Image

ETICS jest to inaczej system ocieplenia, jaki złożony jest z materiałów ocieplających ściany zewnętrzne. System ten ma jednak nie tylko dać ciepło, ale też estetycznie wykończyć elewację budynku. Jakie mamy rodzaje ETICS oraz jak można zastosować taki system? Podpowiadamy!

Z czego składa się system ETICS?

W wersji podstawowej znaleźć można służący do przyklejania płyt, mineralny klej uniwersalny. Dzięki niemu można również wykonać zbrojeniową warstwę, jaka jest konieczna na ociepleniu. Dodatkowo, podstawowa wersja dotyczy również farby podkładowej – to ona służy do pomalowania zbrojonej warstwy przed tym, jak nałoży się na nią kolorowy tynk. Jest też tynk cienkowarstwowy – czyli zaprawa bądź gotowa masa tynkarska. Właśnie nią można wykończyć ocieploną elewację. Resztę materiałów należy dokupić samodzielnie.

Oczywiście, na rynku można zakupić również systemy ETICS, które są nieco mocniej rozbudowane. Posiadając rozbudowany zestaw nie będziesz musiał kompletnie nic dokupować. Kiedy zdecydujesz się na taki zestaw, w środku dodatkowo mogą znajdować się:

  • kołki, które będą służyć do ustabilizowania ocieplenia materiału,
  • farba elewacyjna,
  • materiał termoizolacyjny (np. wełna mineralna),
  • preparat służący do gruntowania ścian,
  • siatka do warstwy zbrojonej.

System ETICS – jak wybrać?

Zazwyczaj systemy te służą do ocieplenia styropianem bądź wełną mineralną. W projekcie będziesz mieć wyraźnie podaną grubość ich materiału. Główny składnik systemu ETICS odpowiada za izolację ścian – a nimi są płyty termoizolacyjne. One, oczywiście, mają też różnorodną wartość przewodzenia ciepła (między 0,044 a 0,031 W / mK). Im niższy będzie owy współczynnik, tym… lepiej dla Ciebie i Twojego domu! Najniższy współczynnik przewodzenia ciepła warto stosować, gdy ocieplenie nie ma być grube.

System ETICS należy dobrać po dom, jaki posiadasz. Jeżeli jest on „pasywny”, warto będzie poszukać zestawu ocieplającego ściany styropianem grafitowym (grubość 50 cm). Znajdziesz w nim nie tylko mocne kołki, ale też specjalny klej dyspersyjny do uszczelnień (między płytami grafitowymi). Dzięki temu uda się bowiem wyeliminować mostki termiczne.


Aprobata techniczna

Zanim zakupisz system ETICS, warto będzie poznać jego dokładną specyfikację. Koniecznie zorientuj się też, w co system będzie wyposażony i czego będzie w nim też… brakować. Brakujące elementy trzeba będzie bowiem zakupić oddzielnie. Dane te z łatwością odszukać możesz jednak w aprobacie technicznej – dokumencie, jaki potwierdza przebadanie systemu ETICS jako całości w Instytucie Techniki Budowlanej. Dzięki niemu dowiesz się więc nie tylko o składzie produktów, ale też konkretnych materiałach ociepleniowych, jakie musisz w przypadku użycia tego konkretnego systemu zastosować. Oprócz tego, znajdziesz tu również przydatne wskazówki wykonawcze.

Jest jeszcze jeden dokument, jaki umożliwi Ci poznanie całego składu systemu ETICS – mianowicie, Europejska Ocena Techniczna. To ona będzie powoli zastępować… aprobaty Techniki Budowlanej. Oczywiście, standardowo warta „przelustrowania” jest także karta techniczna, stanowiąca czysto informacyjny charakter.

Jakie można wyróżnić systemy ETICS?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy ETICS. Najbardziej popularne z nich to:

  • pancerne – stosowane wówczas, gdy budynek ma sąsiadować np. z chodnikiem. To mocny system – będący idealny zwłaszcza, gdy w domu są małe dzieci. Elewacja wytrzymać może bowiem uderzenia nawet o sile do… 150 J.
  • szybkie – chcesz wykonać ocieplenie dość szybko? A więc, to będzie odpowiedni system! Pracę przyspiesza zarówno piana poliuretanowa (zastępuje wówczas klej mineralny), jak i biały klej do warstwy zbrojonej.
  • samoczyszczące – tynk malowany jest w tym systemie farbą z tzw. nanocząsteczkami. Właśnie dzięki temu promienie słońca będą odrywać… brud od podłoża. Deszcz z kolei wypłucze go z elewacji.
  • biobójcze – idealne do budynków ustawionych w cieniu bądź przy lesie. Dzięki dodatkowi biocydów w tynku i farbie można za pomocą tego systemu zniszczyć pleśń bądź rozwijające się glony.
  • zimowe – dzięki opornemu na niską temperaturę składowi można stosować je nawet pod koniec jesieni.
  • letnie – z powodzeniem możesz stosować system w upalne dni, gdy jest gorąco (nawet w temperaturze powyżej +35 stopni).
  • renowacyjne – przeznaczone są one do docieplania tych ścian, które już są ocieplone.

Na rynku dostępne są również systemy, które łączą w sobie kilka z powyżej wymienionych cech – np. pancerne z właściwościami biobójczymi.

Wybrać ETICS z wełną czy ze styropianem?

Zastanów się, czego potrzebujesz. Różnica między nimi może wynosić nawet o połowę więcej i to na korzyść… styropianu! Wełna mineralna będzie też nieco droższa od styropianu. Jednak dzięki niej uzyskasz znacznie lepszą wentylację grawitacyjną i ściany generalnie mogą bardziej „oddychać” przez wełnę. Wybierz więc wełnę, jeśli masz drewniany dom – zapewni mu ona ognioodporność oraz izolację akustyczną. Dodatkowo, lepiej wypełni krzywizny i nie będziesz musiał jej kołkować. Wystarczy klej w dłoń i… do dzieła!