Taras to ulubione miejsce domowników w sezonie wiosenno-letnim. Piękna pogoda sprzyja porannej kawie na tarasie, rodzinnym śniadaniom na świeżym powietrzu i wieczornemu czytaniu książki. Jednak mocne słońce i przelotny deszcz może pokrzyżować plany błogiego wypoczynku na tarasie. Dlatego warto pomyśleć o zadaszeniu, które ochroni domowników przed zmienną pogodą. Poznajcie sposoby na zadaszenie tarasu.

Konstrukcja stała

Zaletą konstrukcji stałej jest trwałość. Takie zadaszenie posłuży nam na lata oraz będzie zdobiło dom. Stałe zadaszenie ochroni domowników przed deszczem, mocnym słońcem oraz zabezpieczy meble ogrodowe przed promieniami słonecznymi i opadami deszczu czy śniegu. Jeśli taras położony jest od strony północnej, warto wykorzystać materiały przepuszczające światło lub zamontować w daszku okna. Dzięki temu uzyskamy jasny i słoneczny taras. Jeśli zależy nam na ozdobie tarasu, warto stworzyć żywą osłonę z roślin, która będzie pełnić funkcję dekoracyjną. Przy dużych tarasach sprawdzi się markiza tarasowa. Warto zastanowić się nad umiejscowieniem zadaszenia oraz jego wykonaniem. Konstrukcję można zrobić z materiałów, które chronią sprzed wiatrem, deszczem albo przepuszczają światło. Jeśli w salonie jest dużo okien i tylko niektóre wychodzą na taras, to materiał zadaszenia nie wpłynie znacząco na jasność pomieszczenia. Jeśli jednak wszystkie okna wychodzą na taras należy pamiętać, że zadaszenie nieprzepuszczające promieni słonecznych spowoduje, że salon będzie ciemny i ponury. Dlatego w tym przypadku warto wybrać przezroczyste zadaszenie, przepuszczające promienie słoneczne.

Do konstrukcji stałych najczęściej wykorzystuje się następujące materiały: aluminium (do lżejszego zadaszenia), metal (solidniejszy materiał) i drewno (dodaje tarasowi uroku). Pamiętajmy, aby pokrycie dachu było szczelne, odporne na różne warunki atmosferyczne oraz lekkie. Dzięki zadaszeniu stałym możemy korzystać z tarasu przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Zadaszenie z płyt poliwęglanowych

Jest to bardzo popularny typ zadaszenia. Pasuje do różnych stylów ogrodów i domów oraz posiada wiele zalet. Płyty poliwęglowe wykorzystane do pokrycia dachu są lekkie i elastyczne. Są wytrzymałe na różnie warunki atmosferyczne oraz przepuszczają światło.

Drewniane zadaszenie

Harmonijnie komponuje się z dużym ukwieconym ogrodem, a także pasuje do większości budynków. Odcień drewna powinien być dopasowany do ram okiennych. Dzięki temu zadaszenie będzie współgrało z wyglądem domu. Należy jednak pamiętać, że drewniane zadaszenie nie przepuszcza promieni słonecznych. Dlatego warto zastosować świetliki dachowe w celu doświetlenia tarasu. Często świetliki wykonuje się z przeźroczystych, półprzeźroczystych tworzyw sztucznych. Zadaszenie powinno chronić przed słońcem, deszczem oraz zdobić budynek

Zadaszenie z aluminium

Na rynku dostępne są aluminiowe zadaszenia w różnych wariantach kolorystycznych oraz o różnym stopniu nachylenia. Aluminium jest lekkie, trwałe oraz nie wymaga konserwacji. Takie zadaszenie bardzo ładnie prezentuje się i zdobi dom.

Szklane zadaszenie

Szklane zadaszenie przepuszcza promienie słoneczne, dzięki czemu taras jest dobrze oświetlony i jasny. Przy takim zadaszeniu warto zdecydować się na skalnik i bogatą roślinność, ponieważ rośliny będą miały dużo słońca i będą mogły zdobić taras przez cały rok. Jeśli taras znajduje się w nasłonecznionym miejscu, warto wykorzystać białe lub dymione szkło do konstrukcji. Dzięki temu przedostanie się mniej promieni słonecznych.

Inne rodzaje zadaszenie

Alternatywą do stałych konstrukcji może być parasol, namiot, pergola pozioma z roletą rzymską. Takie zadaszenia idealnie pasują na lato, przywołują miłe skojarzenia z plażą, morzem. Wyglądają efektownie i zdobią budynek. Chronią domowników przed słońcem, ale podczas silnej burzy mogą wygiąć się. Dlatego warto również pomyśleć o stałej konstrukcji. W tym budynku zadaszenie tarasu jest już ujęte w projekcie. Na tarasie można rozłożyć mniejszy parasol