Wybór schodów potrafi przysporzyć wielu problemów. Schody to kosztowna inwestycja, dlatego warto dobrze przemyśleć ich wybór. Zanim zaczniemy wybierać kształt i wygląd stopni, zastanówmy się nad materiałem z jakiego będą wykonane? 

Główną zaletą schodów betonowych jest to, że można z nich korzystać już podczas budowy. Dzięki temu poruszanie się pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami domu w czasie wykańczania będzie o wiele prostsze. Schody są z pewnością stabilniejsze niż drabina. Dodatkowo zbudowane na tym etapie nie są bardzo drogie, później możemy je wykończyć dowolnie wybranym materiałem. Jednak zajmują one dużo miejsca i sprawdzą się lepiej w dużych domach, np. Carmen Magdalena niż w niewielkich wnętrzach, gdzie mogą wydawać się przytłaczające.

Z kolei schody drewniane mogą mieć dowolny kształt a ich montaż trwa około dwóch dni. Ich plusem jest także estetyczny wygląd i to, że można z nich korzystać od razu po zamontowaniu.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Prosta i masywna budowa betonowych schodów sprawia, że uważamy je za bezpieczniejsze niż drewniane. Nawet gdy są zabiegowe, ich stopnie są dość szerokie.

W przypadku drewnianych schodów - zwłaszcza ażurowych - bezpieczeństwo jest mniejsze. W ich przypadku łatwo o upadek – wystarczy wsunąć stopę o kilka centymetrów za daleko. Większe bezpieczeństwo zapewnią wspornikowe drewniane schody. Podstopnie sprawiają, że są pełne, przez co trudniej o upadek.

Na mniejsze bezpieczeństwo drewnianych schodów wpływa także ich wykończenie – najczęściej lakierem. Może to powodować, że ich powierzchnia będzie śliska i niezbędny będzie montaż elementów antypoślizgowych, np. aluminiowych listew.

Bez zbędnego hałasu

Odgłosy stąpania po schodach drewnianych są bardziej słyszalne niż po schodach betonowych. Winna temu jest pusta przestrzeń pod stopniami. Jednak na plus przemawia jeden bardzo ważny fakt – schody drewniane nie są bezpośrednio połączone z konstrukcją domu, dlatego drgania szybko ustają, w przeciwieństwie do schodów betonowych rozchodzą się jedynie w ich obrębie, a nie przenoszą się dalej na strop, podłogę czy ściany.

Po kilku latach użytkowania schodów drewnianych odzywa się ich największa wada – skrzypienie. Jeśli chcemy go uniknąć, warto wybrać schody bez podstopni, na konstrukcji stalowej i bez bezpośredniego łączenia stopni z poręczami i tralkami.