Taras nie musi znajdować się wyłącznie na parterze. Jeśli zależy Wam na jak największej przestrzeni do relaksu – warto wybrać projekt domu, w którym taras znajduje się także na piętrze. Czym różni się od balkonu i o czym należy pamiętać decydując się na takie rozwiązanie? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Taras na piętrze pełni podobną funkcję jak balkon, jednak w odróżnieniu od niego wykorzystuje fragment stropu nad pomieszczeniem. Jest to świetna alternatywa dla klasycznego płaskiego dachu, gdy bryła parteru ma większy obrys niż piętra. Przykładem takiego budynku jest ten z projektu . Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że konstrukcja ta wymaga, by taras nie przeciekał. Istotne jest także, aby nie uciekało przez niego ciepło – zwłaszcza, gdy znajduje się on na pomieszczeniami mieszkalnymi.

Dodatkowe koszty

Przede wszystkim takie rozwiązanie będzie nieco droższe niż zakończenie domu spadzistym dachem. Dojdą koszty uzbrojenia płaskiego stropodachu, na którym zlokalizowany będzie taras. Powinien on także wytrzymywać spore obciążenia – w zimie, gdy zalegać będzie na nim śnieg oraz w lecie, gdy będzie miejscem spotkań rodzinnych.

Minusem tarasu na piętrze jest konieczność oczyszczania jego powierzchni. Po obfitych opadach śniegu powinniśmy taras odśnieżyć, a gdy w pobliżu znajdują się drzewa liściaste – również usuwać gromadzące się na nim liście i zabrudzenia.

Idealne miejsce na relaks

Z drugiej strony taras na piętrze stanowi świetną alternatywę dla pochyłego dachu domu i pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń. Idealnie sprawdzi się jako przedłużenie sypialni, pozwalając cieszyć się bliskością natury zaraz po przebudzeniu. Natomiast jeśli wyjście na taras będzie znajdować się w gabinecie, będzie to świetne miejsce na przerwę i relaks.

Warto pamiętać, że skośne dachy nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Często strome skosy dachu niższej części budynku przysłaniają sąsiadujące ściany, tym samym uniemożliwiając umieszczenie tam okien. Taras urządzony na płaskim dachu zmniejszy problem niedoświetlenia ścian czy okien.