Strop ma za zadanie oddzielić od siebie dwie kondygnacje w domu jednorodzinnym. Możesz przebierać między różnymi rodzajami stropów – np. żelbetonowym, gęstożebrowym, drewnianym albo wykonanym z płyt prefabrykowanych. Który z nich będzie najlepszy?

Strop monolityczny

Aby móc taki w ogóle zbudować, powinno się podsiadać nie tylko dużo betonu, ale i stal zbrojeniową. Przed jego wykonaniem trzeba stworzyć deskowanie, podparte stemplami. Następnie trzeba zamocować zbrojenie według rysunków projektowych. Na sam koniec, zatapia się takie zbrojenie w betonie. Co przemawia na korzyść stopów monolitycznych? Otóż:

  • możliwość uzyskiwania dowolnego rozmieszczenia ścian działowych w projekcie domu,
  • możliwość uzyskania nietypowych kształtów płyt (np. zakrzywionych w łuk),
  • możliwość uzyskania dużej rozpiętości stropu (odległości między podporami),
  • niewielka cena za materiał i robociznę.

Jedynym minusem stropu monolitycznego jest fakt, że jest on bardzo pracochłonny – płyta powinna bowiem odczekać ok. 3 tygodnie, zanim będziesz mógł wnieść na nią jakikolwiek ciężki sprzęt, by móc kontynuować budowę domu jednorodzinnego.

Strop gęstożebrowy

Tego rodzaju strop cieszy się w Polsce sporym powodzeniem. Jest on budowany z pustaków, które opierają się na prefabrykowanych belkach nośnych. Belki i pustaki tworzą jeden system, gdzie najpierw rozmieszcza się belki (opierając na ścianach), a później pustaki – wypełniają one puste przestrzenie, znajdujące się między belkami. Kiedy już elementy owe zostaną ułożone, koniecznie trzeba będzie ułożyć dodatkową warstwę „nadbetonu” – dzięki czemu konstrukcja będzie stabilna i sztywna. Tu podobnie, jak w przypadku stropu monolitycznego, trzeba jednak poczekać ok. 3 tygodnie na jego wylanie.

Mimo wszystko, strop gęstożebrowy jest wykonać o wiele prościej, niż strop monolityczny. Dodatkowo, gęstrożebrowy będzie też o wiele lżejszy od monolitycznego – dlatego też często właśnie takie stropy posiadają nowoczesne projekty domów. Niestety, izolacja akustyczna stropów gęstożebrowych niewykończonych będzie o wiele gorsza, niż stropu monolitycznego o tej samej grubości.

Strop drewniany

Drewno nie jest tanim materiałem, jednak jest o wiele łatwiejszy w obróbce od poprzednich materiałów. W przypadku tworzenia stropu z drewna, nie trzeba też odczekiwać kilku tygodni między kolejnymi etapami. Takie stropy najczęściej można spotkać w drewnianych domach szkieletowych albo z bali, choć coraz częściej stosuje się je również w innych domach jednorodzinnych.

Drewniane stropy są jednymi z najlżejszych stropów. Są także bardzo szybkie do zbudowania. Bez problemu wykonasz w nich również dodatkowy otwór, gdy np. zechcesz ustawić w domu schody na poddasze. Niestety, trudno o strop drewniany z dobrymi parametrami akustycznymi. Problem istnieje też, jeśli chodzi o jego odporność na ogień. Drewniany strop nie będzie tak samo nośny, jak beton – zatem, nie udźwignie też identycznego ciężaru, jak np. monolityczny albo gęstożebrowy strop belkowy. 

Strop żebrowy i belkowo-żebrowy

Jeżeli chodzi o strop żebrowy, to pojawia się on najczęściej w domach drewnianych o konstrukcji szkieletowej (np. w tzw. „kanadyjczykach”). Elementem nośnym są żebra o gęstym rozstawie, będące wysokie i dość cienkie. Tworzy się je zazwyczaj z:

  • drewna klejonego,
  • drewna litego,
  • dwuteowników drewnianych bądź drewnopodobnych.

Strop belkowo-żebrowy jest zaś połączeniem stropu belkowego z żebrowym. Nośne elementy to żebra i belki. Do budowy takiego stropu zużywa się. wbrew wszelakim pozorom niewiele drewna. A więc, to będzie zdecydowanie tańsza opcja od stropu belkowego albo żebrowego!

Strop z elementów prefabrykowanych

W przypadku tego stropu, powstaje on zdecydowanie najszybciej – ponieważ jeszcze szybciej, niż drewniany. Składa się on z gotowych elementów – płyt pełnych i kanałowych. Nie trzeba będzie ich betonować, więc nie trzeba też będzie czekać na wyschnięcie oraz zawiązanie się betonowej mieszanki. Standardowo, gotowe płyty są prostokątne – chociaż mogą być też specjalne docięte, w zależności od projektu domu jednorodzinnego.

Strop do lekkich nie należy, jednak może spokojnie przenosić nawet bardzo duże obciążenie. Co najlepsze, nie stanowi przeszkody, aby dowolnie rozmieścić na nim ściany działowe! Mimo, że koszt takiego stropu nie należy do najniższych, takie rozwiązanie jest jednym z aktualnie najlepszych w budownictwie!