Osoby, które marzą o własnym domu za miastem często zastanawiają się nad ogrodem przydomowym. Kwestię tę dobrze jest przemyśleć jeszcze przed zakupem działki pod budowę domu. Zaaranżowanie przestrzeni wokół budynku zależy głównie od ilości miejsca, które pozostanie po odliczeniu powierzchni domu i tarasu. Między potrzebami a możliwościami projektu ogrodu powinniśmy znaleźć złoty środek.

Projekty ogrodów przydomowych zależą przede wszystkim od tego jaki mamy pomysł na ogród. W pierwszym etapie powinniśmy zastanowić się, jakie funkcje pełnić ma ogródek – będziemy sadzić w nim kwiaty, krzewy, drzewa ozdobne lub owocowe, a może chcielibyśmy wydzielić niewielki obszar pod uprawę warzyw? Jeśli jesteśmy właścicielami czworonogów – to z całą pewnością warto zadbać również o strefę, w której będą one mogły się wyszaleć bez szkód dla zasadzonych roślin. Dobrze jest także wcześniej przemyśleć, ile miejsca będzie niezbędne na strefę rekreacyjną – np. stolik, krzesła, stanowisko dla ewentualnego grilla, leżaki do opalania, ławeczkę itp. Jednym z przykładów domów, które dają możliwość ciekawej aranżacji tej strefy jest projekt domu Nina 3 Nova A. Taras z zadaszeniem jest w tym przypadku początkiem wypoczynkowej przestrzeni, która stopniowo przechodzi na teren ogrodu.

Po przemyśleniu topografii ogrodu i jego funkcji przychodzi czas na wybór roślin. Na tym etapie należałoby zwrócić uwagę na rodzaj gleby i jej wilgotność – niektóre rośliny lubią bowiem podmokłe i zacienione tereny, inne zaś lepiej rozwijają się w słońcu i na piaszczystym podłożu. Ponadto pod warunkiem, że nie chcemy odgrodzić się od wścibskiego sąsiada, to niewielki sens ma sadzenie drzewa w bliskiej odległości od okna. Drzewo z roku na rok będzie coraz większe, w efekcie czego w ciągu kilku lat okno zostanie zasłonięte, a to z kolei w znacznym stopniu może przyczynić się do zaciemnienia pomieszczenia. Warto natomiast zainwestować w żywopłot obok ogrodzenia – przy stosunkowo niewielkim nakładzie środków i energii wygląda on dość efektownie.

Nawet niewielką dostępną powierzchnię można zagospodarować pod ogród, który stanie się małą enklawą – miejscem, gdzie możemy całą rodziną odpoczywać po całym tygodniu ciężkiej pracy. Ogrodem możemy cieszyć się przez cały rok– zimą lepiąc bałwana, wiosną grillując, latem wypoczywając na leżaku, zaś jesienią zajadając owoce z przydomowego mini sadu.