Po mroźnej zimie i przyjemnym okresie wiosennym nadchodzi wreszcie długo oczekiwane lato. Czas wakacji i urlopów, w którym cieszymy się z każdego słonecznego dnia łapiąc promienie słoneczne na plaży, w górach czy też we własnym ogródku. Po całym dniu letnich atrakcji poszukujemy wytchnienia w naszych domach. Mocno nagrzane pomieszczenia nie sprzyjają jednak efektywnemu odpoczynkowi. Z pomocą przychodzą nam tutaj osłony okienne.

Na rynku spotykamy się z szeroką gamą akcesoriów do okien dachowych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do tych pierwszych możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju rolety o różnej konstrukcji oraz zacienieniu, natomiast akcesoria zewnętrzne to m.in. markizy czy też rolety zewnętrzne. Które z tych dodatków najskuteczniej ochronią nasze wnętrza na poddaszu przed nadmiernym nagrzewaniem w okresie letnim? Przedstawiamy szczegółowy raport z badań analizy skuteczności ochrony przed nagrzaniem pomieszczeń za pomocą rożnych osłon przeciwsłonecznych przeprowadzonych w Dziale Badań i Rozwoju firmy FAKRO.

W pierwszym etapie analizy wykonano dziesięć jednakowych pomieszczeń badawczych o identycznej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. W każdym z nich temperatura mierzona była w kilku punktach dokładnie metr nad podłogą. Badania wykonane zostały przy zamkniętych oknach na których zamontowano różne akcesoria okienne.

 
projekty domów
projekty domówOsłony zewnętrzne absorbują promieniowanie słoneczne już przed szybą, emitując ciepło na zewnątrz budynku, co w praktyce przejawia się obniżeniem temperatury wnętrza nawet o ok. 10OC.
projekty domówPrzy zastosowaniu akcesoriów wewnętrznych promieniowanie cieplne, które przechodzi przez szybę pochłaniane jest przez zasłonę wewnętrzną. Przemienia się ono w długofalowe promieniowanie podczerwone (cieplne), które nie jest przepuszczane przez szybę okien na zewnątrz - zasłona emituje ciepło do pomieszczenia działając jak grzejnik. Prowadzi to do niepożądanego nagrzewania się pomieszczeń, szczególnie od strony południowej w słoneczne, upalne dni.

Przedstawione wyniki badań jednoznacznie pokazują, że akcesoria zewnętrzne (roleta i markiza) są najlepszą ochroną przed uciążliwym upałem z zewnątrz. Akcesoria wewnętrzne natomiast pełnią tę funkcję wyłącznie w ograniczonym stopniu, a ich głównym zadaniem jest dekoracja wnętrza oraz regulacja ilości światła wpadającego do pomieszczenia.

Z przeprowadzonych badań wynika, że w celu skutecznej ochrony przed nagrzewaniem pomieszczeń należy zaopatrzyć nasze okna w dodatki zewnętrzne: rolety, markizy. Najlepszym rozwiązaniem biorąc pod uwagę skuteczność, cenę oraz łatwość montażu będzie jednak markiza. Badania wykazały, że stosując markizy osiągamy ośmiokrotnie lepszą ochronę przed nagrzewaniem pomieszczeń w stosunku do akcesoriów wewnętrznych. Markiza to nie tylko ochrona wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem, ale również poprawa współczynnika Uw okna i ograniczenie strat ciepła podczas niskich temperatur. Dodatkowo dzięki zastosowaniu markizy zapewniamy równomierny dopływ naturalnego światła do wnętrza oraz kontakt z otoczeniem przy równoczesnym zapewnieniu prywatności w ciągu dnia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyposażenie okien zarówno w markizy jak i dodatki wewnętrzne. Markiza zapewni optymalną ochronę przed nagrzewaniem wnętrza, a dodatki wewnętrzne udekorują je i ochronią przed ostrym światłem.

Markiza do okien dachowych AMZ Solar
projekty domów

Opisy do zdjęć:

  1. Głównym zadaniem dodatków wewnętrznych jest dekoracja wnętrza oraz regulacja ilości światła wpadającego do pomieszczenia.
  2. Dzięki zastosowaniu dodatków zewnętrznych uzyskamy najskuteczniejszą ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń.
  3. Poza szeroką gama akcesoriów do okien dachowych w ofercie firmy FAKRO znajdziemy również akcesoria do stolarki pionowej. Markizy sterowane elektrycznie poza ochroną wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem mogą również pełnić funkcję moskitiery.

www.fakro.pl