Coraz większym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszą się w Polsce sauny. Sauna to pomieszczenie, w którym zadbać możemy o swoje zdrowie, jak również o kondycję fizyczną oraz psychiczną. Współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na zainstalowanie sauny w każdym praktycznie domu i mieszkaniu, jak również w przydomowym ogrodzie. Sauna w domu, mieszkaniu lub ogrodzie może być mokra, sucha, a także parowa.

Czym jest sauna?

Sauna to tradycyjna łaźnia z wysoką temperaturą i wysoką wilgotnością, której tradycja pochodzi z krajów skandynawskich. Sauna powala nam na to, aby zadbać o zdrowie, jak również o świeżość i dobrą kondycję psychiczną. To miejsce, gdzie możemy oddać się relaksowi i odpoczynkowi. Współczesne piece do sauny umożliwiają nam korzystanie z kilku rodzajów sauny. Są nimi sauna mokra, sauna sucha oraz sauna parowo ziołowej. Aby korzystać z poszczególnych rodzajów sauny, należy w nich ustawić poziom wilgotności oraz temperaturę, zwracając uwagę na to, aby zachować między tymi parametrami odpowiednie proporcje. Do ustawienia odpowiednich parametrów temperatury i wilgotności w saunie należy skorzystać z prawa sumy 110. W skrócie mówi ono, że suma wilgotności względnej, która wyrażana jest w procentach oraz temperatury, która wyrażana w stopniach Celsjusza powinna wynosić w 110. Zgodnie z tymi zaleceniami w saunie mokrej temperatura powinna wynosić od 70°C do 90°C, natomiast wilgotność powinna wynosić od 25% do 39%. W przypadku sauny suchej temperatura powinna wynosić od 90°C do 110°C, natomiast wilgotność powinna wynosić 10%. W saunie parowo-ziołowa, która inaczej nazywana jest tylarium najlepsze temperatura to przedział od 45°C do 65°C, a najlepsze wilgotność to przedział od 40% do 65%. Sauna parowa nosi popularną nazwę łaźni rzymskiej, natomiast sauna sucha nazywana jest sauną fińską. Bardzo ciekawym i innowacyjnym rozwiązanie są również tak zwane sauny infrared, czyli sauny na podczerwień. Sauny zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Sauna to obiekt, może się znajdować w jednym z pomieszczeń w mieszkaniu lub w domu jednorodzinnym, może być również oddzielnym budynkiem w przydomowym ogrodzie lub na działce wypoczynkowej.

Piece do sauny

Jako ciekawostkę dotyczącą sauny należy wspomnieć, że jest to tradycyjne skandynawskie urządzenie, które pozwalało mieszkańcom tych zimnych rejonów na ogrzanie się. Sauny mają również znaczenie dla zdrowia. Tradycyjne sauny w krajach skandynawskich opalane były za pomocą pieców na drewno. Obecnie wciąż możemy spotkać się z tego typu piecami do sauny, są one jednak znacznie bardziej popularne w swojej ojczyźnie, Skandynawii niż na rynku polskim.

Każdy piec do sauny posiada pojemnik na kamienie. Pojemnik ten mieści się w górnej części pieca. Rola kamieni w funkcjonowaniu pieców do sauny jest bardzo ważna. Akumulują one ciepło, a ich polanie wodą sprawia, że powstaje gorąca para. Kamienie do sauny to najczęściej kamienie z diabazu lub ceramika w kształcie kamieni. Kamienie ten możemy zakupić w sklepach, które zajmują się sprzedażą saun oraz kamieni ceramicznych. Musimy jednak pamiętać o tym, że stosując zwykłe kamienie możemy niestety spowodować uszkodzenie naszej sauny. Bardzo ważne, aby przynajmniej raz w roku kontrolować kamienie w naszej saunie i usuwać z nich piasek i inne osady. Kolejną ważną rzeczą, której powinniśmy bezwzględnie przestrzegać, jest to, że nie możemy kłaść kamieni na kanałach konwekcyjnych. Może to spowodować przegrzanie się pieca.

Piec do sauny opalany drewnem

Piece do sauny opalane drewnem to rozwiązanie, które jest najczęściej wybierane przez osoby ceniące tradycyjne rozwiązania. Piec do sauny opalany drewnem idealnie sprawdzi się w saunie fińskiej. Piece na drewno podłączane są do oddzielnego przewodu dymowego. Tego typu piece mają bardzo ciekawą konstrukcję, posiadają bowiem stalowe drzwiczki z wbudowaną szybą. Warto zwrócić także uwagę na to, że istnieją również takie modele pieców na drewno, które zaopatrzone są w specjalne pojemniki na wodę. Woda w tych pojemnikach podczas gotowania wytwarza parę. Nowszą wersją pieców do sauny opalanych drewnem są takie, które opala się z sąsiedniego pomieszczenia. Tego typu piece mają specjalny rękaw przechodzący przez ścianę do sąsiedniego pomieszczenia. Rękaw ten jest drzwiczkami. W przypadku tych pieców nie mamy w kabinie sauny dostępu do paleniska. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w sprzedaży dostępnych jest znacznie więcej modeli pieców do sauny opalanych drewnem w paleniskiem wewnątrz kabiny. Korzystając z pieców opalanych drewnem musimy pamiętać o tym, żeby zachować minimalną odległość tego pieca od ścian i ław drewnianych przynajmniej 50 cm.

Elektryczny piec do sauny

Kolejnym rodzajem pieców do sauny są piece elektryczne. Typowy elektryczny piec do sauny jest wyposażony w specjalne grzałki. Zadaniem tych grzałek jest nagrzewanie kamieni, które układane są nad nimi. Kamienie te możemy polewać niewielką ilością wody. Zabieg ten sprawi, że nieznacznie do 20% zmienimy wilgotność powietrza. Warto wspomnieć o ty, że elektryczne piece do sauny możemy zaopatrzyć w specjalne generatory pary wilgotności. Dzięki temu mamy możliwość przekształcenia tej sauny w saunę parową. Generatory wilgotności oraz pary umieszcza się na zewnątrz sauny, w odległości od niej maksymalnie 15 m. Do tych generatorów podłączana jest zimna woda, która jest tam ogrzewana aż do temperatury wrzenia. Następnie jest ona transportowana do sauny w postaci pary. W saunie nad piecem umieszczana jest głowica, która wydmuchuje parę. Generator pary i wilgotności obsługiwany jest przez specjalny wbudowany sterownik. Sterownik ten daje nam możliwość takiej regulacji wilgotności, aby móc w dowolny sposób skorzystać z sauny suchej mokrej lub sauny parowo ziołowej. Sterownik ten daje nam możliwość dowolnego wyboru oczekiwanego poziomu wilgotności w kabinie sauny. Generatory pary i wilgotności mogą być automatycznie lub ręcznie napełniane wodą. W przypadku automatycznego napełniania woda jest pobierana bezpośrednio z sieci wodociągowej. Bardzo popularnym i funkcjonalnym typem elektrycznych pieców do sauny są piece dwufunkcyjne, których inną nazwą jest kombi. Działanie takiego pieca do sauny jest podobne jak w przypadku typowych pieców elektrycznych, z tym, że piec ten jest dodatkowo wyposażony w generator pary lub w specjalny pojemnik na zioła. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy dodatkowo montować generatora.

Piece elektryczne do sauny często posiadają także panel sterujący, który umożliwia nam zaprogramowanie dokładnego czasu włączenia oraz wyłączenia pieca. Taki panel sterujący pozwala nam także na ustawianie odpowiedniej wilgotności oraz temperatury. Zaletą panelu sterującego jest to, że pozwala on zabezpieczyć urządzenie przed małymi dziećmi oraz innymi niepożądanymi użytkownikami. Panel sterujący posiadają zwykle piece elektryczne, których moc przekracza 9 kW, a także piece dwufunkcyjne. Zwykle panel sterujący montowany jest w dolnej części elektrycznego pieca do sauny, rzadziej w górnej części. Panel sterowania znajdować się może wewnątrz lub na zewnątrz sauny, może on być elektroniczny, a także manualny.

Moc elektrycznego pieca do sauny dobiera się jest do wielkości jej kabiny. Należy przestrzegać zasady, że na 1 m3 przestrzeni potrzebujemy moc ok. 1 kW. Należy także pamiętać o tym, żeby wybrać urządzenie, które będzie miało możliwie największą moc pasującą do określonej kubatury kabiny sauny. Im kubatura sauny jest większa, tym zużycie w niej energii jest mniejsze. W sytuacji, gdy kubatura kabiny sauny wynosi 8 m3, najlepszym rozwiązaniem jest piec o mocy 9 kW. Piece do sauny mogą mieć typowe moce 5 kW, 6 kW lub 9 kW.

Instalacja pieca do sauny

Jeżeli w naszej saunie chcemy zastosować piec elektryczny oraz generatory pary musimy w tym celu wykonać specjalną instalację elektryczną. Zadaniem tym powinni się zająć elektrycy, którzy posiadają specjalistyczne uprawnienia. Ważne, aby zwrócić uwagę na to, że elektryczne piece do saun muszą bezwzględnie posiadać europejski znak bezpieczeństwa CE. Elektryczna instalacja musi doprowadzona być do każdego urządzenia osobnym obwodem. W zależności od mocy pieca i generatora pary obwód ten może być jednofazowy lub trójfazowy. Powinniśmy także pamiętać o tym, aby obwód zabezpieczyć specjalnymi różnicowoprądowymi wyłącznikami. Które umieszcza się w rozdzielnicy.

W sytuacji, gdy nasz stary piec elektryczny do sauny zastępowany jest nowym, który także posiada zasilanie elektryczne, nie musimy wymieniać wcześniejszej instalacji, tylko i wyłączenie jednak w przypadku, gdy moc naszego nowego pieca do sauny jest taka sama lub podobna. W przypadku, gdy moc nowego pieca jest większa, koniecznym może się okazać wprowadzenie instalacji trójfazowej. Piece o mocy wynoszącej do 5 kW zaopatrzone mogą być w jednofazowe zasilanie, natomiast większe piece, których moc przekracza 5 kW musimy zastosować przyłącze trójfazowe.

Sauna domowa

Jeżeli chcemy w naszym mieszkaniu lub domu jednorodzinnym umieścić saunę, możemy w tym celu użyć nawet bardzo małą przestrzeń. Domowa mini sauna może mieć wielkość małej łazienki. Warto zwrócić uwagę na to, że jeżeli chodzi o rozmiary sauny nie ma żadnych ograniczeń. Najlepszymi wymiarami sauny w przypadku niewielkich przestrzeni będzie 2m x 2m. Jest to wystarczająca przestrzeń, ażeby znalazło się tam miejsce na zainstalowanie pieca oraz dwupoziomowych ław. Wnętrze takiej domowej sauny najczęściej wykonywane jest z boazerii. Dominują tu takie gatunki drewna jak świerk skandynawski, osika skandynawska, cedr kanadyjski, jodła kanadyjska oraz abachi. Spotyka się także boazerię do sauny z drewna olchowego. Ten gatunek drewna jest jednak rzadziej spotykany. Ławy do sauny wykonywane są z takich gatunków drewna jak osika lub afrykańskie abachi. Podobnie jak wykończenia ścian i ławy, tak samo drzwi do sauny najczęściej wykonywane są z drewna. W domowych saunach popularne są również przeszklenia. Takie rozwiązanie sprawia, że pomieszczenie nabiera wrażenia większej przestrzeni. Popularne są zwłaszcza szklane drzwi do sauny. Przeszklenia nie tylko pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń sauny, nadadzą jej także nowooczesny design. W sytuacji, gdy dysponujemy małymi przestrzeniami możemy zastosować z kabinie ławki bez podpór. Typowym rozwiązaniem są ławki z maskownicami lub czołem, takie ławki możemy z powodzeniem zastosować, gdy dysponujemy dużą przestrzenią w kabinie sauny. Bardzo ważne, abyśmy w naszej saunie zadbali także o dobre oświetlenie. W tym kontekście mamy wiele możliwości. Klasycznym rozwiązaniem jest zwykła lampa. Dużą popularnością cieszą się również taśmy LED umieszczane w różnych miejscach naszej sauny. Bardzo ciekawym pomysłem może się okazać sufit podwieszany z podświetleniami. Może on na przykład dawać efekt gwieździstego nieba. Dobrym rozwiązaniem są także podświetlane bloki solne.

Sauna ogrodowa

Możemy zakupić gotowe sauny ogrodowe, ale możemy także przy odrobinie pomysłowości oraz niewielkim wkładzie logistycznym oraz finansowym samemu wykonać naszą saunę ogrodową. Jak się okazuje budowa sauny w ogrodzie nie jest wbrew pozorom bardzo kosztowna. Dobrym pomysłem jest umiejscowienie naszej sauny nad wodą, stawem, jeziorem lub rzeką, oczywiście, jeżeli mamy taką możliwość. Fundamenty sauny ogrodowej powinny być bardzo solidne. Na posadzce naszej sauny warto ułożyć takie materiały, które odporne są na wysokie temperatury. Sprawdzą się tu zwłaszcza ceramiczne płytki łazienkowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest budowa sauny ogrodowej na podstawie drewnianej. Nadbudowę sauny najlepiej wykonać z materiałów budowlanych charakteryzujących się wysoką trwałością. Wciąż bardzo popularnym i klimatycznym rozwiązaniem jest zastosowanie do tego celu drewna. Sprawdzą się tu drewniane bale lub lżejsze deski. W sprzedaży są dostępne gotowe zestawy takich drewnianych elementów. Ważnym elementem przy budowie i instalacji sauny w ogrodzie jest podłączenia do niej mediów, wody oraz elektryczności. Prąd będzie nam potrzebny do obsługi pieca oraz oświetlenia sauny. Woda obsługiwać będzie prysznic oraz będziemy jej używać do wytwarzania pary wodnej. Wnętrze naszej sauny należy obłożyć materiałem termoizolacyjnym, najlepszym rozwiązaniem będzie wełna mineralna. Jeżeli wnętrze sauny jest już zaizolowane należy ułożyć panele drewniane, płytki lub kamień w zależności od tego na jakie wykończenie wnętrza naszej sauny się zdecydujemy. Na samym końcu układamy drewniane kratki. Do naszej sauny ogrodowej sprawdzą się takie gatunki drewna jak świerk skandynawski, jodła kanadyjska oraz cedr. Bardzo ważnym etapem przy konstrukcji naszej sauny w ogrodzie jest ułożenie ław drewnianych, na których będziemy siedzieć oraz montaż pieca. Ważne, aby zwrócić uwagę na to, żeby ławy wykonane były z jak najlepszych do tego gatunków drewna. Piece do sauny wykonywane są przez profesjonalne, specjalizujące się w tej branży firmy. Drzwi do sauny ogrodowej mogą być drewniane, a także szklane. Na sam koniec powinniśmy zadbać o wyposażenie naszej sauny ogrodowej. Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią w naszym ogrodzie, mamy w nim dostęp do jeziora lub rzeki, warto, aby nasza sauna stanowiła ciekawy element kompozycyjny ogrodu. Możemy zastosować klimatyczne mosty, pomosty, balustrady i inne ciekawe rozwiązania architektury ogrodowej.

Sauna to miejsce, w którym możemy oddać się nieskrępowanemu wypoczynkowi. Pozwoli się ona nam relaksować, zadbać możemy tam o nasze zdrowie oraz o kondycję psychiczną. Jest to tradycyjna skandynawska łaźnia, która cieszy się coraz większą popularnością również w Polsce. Spotykamy kilka rodzajów sauny, które zależą od temperatury i wilgotności: saunę mokrą, saunę suchą oraz saunę parową. Sauny mogą zasilane być przez piece opalane drewnem lub piece elektryczne. Sauny możemy umieścić w naszym domu, a także w ogrodzie. Popularnym rozwiązaniem jest także nowatorska sauna na podczerwień, nazywana sauną infrared. Rozwiązań i pomysłów jest bardzo dużo, a wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz od tego jaką przestrzenią i środkami dysponujemy.