Architektura i budownictwo

Dach i jego pokrycie

Pod względem funkcjonalnym dach jest główną przegrodą oddzielającą dom od prawie zawsze niekorzystnych, warunków atmosferycznych. Dach chroni dom od deszczu i śniegu padającego z góry, przed wiatrem, na który jest najbardziej wyeksponowaną częścią domu, przed chłodem, oraz wręcz przeciwnie, przed żarem lejącym się z nieba jednocześnie zapewniając stabilne podparcie dla często ciężkiego porycia dachowego.

Stan surowy otwarty

W stanie surowym otwartym dom ma już więźbę i pokrycie dachowe, a więc jest zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferycznych. Wzniesione są już oczywiście zarówno ściany nośne jak i kominy, wykonane stropy międzykondygnacyjne oraz prowadzące na kondygnację schody, jeśli były zaprojektowane jako żelbetowe.

Tarasy

Taras zazwyczaj lokalizuje się na gruncie przy bryle budynku albo jako jego część, jednak współczesne projekty zawierają też propozycje umiejscowienia tarasu na poziomie piętra czy też poddasza z wykorzystaniem powierzchni nad garażem. Przy podejmowaniu decyzji o budowie tarasu powinno się uwzględnić usytuowanie i wielkość działki, tryb życia rodziny, styl ogrodu, osobiste preferencje.

Montaż okna dachowego

Odpowiedni montaż okna dachowego jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego późniejszej, prawidłowej eksploatacji. Instalacją okna w połaci dachu zajmują się zwykle profesjonaliści. Sam proces montażu jest łatwy i szybki, dlatego również majsterkowicze mogą pokusić się o samodzielne wykonanie takiej pracy.

sufit napinany

Sufity napinane - zalety i wady

W ostatnich latach coraz modniejszym rozwiązaniem są sufity napinane. Czym są, jakie są ich zalety i wady, a także na co zwracać uwagę decydując się na wybór takiego sufitu – tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Ocieplamy fundamenty

Fundamenty, a w zasadzie ściany fundamentowe, to elementy stanowiące o trwałości, stabilności budynku oraz o bezpieczeństwie jego użytkowników. Prace budowlane związane z ich wykonaniem powinny być bardzo rzetelnie zrobione, gdyż ewentualne poprawki mogą okazać się niemożliwe lub bardzo drogie w wykonaniu. Na etapie prac ziemnych należy też wykonać ocieplenie ścian fundamentowych, ponieważ to najlepszy czas na termiczne zabezpieczenie części budynku zagłębionej w gruncie.

Fundamenty - stan zerowy

Prace ziemne: zdjęcie humusu - czyli warstwy ziemi roślinnej do głębokości ok. 15-30 cm. Humus zdejmuje się łopatą bądź mechanicznie – koparko-spycharką i składuje w pryzmach nie wyższych niż 1,5 m, z dala od wykopu; wytyczenie obrysu budynku, a przede wszystkim jego fundamentów na działce przez uprawnionego geodetę; wykonanie wykopów pod fundamenty.

Budowa domu - systemy

Przed rozpoczęciem musimy zadać sobie pytanie: w jaki sposób zbudujemy nasz dom? Mamy trzy możliwości.

Projekt zagospodarowania działki i pozwolenie na budowę

Zakupiony u nas gotowy projekt domu wymaga wykonania adaptacji do Państwa działki i projektu jej Zakupiony u nas gotowy projekt domu wymaga wykonania adaptacji do Państwa działki i projektu jejzagospodarowania, który wykona architekt.

Strop i jego rodzaje

Przymierzając się do budowy domu trzeba podjąć wiele decyzji, które potem zaważą na komforcie przyszłych domowników i trwałości budynku. Część dylematów pojawi się dopiero na etapie budowy lub przy pracach wykończeniowych, jednak najważniejsze wybory czekają nas na etapie samego projektu. Wtedy decydujemy o podstawowych wymiarach budynków, rodzaju dachu, ilości kondygnacji. Jest to również etap wyboru konstrukcji budynku, której istotnym elementem jest strop.

Wybór między zabudową szeregową a domem wolnostojącym

   Rosnące ceny gruntu i nieruchomości nie zniechęcają Polaków do marzeń o własnym domku z ogródkiem. Wymuszają jednak poszukiwanie najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Trzeba podjąć decyzję czy chcemy zamieszkać na wsi, w odległości od większych aglomeracji, czy podjąć trud poszukiwania działki na obrzeżach miasta. Biorąc pod uwagę coraz większą popularność podmiejskich osiedli domków szeregowych, druga opcja wcale nie musi być droższa. Okoliczności i sytuacje są różne, dlatego warto porównać wady i zalety samodzielnych domów jednorodzinnych i budownictwa szeregowego.

W gąszczu przepisów prawnych - na co uważać?

Co powinniśmy wiedzieć przymierzając się do budowy domu?

   Rozglądanie się za projektem wymarzonego domu to zazwyczaj przyjemny, napawający optymizmem proces. Jednak poza snuciem marzeń o wygodniejszym lokum podczas wertowania katalogów z projektami mogą pojawić się również wątpliwości. Co jeśli sobie nie poradzimy i budowa na którymś etapie nas przerośnie? Czy jesteśmy odpowiednio przygotowani do podjęcia tak dużego wyzwania? Rozterki związane z finansami mogą wydać się błahostką w porównaniu z problemami natury prawnej. Zatrudnieni przez nas specjaliści powinni oczywiście być zaznajomieni z obowiązującymi przepisami. Niestety, prawo budowlane w Polsce zmienia się bardzo często, co nie ułatwia poruszania się po i tak licznych, spisanych zawiłym językiem ustawach.

Od projektu gotowego do pozwolenia na budowę

Budowa każdego domu zawsze zaczyna się od projektu. Każdy z nas ma mniej lub bardziej określoną wizję swojego wymarzonego domu, którą trzeba będzie skonfrontować z rzeczywistością.

Coraz szerszy wybór projektów typowych wychodzi naprzeciw zróżnicowanym potrzebom klientów. Większość z nas buduje dom tylko raz, dlatego decyzja powinna być gruntownie przemyślana. Dom powinien odpowiadać nie tylko naszym aktualnym potrzebom, ale posłużyć na całe życie. Warto więc porządnie zastanowić się, jakie mamy oczekiwania wobec projektu i czego na przestrzeni lat może wymagać nasza rodzina.

Sauna domowa i ogrodowa, piece do sauny

Coraz większym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszą się w Polsce sauny. Sauna to pomieszczenie, w którym zadbać możemy o swoje zdrowie, jak również o kondycję fizyczną oraz psychiczną. Współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na zainstalowanie sauny w każdym praktycznie domu i mieszkaniu, jak również w przydomowym ogrodzie. Sauna w domu, mieszkaniu lub ogrodzie może być mokra, sucha, a także parowa.

Więźba dachowa - rodzaje i zastosowanie

Konstrukcja dachu to bardzo ważny element w każdym budynku, a szczególnie w domu jednorodzinnym. Dach to ta część budynku, która ma go chronić przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych, jak na przykład opady deszczu, silne porywy wiatru oraz zaleganie pokrywy śnieżnej. Konstrukcja dachu ma bowiem największy wpływ na to, że nasz dom będzie w odpowiedni sposób zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Przybliżymy zatem budowę dachu, a także typy konstrukcji, w jakich może on być budowany.

Projekt domu bez garażu. Czy warto i co dalej?

Dom bez garażu nie należy do popularnych rozwiązań w polskim budownictwie. Najczęściej spotykane są garaże zespolone z bryłą budynku. Jednak projekt domu bez garażu nie oznacza, że nie możemy go dobudować. Jakie są korzyści projektu domu bez garażu?

Schody drewniane czy betonowe?

Wybór schodów potrafi przysporzyć wielu problemów. Schody to kosztowna inwestycja, dlatego warto dobrze przemyśleć ich wybór. Zanim zaczniemy wybierać kształt i wygląd stopni, zastanówmy się nad materiałem z jakiego będą wykonane? 

Dom z płaskim czy spadzistym dachem?

Dach to zwieńczenie domu. Jego kształt i rozmiar ma wpływ na wygląd bryły, funkcjonalność oraz koszty budowy. Forma dachu powinna nawiązywać do stylu całego projektu. Sprawdź, jakie są zalety i wady poszczególnych dachów. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru?

Taras czy altanka?

Nadchodzi wiosna, więc niedługo będziemy jeść śniadanie na tarasie, zapraszać znajomych na grilla i organizować przyjęcia dla dzieci na ogrodzie. W okresie wiosenno-letnim bardzo dużo czasu spędzamy na dworze, dlatego warto zadbać nie tylko o ogród, ale też o miejsce do wypoczynku. Pojawia się więc pytanie: taras czy altanka? Oba rozwiązania mają zalety i wady. Dlatego przeanalizujcie swoje potrzeby, by w pełni cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu.

Jak urządzić domowy gabinet?

Co zrobić, by pracując w domu nie czuć się ciągle jak w pracy? Ważne jest oddzielenie przestrzeni mieszkalnej od tej, w której pracujemy. Tu z pomocą przychodzi gabinet. Jak go urządzić, by był oazą spokoju, w której bez problemu skupimy się na pracy?

Przytulna i ciepła sypialnia

Sypialnia jest miejscem relaksu i odpoczynku. To pomieszczenie powinno odpowiadać naszym potrzebom i odzwierciedlać nasz charakter. Jak urządzić stylową i przytulną sypialnię, w której będziemy się czuli komfortowo? Poniżej prezentujemy kilka porad. 

Funkcjonalna kotłownia

Kotłownia to niewidzialne serce i zaplecze domu. Warto przemyśleć urządzenie tego miejsca, aby było funkcjonalne i praktyczne.

Stylowa kuchnia

Otwarta czy zamknięta? Nowoczesna czy klasyczna? Jasna czy ciemna? Jeśli jesteś na etapie planowania kuchni, to pewnie te pytania często zadajesz i szukasz na nie odpowiedzi. Wystrój styl kuchni powinien przede wszystkim podobać się domownikom i pasować do innych pomieszczeń. 

Sposoby na zadaszenie tarasu

Taras to ulubione miejsce domowników w sezonie wiosenno-letnim. Piękna pogoda sprzyja porannej kawie na tarasie, rodzinnym śniadaniom na świeżym powietrzu i wieczornemu czytaniu książki. Jednak mocne słońce i przelotny deszcz może pokrzyżować plany błogiego wypoczynku na tarasie. Dlatego warto pomyśleć o zadaszeniu, które ochroni domowników przed zmienną pogodą. Poznajcie sposoby na zadaszenie tarasu.

Pracownia architektoniczna

Katalog projektów

katalog
Zamów bezpłatny katalog z najlepszymi projektami domów na ostatni rok.