Przymierzając się do budowy domu trzeba podjąć wiele decyzji, które potem zaważą na komforcie przyszłych domowników i trwałości budynku. Część dylematów pojawi się dopiero na etapie budowy lub przy pracach wykończeniowych, jednak najważniejsze wybory czekają nas na etapie samego projektu. Wtedy decydujemy o podstawowych wymiarach budynków, rodzaju dachu, ilości kondygnacji. Jest to również etap wyboru konstrukcji budynku, której istotnym elementem jest strop.

Funkcje stropu są zróżnicowane w zależności od indywidualnych potrzeb, dlatego na rynku dostępny jest szeroki wybór materiałów i technologii. Strop oddziela kondygnacje budynku, przenosi obciążenia stałe i użytkowe, a ponadto usztywnia budynek i służy za barierę dźwiękoszczelną.

Decydując się na konkretny rodzaj stropu powinniśmy wiedzieć, jakich narzędzi będziemy potrzebować do jego montażu. Na przykład większość stropów prefabrykowanych wymaga użycia dźwigu. Dobrze uwzględnić również czas realizacji, który zależnie od rodzaju stropu może znacznie się różnić. Montaż stropu z płyt kanałowych zajmuje kilka godzin, podczas gdy na strop gęstożebrowy czy żelbetowy czeka się około 4-7 dni, do czego należy doliczyć 20 dni przerwy (tyle potrzebuje beton, aby uzyskać odpowiednią wytrzymałość).

W domu parterowym, w którym domownicy nie będą korzystać ze strychu (w przypadku dachu spadzistego) stosuje się zazwyczaj lekkie stropy drewniane, wypełniane wełna mineralną. Pełnią one głównie funkcje nośną względem więźby oraz funkcję izolacyjną - podobnie jak stropodach przy dachu płaskim.

W każdym innym przypadku wybór stropu - technologii i materiałów, które zastosujemy jest bardziej skomplikowany. Warto rozeznać się, jakie rozwiązania proponują producenci zależnie od potrzeb inwestora. Każda z konstrukcji ma swoje wady i zalety. To, którą wybierzemy powinno być zdeterminowane przez indywidualne preferencje, ale i względy praktyczne, jak lokalna dostępność materiałów czy ograniczenia wykonawcze.
Każdy strop powinien cechować się wytrzymałością i sztywnością. Ważne, aby dobrze izolował ciepło i tłumił hałasy oraz drgania wywołane krokami czy przesuwaniem mebli. Im strop jest cięższy, tym ma lepsze parametry akustyczne i termoizolacyjne, jak np. strop monolityczny żelbetowy czy prefabrykowany z płyt kanałowych. Systemy stropowe dzielą się na monolityczne, typu filigran, gęstożebrowe, drewniane i te z płyt prefabrykowanych. Stropy drewniany, monolityczny i gęstożebrowy nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu (dźwigu).

Strop monolityczny wykonywany jest w całości na miejscu budowy. Wymaga porządnie podpartego szalunku – można zastosować drewniane podpory lub wypożyczyć gotowy szalunek wielokrotnego użytku. Strop monolityczny ma tę zaletę, że projektowany jest indywidualnie dla każdego budynku, nieregularne kształty domu nie będą więc utrudnieniem przy montażu. Ponadto przy dobrych parametrach izolacyjnych i akustycznych strop monolityczny pozostaje stosunkowo cienki i nie wymaga klawiszowania. Natomiast do wad takiego rozwiązania trzeba zaliczyć długi czas wykonania i skomplikowany proces montażu.
Strop typu filigran cechuje się prostym montażem i jest bardzo dobrym izolatorem akustycznym. Również sprawdzi się w budynkach o nieregularnych kształtach. Jest to rodzaj stropu monolitycznego, oparty na prefabrykowanych płytach zbrojonych o grubości paru centymetrów. Na płyty układa się dodatkowe zbrojenie a całość przykrywa warstwą nadbetonu. Niestety prefabrykaty do takiego stropu są ciężko dostępne a montaż wymaga użycia dźwigu.

Innym prefabrykatem do stropu płytowego są żelbetowe płyty kanałowe o okrągłych otworach. Przy użyciu dźwigu opiera się je bezpośrednio na ścianach nośnych i podciągach, a miejsca spojenia i wieniec zalewa się betonem. To zdecydowanie najszybsze rozwiązanie, nie wymagające deskowania i stempli. Dzięki pustym otworom wewnątrz płyt cała konstrukcja zachowuje lekkość. Realizacja stropów płytowych oparta jest zawsze o plan montażowy, który najczęściej przygotowuje nam sam producent.

Bardziej tradycyjną techniką jest montaż stropu z elementów drewnianych – grubych belek rozstawionych co kilkadziesiąt centymetrów. Od spodu mocowany jest do nich sufit, a nad nimi układana jest podłoga. Przestrzeń pomiędzy wypełnia się materiałami izolacyjnymi. Kiedyś stropy drewniane ocieplano polepą z trzciny lub trocin zmieszanych z gliną. Dziś warto skorzystać z nowoczesnych materiałów, które mają nieporównywalnie lepszą ciepłochronność i odporność na wilgoć. System ten jednak nadal ma wiele wad, ponieważ drewno ma małą zdolność tłumienia hałasów, jest bardzo łatwopalne i podatne na korozję biologiczną. Zaletą natomiast jest lekkość konstrukcji, dobra izolacja termiczna i stosunkowo łatwy montaż.

Decydując się na jedno z powyższych rozwiązań warto wziąć pod uwagę również koszty. Najtańszym rozwiązaniem będzie zazwyczaj strop drewniany. Biorąc pod uwagę koszty robót budowlanych i ceny materiałów najdroższym systemem stropowym jest monolityczny. Koszt stropu gęstożebrowego plasuje się pomiędzy droższym monolitycznym a nieco tańszym stropem z prefabrykowanych płyt kanałowych. Aby zminimalizować koszty późniejszej eksploatacji domu, można strop dodatkowo ocieplić lub wyciszyć wełną mineralną lub watą szklaną. Oczywiście ma to sens wtedy, gdy poddasze nie jest pomieszczeniem mieszkalnym, inaczej ocieplenia wymaga połać dachowa, nie strop.