Nadchodzi wiosna, więc niedługo będziemy jeść śniadanie na tarasie, zapraszać znajomych na grilla i organizować przyjęcia dla dzieci na ogrodzie. W okresie wiosenno-letnim bardzo dużo czasu spędzamy na dworze, dlatego warto zadbać nie tylko o ogród, ale też o miejsce do wypoczynku. Pojawia się więc pytanie: taras czy altanka? Oba rozwiązania mają zalety i wady. Dlatego przeanalizujcie swoje potrzeby, by w pełni cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu.

Wielkość działki

Choć nie jest to najważniejszy element naszego domu, to warto już na etapie projektowania domu zdecydować się na taras lub altankę. Pamiętajmy, że ten wybór zależy nie tylko od wizji projektanta, naszych upodobań, ale przede wszystkim od rozmiaru i kształtu działki. Jeśli decydujemy się na taras, możemy wybrać mniejszą parcelę, ponieważ przylega on do domu i nie zabierze nam dużej części ogrodu. Aby altanka ładnie wyglądała na naszej posesji, powinna być duża i otoczona ogrodem. Dlatego lepiej sprawdzi się w przypadku większej działki.

Altanka na ogrodzie

Jeśli planujesz częste spotkania ze znajomymi, wieczorne biesiadowanie przy stole, wspólne grillowanie, to pomyśl o altance. Dzięki zadaszeniu zła pogoda nie zepsuje przyjęcia. W większej altance możemy postawić murowany grill, duży stół, wygodne siedziska, wędzarnię, piec do pizzy. Zaletą altanki jest to, że jest oddalona od domu i dzięki temu zapachy grillowanych potraw nie będą przenikać do domu. Altanka świetnie się sprawdzi w przypadku małych dzieci. Siedząc na przyjęciu w altance, rodzice będą mogli kontrolować co robią ich pociechy na dworze. Po całodniowej zabawie dzieci mogą pójść spać do domu, ponieważ altanka jest oddalona od domu, dorośli mogą bez przeszkód biesiadować do wieczora, nie martwiąc się, że obudzi je hałas.

Oddalona od domu altanka ma także wady. Aby zaparzyć kawę, wyciągnąć potrawy z lodówki, podgrzać jedzenie, skorzystać z toalety i tak trzeba wejść do domu. Dlatego warto zaopatrzyć altankę w zamykane szafki, w których pochowamy sztućce, przyprawy i serwetki. Gdy zabraknie widelców, gospodarze nie będą musieli się wracać do kuchni.

Taras

Częściowo zadaszony taras przylegający do domu pozwala nam na rodzinne śniadanie, czytanie książki i wypicie porannej kawy na świeżym powietrzu. Taras to przedłużenie domu, dlatego jego wykończenie powinno być zbliżone do elewacji domu lub nawiązywać do stylu budynku. Taras można udekorować donicami, kwiatami i lampionami. Na tarasie można umieścić huśtawkę ogrodową, leżankę. Dzięki zadaszeniu meble ogrodowe nie zmokną podczas deszczowych dni. A w słoneczne dni możemy rozłożyć leżak na tarasie albo dziecięcy basen. Z jednej strony zaletą tarasu jest jego bliskość z domem. Podczas przyjęcia mamy blisko do kuchni, a goście do łazienki. Z drugiej strony hałas i zapach grillowanego jedzenia będzie przenosić się do domu.