Image

Bez wątpienia, schody bukowe są jednymi z najpiękniejszych drewnianych schodów, jakie można postawić w domu. Zanim jednak zdecydujesz się na nie, przyjrzyj się ich konstrukcji, a także samemu rodzajowi drewna. Jakie właściwości oraz jaką budowę ma buk? A może jesteś ciekaw, jakie są jego wady i zalety? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu!

Jak zbudowane są schody bukowe oraz w jaki sposób wygląda ich użytkowanie?

Buk jest drewnem zarówno solidnym, jak i bardzo wytrzymałym. Dzięki tym właściwościom, można z niego wyprodukować drewniane schody. Najczęściej są to oczywiście schody wewnętrzne, jakie można ustawić w swoim domu. Buk charakteryzuje się nie tylko wytrzymałością, ale też łatwością w formowaniu z niego różnych kształtów. W porównaniu chociażby do schodów dębowych, bukowe można formować z wielką łatwością. Drewno bukowe posiada jednak bardziej jednolitą strukturę i raczej nie widać na nim wyraźnych słojów. Co do koloru buku, zazwyczaj jest on jasny – zatem bardzo różni się od innych rodzajów drewna na schody.

Zalety drewna bukowego

Nie można odmówić mu uroku i tego, że prostota w jego formowaniu ułatwia tworzenie nawet dość nietuzinkowych aranżacji. Buk umożliwia tworzenie wnętrz klasycznych bądź nieco bardziej współczesnych, dzięki postawionym schodom np. na przedpokoju. Niezależnie od ich ostatecznego kształtu, buk dopasowuje się do większości konstrukcji domowych. Jasny kolor drewna idealnie rozświetli nawet bardzo ciemne wnętrza (zwłaszcza schody zrobione z buku bielonego!). Oczywiście, możesz pokusić się o bukowe schody farbowane na ciemno – tym sposobem stanowiąc je najważniejszym punktem w mieszkaniu. Użytkownicy schodów z buku jednogłośnie potwierdzają, że schody są przyjemne oraz miłe w dotyku, co ułatwia dzieciom bądź starszym osobom korzystanie z nich. Mało tego, dobrze zakonserwowane schody bukowe będą służyły przez nawet… kilkadziesiąt lat!

Czy schody bukowe mają jakieś wady?

Oczywiście, że tak. Największą ich wadą jest… cena. No cóż, ale za wysoką jakość schodów z buku trzeba również sporo zapłacić. Dodatkowo, czeka się na nie najczęściej od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Warto pamiętać też o tym, że buk podatny jest na działanie wilgoci. Nie możesz więc postawić schodów w miejscu, gdzie jest dość wysoka wilgotność powietrza. Buk należy też dobrze zakonserwować i systematycznie lakierować. Pamiętaj, że tylko w taki sposób możesz zabezpieczyć np. stopnie przed ich ścieraniem, a także przedłużysz czas ich użytkowania!

A może wykończenie schodów stopniami bukowymi?

Jeżeli chcesz zyskać w pomieszczeniu elegancki oraz naprawdę solidny element aranżacji, możesz wykończyć swoje schody stopniami z buku. Naturalne drewno będzie idealnym uzupełnieniem każdego pomieszczenia – zwłaszcza, że bukowe stopnie można zafarbować niemal na każdy możliwy kolor. Ich wykończenie zazwyczaj jest bowiem surowe, a więc gotowe do lakierowania czy też malowania. Możesz np. zabielić je farbą, zaimpregnować bezbarwnym lakierem albo pomalować zwyczajną bejcą. Bukowe stopnie pasować będą zarówno do tradycyjnego wnętrza (stanowiąc uzupełnienie całej konstrukcji schodów bukowych) lub nowoczesnego pomieszczenia (połączone z np. metalową konstrukcją schodów).

Sporo różnych firm w Polsce specjalizuje się w tworzeniu stopni z bukowego drewna. Nadają im odpowiedni kolor i formę, dopasowaną do wybranego pomieszczenia. Można też postawić schody bukowe nie tylko w prywatnym domu, ale też np. w pomieszczeniach publicznych. Jeżeli jest w nich wówczas sporo miejsca, warto ustawić np. bukowe schody kręcone, jakie są bardzo efektowne. Profesjonalne firmy dbają o funkcjonalność stopni z buku, a także ich odpowiednią głębokość – musi być bowiem taka, aby cała stopa mogła zostać położona swobodnie na stopniu.

Ile kosztują schody bukowe?

Schody bukowe wcale nie są zbyt tanim rozwiązaniem. Oczywiście, wiele zależy od pochodzenia drewna – jednak, mimo różnych opcji, schody z drewna buku i tak są kosztują niemało. Ich ceny zaczynają się bowiem średnio od 5 tysięcy za całość. Jeżeli chodzi o stopnie bukowe, jakie kładzione mogą być np. na beton, zazwyczaj kosztują one ok. 100 zł / jedną sztukę.

A więc warto czy nie warto?

Jeżeli zamontujesz drewniane schody w pomieszczeniu, na pewno wszyscy domownicy poczują się znacznie… lepiej. Dlaczego? Otóż, drewno zawsze wprowadza do domu klimat ciepła i przytulności – zwłaszcza, że wygląd bukowych schodów można dopasować do niemal każdej aranżacji. Pokrywając je lakierem, możesz również dowolnie zmodyfikować kolor schodów, a więc możliwości ich adaptacji jest naprawdę wiele! Na uwagę zasługuje też fakt, że buk jest drewnem uniwersalnym, jakie można z powodzeniem łączyć z innymi materiałami (np. z konstrukcją metalową, o czym już wspominaliśmy wyżej). Możesz również zestawić np. stopnie bukowe z kamieniem czy też nawet… szkłem! Jak widzisz, pole manewru jest ogromne. Jeżeli chcesz mieć schody, jakie odpowiednio zakonserwowane przetrwają nawet kilkadziesiąt lat, warto będzie zastanowić się nad bukowymi!