fundamenty

Fundamenty są podstawą, jeżeli chodzi o budowę domu jednorodzinnego. Właśnie one odpowiadają za stabilność konstrukcji, a także jej bezpieczeństwo. Jeżeli płyty fundamentowe ułożone są prawidłowo, to z całą pewnością umożliwią udźwignięcie budynku w całej jego okazałości. A więc, dobre fundamenty sprawią, że zamieszkasz w domu… bez strachu!

Co to są tak właściwie fundamenty domu?

Fundamenty stanowią nieodłączoną część budynku. Są one w nim położone na najniższym poziomie, stykając się bezpośrednio z podłożem. Ich zadaniem jest przejmowanie całego obciążenia konstrukcji domu, jaki jest (lub dopiero będzie) wybudowany. Fundamenty mogą być:

  • pośrednie – zazwyczaj posadowione są dość głęboko. Polega to na tym, że obciążenie konstrukcji przekazane zostaje na warstwę podłoża nośną. Właśnie taka warstwa znajduje się pod podstawą. Co to oznacza? Otóż, nacisk jest przenoszony do głębszej warstwy fundamentów – zazwyczaj są nimi ściany szczelinowe oraz pale fundamentowe, jakie razem składają się na fundamentowy ruszt.
  • bezpośrednie – to fundamenty, jakie są płytkie (płyty bądź stopy fundamentowe). Posadowienie z kolei oscyluje mniej więcej wokół czterech metrów. Bezpośrednie fundamenty stawia się na otwartym wykopie, bez konieczności zastosowania np. dodatkowego umocnienia czy też obniżenia aktualnego poziomu wody w gruncie. Właśnie takie fundamenty stawia się głównie w Polsce.

Należy pamiętać o tym, że każde fundamenty należy oczywiście odpowiednio zazbroić! Jeżeli chcemy więc zastosować np. pręty, muszą one posiadać dopasowaną do fundamentów średnicę. Mało tego, zazbrojenie musi zostać wykonane z odpowiednich materiałów, np. ze stali.

Czym wzmocnić fundamenty?

Oczywiście to zależy, jaki budynek chcesz postawić i z czego będzie on zrobiony. Ważne jest też, do czego przeznaczone będą fundamenty. Bardzo często pośrednie fundamenty dotyczą budowlanego gruntu. Możesz więc przy nich zastosować np. fundamentowe pale, jakie będą tworzyły ruszt fundamentów. Dzieli się je na: normalne, zawieszone, stojące.

Możesz również wykorzystać studnie fundamentowe, które wcale nie jest trudno zrobić. Do wytworzenia studni fundamentowych nie trzeba mieć specjalnych elementów, jak pale. Jeżeli w przypadku Twoich fundamentów pale fundamentowe się nie sprawdzą, można zrobić wówczas studnię fundamentową. Plusem jest fakt, że można ją stworzyć nawet w… nawodnionym gruncie. Twój budynek ma być spory? A więc studnia będzie to najlepsza, najbardziej wydajna i ekonomiczna metoda!

Czym są ławy fundamentowe?

Jest to rodzaj fundamentów, jaki wyróżnia się sporą szerokością i długością. Oczywiście, ostateczne wymiary ław fundamentowych zależą od tego, jakiego rodzaju posiadasz podłoże i co będzie je obciążać (rodzaj budynku). Takie fundamenty wylewa się zazwyczaj pod konstrukcyjnymi ścianami budynku i to na 2 różnymi metodami:

  • w wykopie (bezpośrednio) – zazwyczaj przydaje się w tym przypadku folia hydroizolacyjna,
  • deskowaniem – w zależności od wysokości, wykop powinien być nieco szerszy od ławy fundamentowej.

Najbardziej popularnymi są ławy żelbetonowe – stosuje się je głównie do domu, który posiada piwnicę. Z kolei głębokość fundamentów żelbetonowych wynosi wówczas ok. 3 metry. To właśnie z nich wykonuje się ściany podpiwniczenia budynku, aby nie przeszły wilgocią bądź wodą gruntową.

Czym są fundamenty kielichowe i schodkowe?

Fundamenty kielichowe umożliwiają precyzyjne oraz błyskawiczne montowanie słupków, bez potrzeby budowlanych prac. Fundament kielichowy potrzebuje jedynie zbrojenia poziomego i pionowego kielicha (musi być dobrze wymierzone). Ważny będzie w nim również wybór dobrych jakościowo prętów.

Fundament schodkowy można wykonać z kolei, jeżeli dom posiada piwnicę. Oczywiście, może być tylko podpiwniczony po części. Wówczas ściany piwnicy można fundamentować na głębszym poziomie, jak pozostała część budynku. Tego rodzaju fundament trzeba betonować na podłożu ukształtowanym skośnie.

A co z płytą fundamentową?

Twój budynek posiada sporo konstrukcyjnych ścian? A może jego kształt jest nieco komplikowany? A może grunt, na jakim postawiona ma być konstrukcja, jest nieco słaby? Warto wówczas zdecydować się na płytę fundamentową! Tego rodzaju fundamenty wymagają pogrubienia w miejscach, gdzie ściany budynku są toporne. Płyta fundamentowa jest bardzo wytrzymała mechanicznie, dosłownie na całości jej powierzchni. Zatem, jeżeli chcesz mieć pewne i mocne fundamenty, warto będzie pomyśleć właśnie nad takimi!

Jeżeli planujesz krótką robotę na ziemi, to płyta fundamentowa sprawdzi się najlepiej. Nie musisz także robić głębokich wykopów, aby ją położyć – możesz wykonać fundament bowiem nawet na… 50 centymetrach! Przemawia to zatem na korzyść tych osób, które chcą mieć postawiony dom szybko i prosto. Zdecydowanie się na płytę fundamentową pozwala uniknąć wielu błędów związanych z kładzeniem fundamentów. A więc warto skorzystać z takiej opcji zwłaszcza, jeżeli chcesz zrobić to sam, jednak nigdy nie miałeś do czynienia z fundamentami… osobiście!