Architektura i budownictwo

Domy z piwnicą – czy opłaca się dziś w takich mieszkać?

Wiele osób twierdzi, że domy z piwnicą dzisiaj wcale nie są konieczne. Piwnica generuje większe koszta – więc po co ją stawiać, skoro można zaprojektować dom bez niej? Okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej – podpiwniczony dom ma bowiem naprawdę wiele zalet. Czy i kiedy opłaca się wybudować dom z piwnicą?

Jak zbudować podjazd dla domu jednorodzinnego - artykuły - biuro projektowe Horyzont

Podjazdy, ścieżki i niewielkie utwardzone place stanowią nieodzowny element każdej działki. Są niezbędne ze względów funkcjonalnych, umożliwiają bowiem wygodną komunikację w obrębie działki, ale odgrywają też ważną rolę w kształtowaniu charakteru domu i jego otoczenia, a umiejętnie dobrane dają niezastąpione wrażenie harmonii. Dzięki ciekawemu rozplanowaniu oraz właściwości i jakości użytych materiałów utwardzone nawierzchnie mogą stać się ozdobą działki i ogrodu, a po posesji będzie można się sprawnie i wygodnie poruszać.

Budownictwo energooszczędne

W ostatnich latach dużo się mówi o domach energooszczędnych i niskoenergetycznych. Na czym to właściwie polega?Najogólniej rzecz ujmując, dom energooszczędny to budynek tak dobrze izolowany, że traci niewiele energii przez ściany zewnętrzne, dach czysystem wentylacji, poza tym umożliwia ponowne wykorzystanie energii wyprodukowanej wewnątrz. Pozwala też na oszczędną gospodarkę wodą. W budownictwie energooszczędnym tradycyjne instalacje grzewcze mogą być wspomagane, lub w skrajnych przypadkach całkowicie zastąpione przez alternatywne instalacje wykorzystujące energię odnawialną - słoneczną, wiatrową, czy geotermalną.

Ogrodzenia

Forma ogrodzenia, a mianowicie czy będzie pełne, czy też w części ażurowe, zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Informację o specyfice ogrodzenia dla danego terenu można uzyskać w gminie, w referacie planowania przestrzennego. Po zapoznaniu się z tym dokumentem, możemy sprecyzować wygląd naszego ogrodzenia.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o piecach akumulacyjnych

Piec akumulacyjny jest znakomitym rozwiązaniem, jeżeli zamierzasz ogrzewać swój dom jednorodzinny prądem. Pozwala on bowiem znacznie oszczędzić na ogrzewaniu. Jednak, taki piec wcale nie należy do… najtańszych. Dlaczego tak jest? Oto kilka informacji praktycznych, które o piecach akumulacyjnych wiedzieć dziś… wypada!

Domy letniskowe - dlaczego warto taki wybudować

Posiadanie własnego domku letniskowego to w dzisiejszych czasach bardzo wielki plus – zwłaszcza, jeżeli możesz pochwalić się dużą rodziną i chcesz zapewnić jej świetne miejsce do wypoczynku i relaksu. Czy warto wybudować dom letniskowy? Dlaczego tak wiele ludzi decyduje się na budowę tego typu obiektu?

Jak zabezpieczyć budowę na zimę?

Zima nie jest najlepszym momentem na to, aby rozpoczynać budowę domu. Nie powinny być wówczas prowadzone żadne prace budowlane bądź instalacyjne – a już zwłaszcza, kiedy temperatura spada poniżej 5 st. C. Oczywiście, istnieją materiały odporne nawet na wyższą temperaturę, jednak lepiej nie przepłacać za nie! Co warto wiedzieć o zabezpieczeniu budowy na zimę?

Domy dwulokalowe – dla kogo takie domy będą najlepsze?

Cenisz sobie wspólny czas spędzany z krewnymi? A może chciałbyś zawsze znajdować się możliwe jak najbliżej swojej rodziny? Jest na to sposób! Wystarczy, ze zdecydujecie się wspólnie na wybudowanie domu dwulokalowego! To opcja zdecydowanie wygodniejsza, niż stawianie obok siebie osobnych budynków.  Dla kogo najlepszy będzie taki dom?

Kuchnie letnie i altany – dlaczego warto mieć?

Czy lubisz podczas gotowania korzystać ze świeżych ziół? A może potrzebujesz miejsca, w którym mógłbyś w spokoju grillować ze swoją rodziną – bez narażania na „grillowe zapachy” całego mieszkania? Warto będzie więc zdecydować się na budowę letniej kuchni bądź altany! Jakie jeszcze są zalety poosiadania letniej kuchni?

Kształtowanie terenu pod budowę, czyli pierwsze prace naziemne – jak to wygląda?

Jedną z najważniejszych rzeczy przed wybudowaniem domu są prace naziemne. W jaki sposób trzeba zrobić wykopy, a także o czym pomyśleć, zanim ostatecznie posadowi się na danym terenie dom? Oto kilka cennych wskazówek, które ułatwić mogą kształtowanie terenu bod budowę!

Nadzór budowlany – kiedy możemy się z nim spotkać?

Budujesz dom zgodny z jego projektem? Uzyskałeś wszystkie niezbędne dokumenty, aby móc postawić wymarzony dom? A więc, nie powinieneś obawiać się wizytacji nadzoru budowlanego. Co jednak, jeśli jest nieco inaczej? W jakim przypadku możesz spotkać się z nadzorem budowlanym?

Projekty małych domów – kiedy warto zainwestować w mały dom?

Bardzo często okazuje się, że mały dom jednorodzinny jest zdecydowanie lepszym wyborem, jak mieszkanie w bloku. Dlaczego tak jest? Otóż, mały dom może być tani, łatwy w budowie i niepotrzebujący zbyt wielkiej działki do jego posadowienia. Jakie są jeszcze zalety projektów małych domów wolnostojących?

Maty aerożelowe - czym są?

Maty aerożelowe odnalazły swoje zastosowanie w budownictwie jako izolacja… termiczna! Jeśli więc chcesz swój projekt domu ocieplić od środka albo pozbyć się uporczywych mostków termicznych, warto będzie zainwestować właśnie w tego typu materiał. Co jeszcze wyróżnia maty aerożelowe?

Domy bliźniaki – dlaczego warto zamieszkać w bliźniaku?

Myślisz nad tym, czy warto jest zamieszkać w domu bliźniaku? Wypada więc wcześniej zastanowić się nad tym, jakie korzyści mogą płynąć ze zdecydowania się na dzielenie z sąsiadami domu w zabudowie bliźniaczej! Może dzięki temu będziesz mógł trafniej podjąć swoją decyzję i przekonać się, czy bliźniak to dobre rozwiązanie dla Ciebie i… Twojej rodziny.

Projekty średnich domów – dla kogo są najlepsze?

Domy średnie o wielkości między 120 a 180 m2 są idealne dla tych domowników, którzy znają już swoje potrzeby. To idealne rozwiązanie dla rodzin, które wolą zamieszkać we własnym domu, jak mieszkać z sąsiadami za ścianą. Wśród projektów domów średnich można przebierać nie tylko między ich rozmiarami, ale też kondygnacjami czy poszczególnymi stylami budynków. Dla kogo dobry będzie średni dom?

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania drzwi wejściowych?

Drzwi wejściowe są jednym z najważniejszych elementów każdego współczesnego domu. Podczas ich wyboru należy jednak zwrócić na kilka istotnych elementów. Parametry i cechy drzwi wejściowych, które są odpowiednio dobrane sprawią, że drzwi posłużą jeszcze przez wiele kolejnych lat! Na co więc należy zwracać uwagę przy ich wyborze?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie działki budowlanej

Bardzo często wybór miejsca pod budowę domu jest podyktowany emocjami. Inwestorzy zachwycają się piękną okolicą, jej niezwykłą atmosferą i czasami bardzo szybko stwierdzają, że właśnie tu chcieliby żyć. Bez wątpienia wspaniały widok czy pozytywne skojarzenia np. z dzieciństwem będą miały istotny wpływ na to, jak będziemy czuli się w naszym przyszłym domu. Zwracamy jednak uwagę na to, aby podejmując tak ważną decyzję, nie kierować się tylko uczuciami. Warto bowiem podejść do tego również w sposób racjonalny.

W jaki sposób zmniejszyć rachunki za klimatyzację?

Klimatyzacja w mieszkaniu to doskonała inwestycja zwłaszcza na okres letni i zimowy. Większość nowoczesnych urządzeń potrafi bowiem zarówno chłodzić podczas upałów, jak i grzać kiedy jest zimno. Jednak, używanie klimatyzatorów często wiąże się również ze sporymi kosztami eksploatacji. W jaki sposób można więc nieco zmniejszyć rachunki za klimatyzację?

Jak wykończyć dom gontem elewacyjnym?

Marzysz o efektywnym i eleganckim wykończeniu swojego domu? Zewnętrzne ściany możesz z powodzeniem wykończyć więc… gontem elewacyjnym! Posiada on wiele walorów estetycznych, zatem chętnie wykorzystują go dziś zarówno inwestorzy, jak i właściciele prywatnych domów. Jeżeli też chciałbyś mieć na zewnątrz stylowe wykończenie swojego domu, jednocześnie przy mniejszym nakładzie pracy i za mniejsze pieniądze – zastanów się nad gontem elewacyjnym!

Jak działają i jak zbudowane są kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne jest to instalacja, jakiej zadaniem jest pozyskiwanie… energii słonecznej. Taką energię mają następnie zamienić one na ciepło, służące np. do ogrzania wody czy też poszczególnych pomieszczeń w domu. W jaki sposób zbudowane są kolektory słoneczne oraz jakie są dokładnie ich zasady działania? Dowiesz się z poniższego artykułu!

Rodzaje tynków, charakterystyka i ich zastosowanie

Podczas budowania domu wcale nie łatwym zadaniem jest samodzielne dobranie tynku do danej elewacji. Jeżeli chcesz położyć tynk własnoręcznie, musisz orientować się co do rodzajów, jakie są aktualnie dostępne i najbardziej popularne na rynku. Czym się charakteryzują i gdzie najlepiej jest stosować dane rodzaje tynku? Dowiesz się z poniższego artykułu!

Odbiór robót budowlanych a umowa

Zanim podpiszesz umowę o roboty budowlane, warto będzie już wcześniej pomyśleć nad tym, jakie powinny zostać w niej zawarte ustalenia co do odbioru. Musisz wiedzieć, co powinno się znajdować w takiej umowie, by później nie zostać… zaskoczonym!

Jak podłączyć dom do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej?

Warto rozpocząć prace nad doprowadzeniem sieci wodociągowo-kanalizacyjnej do domu jednorodzinnego odpowiednio wcześnie. Dlaczego? Otóż, prace te zajmują naprawdę… wiele czasu. Niedopilnowanie podłączenia domu do sieci „na czas” może sprawić, że przeprowadzka znacznie się przedłuży i zestresuje domowników. W jaki sposób oszczędzić więc sobie kłopotów? Wyjaśniamy

Z której strony umieścić garaż do projektu domu jednorodzinnego?

Wybudować dom jednorodzinny to jedno. Co jednak, kiedy ma być on z… garażem? Projekty domów sugerują wkomponowanie ich w obiekt, dobudowanie obok od frontu lub po boku, a także umiejscowienie garażu pod domem lub w zupełnie… osobnym budynku. Z jakiej strony najlepiej będzie umieścić garaż w projekcie domu? Podpowiadamy!

Pracownia architektoniczna

Katalog projektów

katalog
Zamów bezpłatny katalog z najlepszymi projektami domów na ostatni rok.