rekuperator

Rekuperator jest urządzeniem, jakie może w znacznym stopniu wpłynąć na zmniejszenie strat ciepła wynikających z wentylowania pomieszczeń w domu. Działa on na takiej zasadzie, że nagrzewa powietrze wpływające do mieszkania ciepłem powietrza, które z domu jest wywiewane. Zatem, urządzenie odzyskuje ciepło właśnie z wentylacji! Co jeszcze warto wiedzieć o rekuperatorze? Opowiadamy!

Czym tak właściwie jest rekuperator?

Jak wiesz, ogrzewanie domu do najtańszych… nie należy. Związane jest to głównie ze stratami ciepła, jakie powoduje wietrzenie pokojów. Pozbywamy się ciepłego powietrza, a w to samo miejsce nadchodzi zimne – tylko, że trzeba je później… ogrzać. Szacuje się, że połowa ciepła służy właśnie do tego celu. Żeby temu zapobiec i poprawić nieco sytuację, pojawił się… rekuperator!

To urządzenie, które daje możliwość ogrzania powietrza z zewnątrz, jakie napływa do domu. Tym sposobem, można zyskać aż 90 % ciepła, które ucieka w wyniku wentylowania pomieszczeń! Czy to możliwe? Oczywiście, że tak!

Jak działa rekuperator?

Rekuperator składa się z dwóch wentylatorów – nawiewnego i wywiewnego. Wlicza się do niego również wymiennik ciepła, dzięki któremu powietrze wpływające do środka mieszkania może się ogrzać od powietrza wywiewanego z domu, jakie jest cieplejsze. Do rekuperatora montuje się również filtry, jakie potrafią zahamować zanieczyszczenia z powietrza.

Najlepiej będzie zamontować rekuperator w domu dopiero stawianym, jak już ukończonym. Dlaczego? Otóż, wymagane będzie doprowadzenie przewodów do niemal każdego pomieszczenia! Średnica takich kabli to ok. kilkanaście centymetrów razem z izolacją wokół – niestety, trudno będzie je gdziekolwiek ukryć w nowo wybudowanym i wykończonym już mieszkaniu. Aby nie zaburzały harmonii i aranżacji pomieszczeń, przewody powinny zostać zabudowane.

Montowanie rekuperatora najlepiej będzie połączyć od razu z remontem – o ile chcesz go zainstalować w starym mieszkaniu. Pamiętaj, że dzięki niemu będziesz mógł sterować wentylacją wg. zapotrzebowania, a także oczyścić powietrze z zanieczyszczeń. Dodatkowo, koszta za ogrzewanie na pewno zmniejszą się o dobre 30%!

Parametry rekuperatora, na które warto zwrócić uwagę

Pamiętaj, że rekuperator musi przyczynić się do zaoszczędzenia na energii. A więc ważne będzie, aby był sprawny w odzyskiwaniu ciepła! Musisz podczas zakupu skupić się na tym ważnym parametrze. Najwyższą sprawność odzysku ciepła będą mieć centralne wentylacje z wymiennikiem ciepła przeciwprądowym. Jeżeli jednak nie możesz sobie na taki pozwolić, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w tańsze urządzenie, gdzie stosuje się wymienniki krzyżowe – niestety, wykazują one nieco niższą sprawność. Na rynku istnieją też wymienniki entalpiczne – dzięki nim możesz odzyskać nie tylko ciepło z powietrza, ale też podnieść… wilgotność w pomieszczeniu. Warto pamiętać, że o efektywności rekuperatora świadczą również:

 • energochłonność wentylatorów, jakie są w nim zastosowane,
 • właściwości filtrów,
 • automatyczne sterowanie,
 • niezablokowany wymiennik ciepła przez skropliny, które zamarzają.

Idealna wydajność rekuperatora – jaka powinna być?

Jeżeli nie wiesz, jak ustalić potrzebną wydajność urządzenia, podsumuj minimalną ilość usuwanego powietrza z pomieszczeń tych, które chcesz wentylować. Minimalne wartości to:

 • kuchnia z oknem zewnętrznym i kuchenką gazową / węglową – 70 m3 / h
 • kuchnia z oknem zewnętrznym i kuchenką elektryczną – 30 m3 / h lub 50 m3 / h (w zależności od ilości domowników)
 • kuchnia bez okna z kuchenką gazową / węglową (z wywiewem!) – 70 m3 / h
 • kuchnia bez okna z kuchenką elektryczną – 50 m3 / h
 • łazienka z WC (i bez) – 50 m3 / h
 • wydzielone WC – 30 m3 / h
 • pomocnicze pomieszczenie (bez okna) – 15 m3 / h
 • pokój oddzielony od pomieszczeń więcej, jak dwoma parami drzwi lub na piętrze – 30m3 / h

A co z klasą efektywności energetycznej urządzenia?

Warto być zorientowanym na parametry rekuperatora, by ułatwić sobie wybór podczas jego zakupu. Szukaj informacji na etykietach energetycznych – tam widnieje również klasa efektywności energetycznej sprzętu. Ustala się ją według wielkości, która nazywana jest JZE – jednostkowe zużycie energii. Dzięki tej informacji będziesz wiedział, ile możesz zaoszczędzić energii – przeliczając ją na każdy m2 obsługiwanego przez rekuperator pomieszczenia.

Najkorzystniej będzie zakupić rekuperator o klasie energetycznej przynajmniej A+ - to dzięki niemu możesz zaoszczędzić nawet powyżej 42 kWh / m2 (na rok!). Dzięki etykiecie energetycznej dowiedzieć się również możesz o wydajności wybranego przez ciebie urządzenia. To pozwoli Ci z kolei dopasować rekuperator do mieszkania!

Mało tego, etykieta pozwoli odczytać parametry, jeżeli chodzi o hałas generowany przez urządzenie. To bardzo ważna informacji, jeżeli obawiasz się, że rekuperator będzie zakłócał Ci np. spokojny sen. Oczywiście, w dzisiejszych czasach producenci dbają o to, by urządzenia tego typu pracowały możliwie cicho – jednak zawsze warto porównać kilka rekuperatorów i ustalić, jaki poziom decybeli będzie odpowiedni dla Twoich uszu!