W sklepach budowlanych do wyboru mamy całą gamę styropianów. Wybór styropianu może stać się niemałym problemem. Niestety, nie wszystkie styropiany okazują się dobre jakościowo. Na co zwrócić uwagę, dobierając styropian pod gotowy już projekt domu jednorodzinnego? Podpowiadamy!
Architektura i budownictwo
Adaptacja projektu jest formalnym procesem, który ma na celu dostosować projekt domu jednorodzinnego do warunków lokalnych terenu, gdzie znajduje się zakupiona działka. Zanim rozpoczniesz budowę warto dowiedzieć się, kto może wykonać adaptację projektu domu oraz jakie prace wchodzą w zakres typowej adaptacji.
Program Czyste Powietrze
WygasaW programie „Czyste Powietrze” pojawiły się kolejne zmiany. Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać dofinansowanie na ocieplenie swojego domu, jednak na nowych warunkach. Jak będzie wyglądać program „Czyste Powietrze” w 2021 roku? Jakie urządzenia wpisane są na tzw. zieloną listę?
Budując wymarzony projekt domu jednorodzinnego należy pamiętać o tym, że nie tylko starannie przemyślana konstrukcja jest ważna. Należy do niej dodać również kosztorys, ale i harmonogram wszystkich prac na budowie, by została ona zakończona w założonym terminie. Jak długo powinno się budować dom? Czy jest to uwarunkowane prawnie? Dowiedz się więcej w tym temacie.
Gdzie umieścić pompę ciepła?
WygasaCoraz częściej mówi się o alternatywnych źródłach energii. Dziś, już chyba każdy ma świadomość że sposób ogrzewania domu wpływa na nasze środowisko.To, na jakie ogrzewanie się zdecydujemy, ma także duży wpływ na koszty użytkowania domu. Pompa ciepła cieszy się coraz większym zainteresowaniem i w odróżnieniu od pieca na paliwo stałe bardzo łatwo wygospodarować w domu idealne miejsce na pompę ciepła.
Projekty domów ekologicznych cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Z roku na roku jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że drobnymi poprawkami możemy poczynić wielkie zmiany ekologiczne. Nie inaczej jest podczas budowy energooszczędnego domu, który pozwala np. ograniczyć stratę energii i zaoszczędzić wiele pieniędzy. Czy wobec tego warto zdecydować się na dom ekologiczny? Dowiedz się więcej.
Dom powinien być najważniejszym miejscem dla każdego człowieka – bezpieczną oazą, do której można wracać i w której można czuć się komfortowo. Czy jest coś, co może zaburzyć domową sielankę? Owszem, to zagrożenie pożarem. Aby uniknąć tego typu zdarzeń, należy poznać przepisy przeciwpożarowe oraz obowiązki, których musi w tej kwestii dopełnić każdy inwestor. Dowiedz się więcej o zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego, by Twój dom zawsze był bezpiecznym azylem dla całej rodziny.
Domy szeregowe często określane są „domami jednorodzinnymi w bloku”. Swoją funkcją zbliżone są do jednorodzinnych domów wolnostojących, jednak narzucają również pewne ograniczenia. Czy warto zamieszkać więc w tego typu budynku? Jakie są zalety domów szeregowych? Dowiedz się więcej.
Nie wystarczy dobrze zaizolować przegród zewnętrznych, by w domu było ciepło. Dziś istotną zaletą każdego współczesnego projektu domu jest szczelność powietrzna, zapewniona dzięki odpowiedniemu systemowi wentylacji. Czy to trudne do osiągnięcia? Przekonaj się sam.
Niewielkie projekty domów bardzo często okazują się o wiele rozsądniejszym rozwiązaniem, niż mieszkanie w bloku wielorodzinnym. Co przeważa na korzyść domów wolnostojących? Dlaczego warto skusić się na projekt niewielkiego domu jednorodzinnego? Rozwiejmy wątpliwości!
Wybór wymarzonego projektu domu to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu wielu ludzi. W projekcie owego domu spędzać będziemy bowiem większą ilość czasu. Właśnie w nim spełniać będą się marzenia i toczyć będzie się codzienne życie. Jak wybrać projekt domu, by tego… nie żałować? Sprawdź, czy możesz coś zrobić w tej kwestii.
Jedna z najważniejszych zmian w przepisach budowlanych, do których będzie trzeba stosować się w 2021 roku to nowy podział projektu budowlanego. Dowiedz się, co składa się na dokumentację projektową i jak na wygląda projekt domu.
Rok 2020 przyniósł wiele znaczących zmian przepisów prawa budowlanego. Zmieniły się nie tylko niektóre procedury, ale i wygląd całego projektu budowlanego. W gąszczu przepisów łatwo jest się zgubić. Oto podsumowanie najistotniejszych zmian w prawie budowlanym z perspektywy inwestora.
W związku z nowelizacją przepisów prawa budowlanego, budowa budynków gospodarczych i budynków rekreacji indywidualnej nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia. Teraz takie budynki, jak domki letniskowe czy warsztaty, możemy budować zarówno na działce budowlanej, jak i w ogródku działkowym. Jak poprawnie zgłosić budowę? Oto nasza instrukcja - zgłoszenie budowy krok po proku
Domy jednorodzinne z pompą ciepła stale zyskują na popularności. Z tego artykułu dowiesz się, w jakiej sytuacji będzie warto zastanowić się nad właśnie takim rozwiązaniem. Średnie wymiary domu, na jaki decydują się polskie rodziny to ok 150 m2. Właśnie dlatego, omówimy zasady instalacji pompy ciepła oraz jej opłacalność na przykładzie domu o takiej właśnie powierzchni.
Niezależnie od tego, czy zamieszkasz w „bliźniaku”, szeregowcu czy domu jednorodzinnym, zakup okien to bardzo ważny etap. Dobrej jakości okna to podstawa! Dzięki nim zapewnisz domownikom odpowiednią temperaturę, bezpieczeństwo, a także ciszę. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania okien?
Co to są belki „posi”? Belki w technologii „posi” to dwa elementy tarcicy tworzące płaską kratownicę. Powstaje ona poprzez połączenie desek z litego drewna specjalnymi łącznikami stalowymi w kształcie litery „V”. Główne zastosowanie belek „posi” to konstrukcje stropowe. Jakie są zalety tego rozwiązania?
Podczas planowania budowy koniecznie należy przemyśleć kwestie finansowe. Bardzo ważne jest, żeby na samym początku określić budżet, jaki mamy zamiar przeznaczyć na budowę. Jak zaplanować wydatki, aby później nie dać się zaskoczyć? Na te kwestie musisz zwrócić szczególną uwagę.
W architekturze nie chodzi o budynki, a o ludzi. To o nich myślmy, tworząc każdy projekt. Używajmy materiałów, które są trwałe, ponadczasowe i piękne. Promujmy dobre, polskie wzornictwo i kulturę materiałową. Nie pozwalajmy na kompromisy względem jakości – nie budujemy domków z kart, a domy dla ludzi. Szanujmy nasze środowisko naturalne – każda bryła jest tylko dopełnieniem swojego otoczenia. Wskazujmy kierunek rozwoju, który wspiera nowoczesną architekturę. Twórzmy wierząc w doskonałość – tylko tak będziemy mierzyć za każdym razem jeszcze wyżej - głosi wybitny, polski architekt Robert Konieczny, który został Ambasadorem marki FAKRO.
Strop ma za zadanie oddzielić od siebie dwie kondygnacje w domu jednorodzinnym. Możesz przebierać między różnymi rodzajami stropów – np. żelbetonowym, gęstożebrowym, drewnianym albo wykonanym z płyt prefabrykowanych. Który z nich będzie najlepszy?
Jesteś na etapie tworzenia garażu do projektu swojego domu? Warto zatem rozeznać się, które garaże są dziś najczęściej budowane i który z nich będzie najbardziej odpowiedni pod działkę, jaką posiadasz! Co jeszcze warto wiedzieć o projektach garaży?
Według prawa budowlanego, projekt domu powinien zawierać wynik badania geologiczno-inżynierskiego i warunków geotechnicznych posadowienia obiektu. Najprostszą formą ustalenia warunków posadowienia projektu jest właśnie opinia geotechniczna, będąca istotna dla wszystkich obiektów budowlanych. Zastanawiasz się, jak sprawdzić warunki gruntowe na działce?
Zastanawiasz się nad wybudowaniem swojego własnego domu piętrowego? Powinieneś zatem wiedzieć, dlaczego warto będzie zdecydować się na właśnie taki projekt! W jakim przypadku powinieneś zbudować jednorodzinny dom piętrowy?
W przeciągu ostatnich lat można zauważyć tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o stawianie domów jednorodzinnych w Rzeszowie. Projekty domów cieszą się coraz większą popularnością, a młode rodziny kupują domy chętniej, niż mieszkania w wielorodzinnych blokach. Skąd wynikają te zmiany i dlaczego mieszkańcy Rzeszowa stawiają na spokojny dom jednorodzinny, a nie głośne centrum miasta?