Salon z widokiem na kolorowy ogród to marzenie wielu osób. Jednak jest to spore wyzwanie dla domowników, ponieważ wymaga czasu, pracy oraz wiedzy. Jak sprawić, by przestrzeń otaczająca dom cieszyła oko oraz zdobiła salon nie tylko wiosną i latem? Poznajcie nasze rady.

Przenikanie się dwóch przestrzeni

Jeśli Twój salon jest sporych rozmiarów oraz posiada dużo okien i szerokie drzwi tarasowe (tak jak w tym projekcie) , warto to wykorzystać i sprawić, by stanowił przedłużenie ogrodu. Aby te dwie przestrzenie mogły się przenikać ważne jest, by zadbać o odpowiedni wystrój salonu. Dobrym rozwiązaniem będzie drewniana podłoga, wnętrze utrzymane w kolorystyce barw ziemi, liczne kwiaty doniczkowe, drewniane i florystyczne akcenty, nowoczesne meble i minimalizm w dekoracji. Zasłony i firany powinny być przeźroczyste lub półprzeźroczyste, aby nie zasłaniały soczystej zieleni. Nie zapominajmy również o kwiatkach doniczkowych na parapecie, które będą ładnie komponowały się z zielenią zza okna. Postaw na różnorodne rośliny na parapecie, aby zdobiły salon przez cały rok.

Planowanie z perspektywy salonu

Zanim przystąpimy do prac ogrodowych, zaplanujcie aranżację ogrodu z perspektywy salonu. Atrakcyjne elementy ogrodu takie jak oczko wodne, skalniaki, kolorowe kompozycje kwiatów, altanka, powinny być widoczne z okien salonu. Wysokie drzewa będą dawać duży cień, dlatego sprawdzą się w przypadku większych salonów w jasnych barwach. Grządki, kompostownik, pomieszczenie gospodarcze warto umieścić od strony garażu.

Piękny widok zza okna przez wszystkie pory roku

Ogród będzie się zmieniał w zależności od pór roku. Miejmy to na uwadze podczas sadzenia kwiatów, krzewów oraz drzew. Dlatego postarajmy się wybrać roślinność o różnych okresach kwitnienia. Należy pamiętać, że niektóre rośliny nie są odporne na niskie temperatury, dlatego trzeba je zabezpieczyć na czas zimy. Zadbajmy o to, by w ogrodzie pojawiło się dużo iglaków. Są one odporne na trudne warunki atmosferyczne oraz pięknie się prezentują przez wszystkie pory roku. W okresie bożonarodzeniowym przystrojone światełkami choinki stworzą bajkowy i świąteczny nastrój. Warto podsypać iglaki korą, która nada leśny charakter oraz zabezpieczy krzewy. Po mroźnej zimie wszyscy z utęsknieniem czekają na wiosnę. Dlatego warto posadzić kolorowe krokusy, przebiśniegi, hiacynty, pierwiosnki, których okres kwitnienia trwa od lutego do kwietnia. Przyroda budząca się do życia i kolorowe kwiaty to jeden z najpiękniejszych widoków po szarej zimie. Zadbajmy o to, aby z salonu było widać takie rośliny jak: bez, konwalie, forsycję, magnolię, rododendrony. Pamiętajmy również o oświetleniu ogrodu. Liczne lampki, światełka, latarenki stworzą romantyczny i bajkowy klimat w ogrodzie jak i w salonie. Wiosną i latem warto zawiesić girlandy świetlne, które udekorują ogród oraz sprawdzą się podczas grillowania i garden party. Jesienią udekorujcie ogród kolorowymi dyniami oraz lampionami, które ocieplą chłodne, deszczowe wieczory. W doniczkach warto posadzić wrzosy, astry oraz chryzantemy.

Zadbaj o trawę!

Pamiętajmy, aby dbać o trawę przez cały rok. Takie prace jak: nawożenie, oczyszczanie trawnika, nawadnianie oraz koszenie powinny być wykonywane regularnie, aby móc cieszyć się zielonym trawnikiem.