Otwarta czy zamknięta? Nowoczesna czy klasyczna? Jasna czy ciemna? Jeśli jesteś na etapie planowania kuchni, to pewnie te pytania często zadajesz i szukasz na nie odpowiedzi. Wystrój styl kuchni powinien przede wszystkim podobać się domownikom i pasować do innych pomieszczeń. 

Stylowa czyli jaka?

Stylowa kuchnia powinna być połączeniem funkcjonalności i oryginalności. W tym pomieszczeniu będą przybywali wszyscy domownicy, dlatego musi być duża, ustawna, dobrze oświetlona i wyposażona w praktyczne sprzęty oraz meble. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem gotowania, warto zadbać o to pomieszczenie, ponieważ przyjemniej szykuje się posiłki w przytulnych i stylowych wnętrzach. Postaw na ład i porządek, rezygnując z niepotrzebnych przedmiotów. Styl kuchni powinien być spójny ze stylem pozostałych pomieszczeń. Pamiętaj, że nie do każdego wystroju domu będzie pasowała kuchnia w stylu nowoczesnym, rustykalnym, klasycznym czy skandynawskim.

Otwarta kuchnia

Jeśli zdecydujesz się na kuchnię otwartą na salon pamiętaj, aby oba pomieszczenia nawiązywały do siebie stylem. Nie warto ryzykować i łączyć np. nowoczesną kuchnię z tradycyjnym salonem z antykami. Ważna jest konsekwencja. Otwierając kuchnię na salon zyskujemy przestrzeń, pomieszczenia wydają się dużo większe niż w rzeczywistości. Niewątpliwie takie rozwiązanie jest również bardzo praktyczne i funkcjonalne. Jeśli jesteś zdecydowany na otwartą kuchnię, warto wybrać od razu projekt domu, który przewiduje takie rozwiązanie.

Stylowa wyspa

Do otwartej kuchni pasuje wyspa, w której dodatkowo będziemy mogli przechowywać kuchenne akcesoria oraz wykorzystać ją jako blat roboczy. Jest bardzo funkcjonalna, ładnie komponuje się z nowoczesnym jak i klasycznym wystrojem wnętrz. Należy pamiętać, że wyspa powinna być dopasowana kolorystycznie do zabudowy i stylu kuchni. W stylu skandynawskim powinna być wykonana z jasnego drewna, w stylu nowoczesnym może być na wysoki połysk. W stylu rustykalnym zadbaj o ozdobne uchwyty drzwiczek i szuflad. Obecnie dostępne są różne wyspy: drewniane, metalowe, ze zlewozmywakiem, płytą kuchenną, z odsłoniętą wnęką, dlatego znalezienie tej idealnej nie będzie problemem.

Stylowe dodatki

Kuchnia nie obejdzie się bez dodatków, które w delikatny sposób podkreślą najważniejsze elementy wybranego stylu. Do rustykalnej kuchni pasują ozdobne ręczniki, małe obrazki oraz wzorzyste zasłonki (kwiatki, kratka). W skandynawskiej kuchni powinien panować minimalizm. Jako dodatki mogą posłużyć hokery o oryginalnym kształcie i kolorze, a także jasne zasłony, błękitne kuchenne akcesoria. W nowoczesnej kuchni warto pomyśleć o najlepszym sprzęcie elektronicznym, oryginalnym oświetleniu oraz ciekawych grafikach na ścianach. Do klasycznej kuchni pasuje natomiast ozdobna lampa, kwieciste lub pasiaste zasłony, drewniane hokery, starodawna zastawa.