W stanie surowym otwartym dom ma już więźbę i pokrycie dachowe, a więc jest zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferycznych. Wzniesione są już oczywiście zarówno ściany nośne jak i kominy, wykonane stropy między-kondygnacyjne oraz prowadzące na kondygnację schody, jeśli były zaprojektowane jako żelbetowe.

Image

Jeśli z jakichś względów chcielibyśmy na jakiś czas wstrzymać budowę, to jest to najbardziej odpowiedni moment. Gdybyśmy planowali przerwę, np. na okres zimowy, to warto jeszcze zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe zabijając je deskami, najlepiej od zewnątrz, aby śnieg i deszcz nie penetrował wnętrza i by nie zbierał się na parapetach. W tym stanie w budynku nie ma jeszcze niczego, co mogłoby stanowić łatwy łup dla złodziei, więc jest to najlepszy etap na pozostawienie domu bez większego zabezpieczenia. Przerwa w budowie daje jeszcze jedną korzyść, a mianowicie budynek może dobrze wyschnąć przed rozpoczęciem kolejnych prac. Najlepiej na czas przerwy zabezpieczyć otwory w sposób pozwalający powietrzu na swobodną cyrkulację. Idealnie do tego celu sprawdzi się deskowanie ze szczelinami pomiędzy deskami, zapewniającymi w miarę swobodny przepływ powietrza.

Ściany

ŚCIANY JEDNOWARSTWOWE Są wykonane z jednolitego materiału na całej grubości np. z bloczków z betonu komórkowego. Ich zaletą jest łatwość i szybkość montażu. Słabym punktem jest konieczność korzystania z systemowych i często droższych rozwiązań dla nadproży, wieńców, dociepleń stropu.

ŚCIANY WIELOWARSTWOWE (najczęściej dwuwarstwowe) Są wykonane z warstwy nośnej, najczęściej ściany o grubości 24-25 cm i warstwy ocieplenia. Warstwa nośna budowana jest z betonu komórkowego, ceramiki sporyzowanej, silikatów, bloczków keramzytobetonowych. Warstwa ocieplenia wykonywana jest najczęściej ze styropianu lub wełny mineralnej. Zaletą ścian wielowarstwowych jest to, że wszystkie miejsca o zwiększonej przepuszczalności ciepła, jak wieńce, nadproża, podciągi, stropy, pokryte są taka samą i zazwyczaj dosyć grubą warstwą ocieplenia co minimalizuje możliwość powstania mostków termicznych.

Stropy

Mogą być żelbetowe lub drewniane. Żelbetowe dzielą się na monolityczne i prefabrykowane.

STROP MONOLITYCZNY - to płyta żelbetowa powstająca przez wylanie betonu do uprzednio przygotowanego szalunku stropu, gdzie wcześniej zostało ułożone zbrojenie.

STROPY PREFABRYKOWANE są układane na ścianach z wcześniej przygotowanych, prefabrykowanych elementów i finalnie zalewane betonem.

Image

Najczęściej stosowane stropy prefabrykowane

TERIVA To grupa stropów gęstożebrowych, w których na ścianie układa się częściowo zabetonowane belki z kratownicą stalową. Pomiędzy belkami układanymi w rozstępie, najczęściej 60 cm, układa się pustaki stropowe. Po ułożeniu całego stropu i zbrojenia wieńców, strop zalewa się betonem,który wypełnia żebra nad częściowo zabetonowanymi belkami i pokrywa pustaki warstwą o grubości 4cm.

FILIGRAN Strop, w którym na podstawie obmiaru ścian dokonanym na budowie, w fabryce wykonuje się jego podstawę. Przyjeżdża on na budowę w dużych elementach układanych na miejscu za pomocą dźwigu. Po ułożeniu podstawa zalewana jest dodatkową warstwą betonu. Pod względem popularności najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są: strop teriva i strop monolityczny. W większości przypadków możliwe jest przeprojektowanie gęstożebrowego stropu teriva na monolityczny i odwrotnie.

STROPY DREWNIANE Można podzielić na tradycyjne z masywną belką drewnianą i takie, w których elementem konstrukcyjnym jest pas dolny drewnianej kratownicy. Zaletą stropów drewnianych jest możliwość wykonania izolacji termicznej pomiędzy belkami stropowymi, czyli w grubości stropu.Wadą stropów drewnianych jest ich akustyczność, zdolność do przenoszenia dźwięków powstających w wyniku ich użytkowania.

TRADYCYJNY STROP DREWNIANY Można rozpinać pomiędzy ścianami, które nie są od siebie zbyt mocno oddalone. Przy rozpiętościach pomiędzy ścianami przekraczającymi 4,5m wymagane przekroje belek stropowych bardzo rosną, mocno podnosząc ich koszt.

STROP DREWNIANY NA PASIE DOLNYM KRATOWNICY Możliwe jest zazwyczaj rozpinanie tego typu stropów dla domu jednorodzinnego na relatywnie dużych rozpiętościach. Wiązary kratownicowe wykonywane są zazwyczaj w fabrykach i w całości przywożone na budowę.