczej ciężko w centrum miasta – w przeciwieństwie do mniejszych. Jednak, budując średni dom na obrzeżach zyskujesz coś o wiele cenniejszego, jak bliskość do sklepów – mianowicie… ciszę! Jeżeli zamierzasz prowadzić swój gabinet bądź pracować w domu, to będzie naprawdę ogromny plus posiadania domu na przedmieściach.

W małych domach czasami ciężko o to, by na posiadanej działce móc postawić garaż. Jednak już w średniej wielkości domu jak najbardziej jest to możliwe! To ułatwi domownikom życie, zwłaszcza w czasie jesieni bądź mroźnej zimy. Zamieszkując średni dom możecie też zdecydować, co wokół niego będzie się znajdowało – a więc, odpadają windy, imprezujący sąsiedzi za ścianą czy brudne klatki schodowe. Dodatkowo, przestrzeń tę można dowolnie zaaranżować – a, kiedy zajdzie potrzeba, zmienić ją w dowolnym momencie.

Na co jeszcze pozwala budowa średniego domu wolnostojącego?

Przede wszystkim, gwarantuje odcięcie się od sąsiadów za ścianą – jeżeli więc chcesz urządzić przyjęcie, nie będzie trzeba walczyć z sąsiadami pukającymi do drzwi. Kolejną sprawą jest fakt, że domy między 120 a 180 m2 zapewniają prywatną przestrzeń każdemu z domowników – zatem, nie będzie problemu z tym, żeby urządzić w nim osobne sypialnie, a także przestronną kuchnię z jadalnią czy otwarty na ogród bądź taras salon.

Dzięki średniej wielkości domowi można również samodzielnie zadecydować o tym, jakie będzie źródło ciepła – co na pewno będzie miało szczególny wpływ na ostateczne koszta rachunków za ogrzewanie czy za wodę. Komfort życia w średnich domach będzie o wiele lepszy, jak w miejskim blokowisku. W dodatku, przestrzeń mieszkalną można aranżować pod własny gust. I, chociaż za projekt domu o średniej wielkości czasem trzeba zapłacić więcej niż za mieszkanie w bloku, to inwestycja i tak będzie bardziej opłacalna, jak mieszkanie w centrum miasta! Nie dość, ze zyskasz na prywatności i możliwości zaaranżowania domu według własnego gustu, to w dodatku będziesz w posiadaniu idealnego miejsca do życia dla… całej swojej rodziny!